جمعه, 14 آذر 1399 ساعت 09:20 ب ظ - 12(Dec) 04 2020

انتخاب زبان

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

tabligh

شعار سال 98: رونق تولید

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

دریاچه ارومیه


تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب

کاهش ۳۰ درصدی تردد خودرو‌ها در جاده‌های کشور می‌تواند یک دلیل اصلی داشته باشد: افزایش قیمت بنزین باعث شده هزینه سفر با خودرو شخصی خیلی بیشتر از قیمت بلیط اتوبوس و قطار تمام شود. حتی در بعضی موارد سفر با هواپیما ارزان‌تر است

 

افزایش قیمت بنزین، سفر‌های بین شهری را کاهش داد. آمار‌ها نشان می‌دهد ۱۰ روز بعد از افزایش قیمت بنزین، تردد خودرو‌ها در جاده‌های کشور ۳۰ درصد نسبت به روز‌های قبل از سهمیه بندی بنزین کاهش پیدا کرده است. مدیر مرکز مدیریت راه‌های سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای می‌گوید بر اساس آخرین ارزیابی‌های صورت گرفته که میزان عبور و مرور را در ۱۰روز پس از سهمیه بندی بنزین بررسی کردیم، تردد انواع خودرو‌ها در شریان‌های اصلی و جاده‌های کشور در این بازه زمانی نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۱۶درصد و نسبت به قبل از افزایش قیمت بنزین، ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده است. علی اکبر عاشوری می‌گوید ممکن است در هر دو مورد عوامل دیگری از جمله تعطیلی‌ها، شرایط آب و هوایی و ... نیز بر سفر‌های بین شهری اثرگذار باشد. با این وجود قطعا سهمیه‌بندی و اصلاح قیمت بنزین در کاهش سفر‌های جاده‌ای و بین شهری تاثیر داشته است.

بررسی هزینه‌های سفر نشان می‌دهد با افزایش قیمت بنزین به سه هزار تومان و توجه به این موضوع که سهمیه ۶۰ لیتری بنزین برای سفر‌های بین شهری کافی به نظر نمی‌رسد، می‌توان نتیجه گرفت این روز‌ها سفر با خودرو شخصی سه برابر بیشتر از گذشته برایمان هزینه دارد. این مورد باعث شده سفر با اتوبوس و قطار هزینه کمتری نسبت به خودرو شخصی داشته باشید. حتی در بعضی موارد در مسافت‌های طولانی، قیمت بلیط هواپیما هم از هزینه‌های سفر با خودرو شخصی کمتر خواهد بود. در این گزارش هزینه‌های سفر با اتوبوس، قطار، هواپیما و خودرو شخصی را از در مسیر‌های پرتردد تهران مشهد، تهران شیراز، تهران اصفهان، تهران تبریز و شیراز مشهد، اصفهان مشهد و تبریز مشهد بررسی و با هم مقایسه کرده‌ایم که نشان می‌دهد در اغلب موارد سفر با خودرو شخصی دست کم دو برابر قیمت بلیط اتوبوس برایمان هزینه خواهد داشت. شاید این مورد در ذهنتان پیش امده باشد که با افزایش قیمت بنزین، قیمت بلیط اتوبوس هم افزایش پیدا خواهد کرد، ولی باید توجه داشته باشید که هزینه بنزین بخش کوچکی از قیمت بلیط اتوبوس را تشکیل می‌دهد. چراکه هزینه‌های این مسیر بین ۲۵ تا ۳۰ مسافر اتوبوس تقسیم می‌شود.

مقایسه هزینه‌های سفر تهران تبریز
طی کردن مسافت ۶۲۰ کیلومتری تهران تبریز با خودرو شخصی حدود ۴۳ لیتر بنزین لازم دارد که با در نظر گرفتن نرخ آزاد سه هزار تومانی، رقمی حدود ۱۲۹ هزار تومان برایمان هزینه خواهد داشت. قیمت بلیط اتوبوس برای این مسیر تقریبا نصف هزینه خودرو شخصی، یعنی ۶۶ هزار تومان است. قیمت بلیط قطار تهران تبریز تفاوت چندانی با اتوبوس ندارد و بین ۵۴ تا ۹۳ هزار تومان بسته به نوع قطار متفاوت است. این موضوع نشان می‌دهد هزینه سفر با اتوبوس و قطار تقریبا نصف هزینه سفر با خودرو شخصی از تهران تا تبریز است. اگر بخواهید با هواپیما از تهران به تبریز بروید، با ۱۸۰ هزار تومان در روز‌های میانی و ۳۵۰ هزار تومان در روز‌های آخر هفته می‌توانید بلیط پرواز بخرید.

مقایسه هزینه‌های سفر تبریز مشهد
سفر تبریز مشهد با خودرو شخصی رقمی حدود ۲۸۰ هزار تومان هزینه دارد. چرا که برای طی کردن فاصله هزار و ۳۵۰ کیلومتری بین این دو شهر باید حدود ۹۴ لیتر بنزین مصرف کنیم که هر لیتر آن با نرخ آزاد، سه هزار تومان است. در طرف مقابل می‌توان با کمتر نصف این هزینه، با اتوبوس از تبریز به مشهد رفت. چراکه قیمت بلیط هر صندلی اتوبوس ۱۳۴ هزار تومان است. قطار در این مسیر بسته به نوع و سرعت حرکت بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان برایمان هزینه دارد. قیمت بلیط هواپیما تبریز مشهد در روز‌های میانی هفته دست کم ۲۵۰ هزار تومان است و آخر هفته‌ها باید ۴۳۰ هزار تومان برای سفر تهران مشهد با هواپیما هزینه کنیم. با این حساب در روز‌های وسط هفته هزینه سفر با خودرو شخصی از خرید بلیط هواپیما هم بیشتر خواهد بود.


مقایسه هزینه‌های سفر تهران مشهد
سفر تهران مشهد با خودرو شخصی رقمی حدود ۱۹۰ هزار تومان هزینه دارد. چرا که برای طی کردن فاصله ۹۰۰ کیلومتری بین این دو شهر باید حدود ۶۳ لیتر بنزین مصرف کنیم که هر لیتر آن با نرخ آزاد سه هزار تومان است. در طرف مقابل می‌توان با نصف این هزینه، با اتوبوس از تهران به مشهد رفت. چراکه قیمت بلیط هر صندلی اتوبوس ۹۷ هزار تومان است. قطار در این مسیر بسته به نوع و سرعت حرکت بین ۶۵ تا ۲۴۰ هزار تومان برایمان هزینه دارد. قیمت بلیط هواپیما تهران مشهد در روز‌های میانی هفته دست کم ۲۲۰ هزار تومان است و آخر هفته‌ها باید ۲۹۰ هزار تومان برای سفر تهران مشهد با هواپیما هزینه کنیم.
مقایسه هزینه‌های سفر تهران شیراز
طی کردن فاصله ۹۲۰ کیلومتری از تهران تا شیراز، برای ماشینی که در هر ۱۰۰ کیلومتر هفت لیتر بنزین مصرف می‌کند، تقریبا ۱۹۰ هزار تومان آب می‌خورد. هزینه خرید بلیط اتوبوس و قطار برای این مسیر به مراتب کمتر است. طوری که با ۹۷ هزار تومان می‌توان بلیط اتوبوس خرید و بلیط قطار رقمی بین ۱۱۰ تا ۱۵۰ هزار تومان است. بلیط پرواز تهران شیراز در روز‌های میانی هفته حدود ۲۶۰ هزار تومان است و آخر هفته‌ها به دست کم ۴۰۰ هزار تومان می‌رسد.
مقایسه هزینه‌های سفر تهران اصفهان
بلیط اتوبوس برای مسیر تهران به اصفهان با قیمت ۴۸ هزار تومان فروخته می‌شود. اگر بخواهید با قطار این مسیر را طی کنید، هزینه سفرتان رقمی در حدود ۶۰ تا ۷۵ هزار تومان بسته به نوع قطار خواهد بود. باید توجه داشته باشید که هزینه سفر با خودرو شخصی در مسیر تهران به اصفهان حالا بیشتر از قیمت بلیط قطار و اتوبوس است. چراکه طی کردن فاصله ۴۵۰ کیلومتری در این مسیر با مصرف سوخت ۳۰ لیتری، حدود ۹۰ هزار تومان خرج روی دستمان می‌گذارد. اگر بخواهید با هواپیما از تهران به اصفهان بروید، هزینه خرید بلیط در روز‌های میانی هفته دست کم ۱۶۰ هزار و در روز‌های پایانی هفته دست کم ۳۵۰ هزار تومان خواهد بود.

مقایسه هزینه‌های سفر شیراز مشهد
اگر بخواهید از شیراز با خودرو شخصی به مشهد بروید، طی کردن فاصله هزار و ۳۵۰ کیلومتری، حدود ۹۴ لیتر بنزین لازم دارد که با نرخ آزاد سه هزار تومانی، رقمی حدود ۲۸۰ هزار تومان برایتان خرج خواهد داشت. البته با نصف این هزینه می‌توان سراغ بلیط اتوبوس و قطار رفت. چراکه قیمت بلیط اتوبوس برای مسیر شیراز مشهد ۱۳۸ هزار تومان است و بلیط قطار بسته به نوع آن بین ۱۴۰ تا ۱۷۰ هزار تومان فروخته می‌شود. اگر بخواهید سفرتان را کوتاه کنید و با هواپیما از شیراز به مشهد بروید، هزینه خرید بلیط در روز‌های میانی هفته دست کم ۲۲۰ هزار و در روز‌های آخر هفته دست کم ۴۵۰ هزار تومان خواهد بود. به عبارتی سفر شیراز مشهد در مواردی با هواپیما ارزان‌تر خودرو شخصی تمام می‌شود.
مقایسه هزینه‌های سفر اصفهان مشهد
اگر در روز‌های میانی هفته با هواپیما از اصفهان به مشهد بروید، هزینه‌تان کمتر از سفر با خودرو شخصی خواهد بود. فاصله بین این دو شهر نزدیک به هزار و ۲۵۰ کیلومتر است و اگر خودرو شما در هر ۱۰۰ کیلومتر، هفت لیتر بنزین بسوزاند، در مجموع باید ۸۷ لیتر بنزین سه هزار تومانی بسوزانید که هزینه آن می‌شود رقمی حدود ۲۶۰ هزار تومان. این در حالی است که قیمت بلیط هواپیما اصفهان مشهد در روز‌های میانی هفته تا ۲۲۰ هزار تومان پایین می‌آید که کمتر از هزینه سوخت خودرو است. البته آخر هفته‌ها اگر بخواهید با هواپیما از اصفهان به مشهد بروید قیمت بلیط هواپیما دست کم ۳۰۰ هزار تومان خواهد بود. هزینه خرید بلیط اتوبوس و قطار به مراتب کمتر است. طوری که بلیط اتوبوس اصفهان مشهد حدود ۱۱۲ هزار تومان است و بلیط قطار با قیمت ۱۷۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کانال تلگرام آی نیوز


خواندنی ها

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی گفت: دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی کشور در آینده نزدیک در تبریز راه اندازی می‌شود.

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

  مشاور عالی سازمان سنجش گفت: مهلت ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ و بیست و پنجمین المپیاد علمی دانشجویی کشور فردا پنجشنبه ۲۸ آذرماه ۹۸ پایان می...

آی خبر © Aynews.ir 2007-2020
1399 - 1386