شنبه, 16 آذر 1398 ساعت 12:07 ق ظ - 12(Dec) 07 2019

انتخاب زبان

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

tabligh

شعار سال 98: رونق تولید

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

دریاچه ارومیه


تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب

ازدواج به عنوان مسئله ای راهبردی که هم در بهبود وضعیت فرهنگی جامعه اثرگذار بوده و هم در افزایش جمعیت، طی سالهای اخیر با آماری کاهشی مواجه شده است.

 

کاهشی که سیاست‌های حمایت از ازدواج و عدم تناسب آن با وضعیت کشور در آن تاثیرگذار بوده است. وام ازدواج سه میلیون تومانی طی سالهای اخیر به عنوان مهم‌ترین تلاش حاکمیت برای حمایت از ازدواج، امروز به سیاستی ناکارا تبدیل شده که جوانانی را که مهم‌ترین مانعشان برای ازدواج نداشتن سرمایه اولیه است را به ازدواج ترغیب نمی‌کند.
در این مورد، با چهار نماینده مجلس شورای اسلامی آقایان حسن عارفی نماینده مردم جیرفت در مجلس و عضو کمیسیون اجتماعی، شهروز افخمی نماینده مردم ملکان درمجلس و عضو کمیسیون اجتماعی، رضا رحمانی نماینده مردم تبریز در مجلس و عضو کمیسیون صنایع و محمدحسن آصفری نماینده مردم اراک در مجلس و عضو کمیسیون امنیت ملی مصاحبه شده است که شرح آن در ادامه آمده است:
حسن عارفی نماینده مردم جیرفت در مجلس و عضو کمیسیون اجتماعی در این باره می گوید: در بودجه ۹۴ مجلس تصویب کرده است که تا ده میلیون تومان کالا را مزدوجین می‌توانند به صورت وام با سازوکار مشخصی دریافت کنند. قانون دیگری در این خصوص در مجلس طرح نشده است اما بعضی از همکاران طرحی را دارند پیگیری می‌کنند برای افزایش مبلغ وام ازدواج که البته هنوز به دست ما نرسیده است.
باید وام ازدواج به دلیل هزینه‌های بالا افزایش پیدا کند و بانک‌ها هم منابع قرض الحسنه لازم را برای این کار دارند. اگر بانک‌ها ۳۰ درصد از سپرده‌های جاری خود را که با نرخ صفر از مردم دریافت کرده‌اند به وام ازدواج تخصیص دهند، برخی موانع مهم اقتصادی پیش روی جوانان برای ازدواج حل خواهد شد و می‌توان وام ازدواج را افزایش داد.
دولت می‌تواند چنین لایحه ای را برای الزام بانک‌ها جهت دادن وام ازدواج و افزایش مبلغ آن از محل بخشی از سپرده‌های جاری به مجلس بفرستد که در این صورت ما آن را در اولویت خواهیم گذاشت. این یک ظلم است در حق جوانان که بانک‌ها این همه سپرده را با نرخ صفر از مردم دریافت کرده‌اند و سود بالایی از آن کسب می‌کنند اما بخشی از آن را هم جهت افزایش وام ازدواج استفاده نمی‌کنند.
شهروز افخمی نماینده مردم ملکان درمجلس و عضو کمیسیون اجتماعی نیز معتقد است: مسئله ازدواج بسیار مهم است و باید تسهیل شود. اگر بانک‌ها سپرده‌های قرض الحسنه جاری خود را درست مدیریت کنند و بخشی از آن را به وام ازدواج اختصاص دهند، می‌توان وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی به جوانان داد.
بانک‌ها این سپرده‌ها را با نرخ صفر از مردم گرفته‌اند و وظیفه‌شان این است که بخشی را به وام قرض الحسنه ازدواج تخصیص بدهند.
بانک‌ها از سپرده‌های پس اندازی که به وام قرض الحسنه اختصاص می‌دهند هم بخش عمده ای را به کارکنان خود اختصاص داده‌اند. برای مثال فردی که در بانک استخدام می‌شود در طی پنج شش سال، وام‌های مختلف قرض الحسنه می‌گیرد که در بعضی موارد مقدار آن به بیش از ۱۰۰ میلیون تومان هم می‌رسد؛ با این حال سهم وام ازدواج بسیار پایین است.
دولت باید برای کنترل بانک‌ها تصمیم جدی بگیرد و بانک مرکزی هم باید اولویت بندی تخصیص منابع قرض الحسنه را مشخص کند تا تبعیض ایجاد نشود. بانک‌ها می‌توانند به کارکنان خود هم وام بدهند اما باید اولویت‌ها مشخص باشد چرا که نیازهای مردم و جوانان هم اولویت بالایی دارد و باید حجم بیشتری به آن اختصاص یابد.
رضا رحمانی نماینده مردم تبریز در مجلس و عضو کمیسیون صنایع معتقد است: بحث ازدواج تحت تأثیر مسائل مختلف اجتماعی و فرهنگی و آداب و رسوم و رفتارهای خانواده‌ها قرار گرفته است و البته یکی از مهم‌ترین مسائل و موانع ازدواج جوانان،‌مسئله اقتصادی و هزینه‌های ازدواج جوانان است.
با این حال خانواده‌ها هم باید ازدواج را آسان بگیرند اما دولت هم باید برنامه‌هایی مانند وام ازدواج مناسب برای تسهیل ازدواج جوانان داشته باشد. ما در کشور برای همه چیز هزینه می‌کنیم ولی برای ازدواج که مهم‌ترین اتفاق در زندگی انسان‌هاست متاسفانه حمایت موثری نداشتیم.
مسئله ازدواج آنقدر مهم است و ارزش دارد که نه فقط وام ازدواج متناسب باید به آن اختصاص یابد بلکه باید هدیه هم داده شود اما این لازمه‌اش برنامه ای مشخص است. مبلغ وام ازدواج باید متناسب با هزینه‌ها باشد وگرنه نتیجه ای ندارد. طبق هزینه‌های امروز برای ازدواج، اگر این مبلغ کمتر از ده میلیون تومان باشد تاثیری ندارد که البته منابع آن نیز موجود است.
بانک‌ها منابع زیادی دارند که با نرخ صفر جذب کردند اما به وام قرض الحسنه اختصاص نمی‌دهند. ما پیگیر این مسئله در مجلس هستیم و بانک مرکزی هم باید کمک کند تا بخشی از منابع و سپرده‌های جاری قرض الحسنه بانک‌ها به وام قرض الحسنه ازدواج اختصاص یابد. مردم پول در بانک گذاشته‌اند و سودی نمی‌گیرند و لذا ازدواج بهترین محل مصرف این است.
محمدحسن آصفری نماینده مردم اراک در مجلس و عضو کمیسیون امنیت ملی نیز با اشاره موانع موجود در این زمینه معتقد است: علیرغم اینکه دولت شعار رفع دغدغه‌های ازدواج جوانان را می‌دهد اما اقدام موثری در این زمینه انجام نداده است. صف وام ازدواج کاهش یافته اما هنوز نزدیک به پانصد هزار نفر در صف هستند. از طرفی مبلغ سه میلیون تومان برای وام ازدواج به هیچ وجه نمی‌تواند مشکلات اقتصادی ازدواج جوانان را حل کند.
به نظر می‌رسد مسئلوین اطلاعی از هزینه‌ها ندارند چرا که در حال حاضر با سه میلیون تومان نهایتاً می‌توان یک یخچال و یک تلویزیون تهیه کرد. توقع می‌رود پول‌هایی که مردم به صورت سپرده نزد بانک‌ها گذاشتند و هیچ سودی هم از آن دریافت نمی‌کنند را دولت بر آن نظارت کند تا بخشی از آن به وام ازدواج تخصیص یابد.
در اینصورت هیچکس را در صف وام ازدواج نمی‌بینیم و می‌توانیم با این مقدار، مبلغ وام ازدواج را حداقل به ده میلیون تومان برسانیم. اگر مبلغ وام ازدواج کمتر از این مقدار باشد واقعاً گشایشی در ازدواج جوانان نمی‌توان شاهد بود.
در مجلس ما اصلاح وضعیت قرض الحسنه ازدواج را مطرح کرده و از وزیر اقتصاد هم خواسته‌ایم اما برای اصلاح و تخصیص منابع بیشتر برای وام ازدواج از سپرده‌های جاری و قرض الحسنه بانک‌ها،‌ بانک مرکزی باید اقدام کند و این توقع هم از آن‌ها می‌رود که جهت حل این مشکل جوانان اقدام کنند.
منبع:سایت الف

aynews
نویسنده: aynewsسایت: http://aynews.ir/
کد خبرنگار:
20
سایر خبرهای نویسنده:

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کانال تلگرام آی نیوز


آی خبر © Aynews.ir 2007-2019
1398 - 1386