چهارشنبه, 02 مهر 1399 ساعت 12:16 ب ظ - 09(Sep) 23 2020

انتخاب زبان

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

tabligh

شعار سال 98: رونق تولید

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

دریاچه ارومیه


تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب

دبیران اجرایی خانه‌های کارگر کشور از منطقه آزاد تجاری ارس بازدید کردند.

به گزارش آی نیوز، دبیر اجرایی و مجری طرحهای آموزشی خانه کارگر تبریز در این بازدید در جمع دبیران اجرایی با اشاره به اهمیت منطقه آزاد تجاری ارس گفت: این منطقه بدلیل واقع شدن در نقطه صفر مرزی ایران و آذربایجان و همجوار بودن با نخجوان، ارمنستان و آذربایجان از نظر اقلیمی و جغرافیایی پراهمیت است.

حاج کریم صادقزاده افزود: این منطقه از گذشته‌های دور بعنوان منطقه تقریبا تجاری و داد و ستد برای افراد منطقه و کشورهای همجوار مهم بوده است.

وی با تاکید بر اینکه پیشرفت و توسعه کنونی این منطقه به دلیل مدیریت و تلاشهای صادق نجفی نسبت به سالهای گذشته چشمگیر بوده است گفت: مدیریت صحیح، نظارت، برنامه ریزی، پیگیری و تلاش ایشان، سرمایه گذاری داخلی و خارجی و در نتیجه اشتغال را در این منطقه افزایش داده است و این منطقه در آینده نزدیک بعنوان یکی از قطبهای آزاد تجاری ایران ارتقا خواهد یافت و بیش از پیش شاهد پیشرفت این منطقه خواهیم بود.
صادقزاده خاطرنشان کرد :در اثر مدیریت و نظارت و برنامه ریزی و پیگیری و تلاش ایشان سرمایه گذاری داخلی و خارجی در این منطقه بیشتر شده و برای جوانان بسیاری ایجاد اشتغال گردیده و منطقه هر روز وسیع‌تر و زیبا‌تر برای سرمایه گذاری و جذب گردشگری و تجارت و اقتصاد می‌گردد و با پیشرفتهایی قابل قبول و چشمگیری پیدا کرده در آینده نزدیک بعنوان یکی از قطبهای آزاد تجاری ایران ارتقا خواهد یافت و کسانی که چند سال پیش این منطقه را دیده‌اند اکنون شاهد این هستند که چقدر و با چه سرعتی پیشرفت کرده است.

سرپرست اداره کار و خدمات اشتغال سازمان منطقه آزاد ارس نیز در این دیدار با ارایه گزارشی از وضعیت این منطقه گفت: منطقه آزاد ارس با مرکزیت جلفا در شمال غرب ایران در حاشیه رود ارس قرار گرفته‌است. رود ارس، مرز کشور ایران را با کشورهای جمهوری خودمختار نخجوان، ارمنستان و جمهوری آذربایجان تشکیل می‌دهد. این منطقه تجاری-صنعتی در بین دو منطقه حفاظت‌شده کیامکی و ارسباران و در ۱۳۷ کیلومتری تبریز -که به عنوان قطب شمال غرب و دومین شهر صنعتی ایران شناخته می‌شود- واقع شده‌است.

احد فلاح با بیان اینکه محدوده منطقه آزاد ارس اکنون به ۵۱ هزار شامل بخشهایی از ۲ شهرستان جلفا و کلیبر افزایش یافته است گفت: منطقه آزاد ارس دارای امکاناتی از قبیل راه‌آهن و جاده، شبکه برق، آبیاری و شبکه توزیع آب، شبکه توزیع گاز، شبکه مخابراتی، فیبر نوری، اینترنت بی‌سیم، شعبات و دفا‌تر بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ بیمه، پایانه‌های مرزی، انبارهای گمرکی، فرودگاه (تبریز)، دفا‌تر دولتی و اداری، هتل، متل، هتل آپارتمان و رستوران نخستین تاکسی هوایی است.

وی با بیان اینکه این منطقه دارای ۵ دانشگاه بین‌المللی است گفت: هم اکنون ۴ هزار دانشجو در مقاطع کار‌شناسی ارشد، دکتری و دکتری تخصصی در پردیس بین‌المللی ارس دانشگاه تهران، پردیس بین‌المللی ارس دانشگاه تبریز، شعبه بین‌المللی ارس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین‌المللی جلفا، شعبه بین‌المللی دانشگاه پیام نور جلفا مشغول به تحصیل هستند.

فلاح به برخی مزایای قانونی سرمایه گذاری در منطقه آزاد ارس اشاره کرد و گفت: معافیت مالیاتی ۲۰ ساله از تاریخ بهره برداری برای انواع فعالیتهای اقتصادی، معافیت از عوارض گمرکی و سود بازرگانی برای واردات مواد اولیه و ماشین آلات، امکان صدور کالای تولید شده با رعایت قوانین ارزش افزوده به داخل کشور، صدور کالای تولید شده به خارج از کشور با کمترین تشریفات، ترانزیت و صادرات مجدد کالاهای خارجی با کمترین تشریفات، آزادی ورود هر نوع کالا به استثنای کالاهای مغایر با شرع اسلام، تضمین حقوق قانونی سرمایه گذاران خارجی در برابر تملک و ملی شدن، امکان هر گونه فعالیت اقتصادی برای سرمایه گذاران خارجی، ثبت شرکت‌ها توسط خود سازمان منطقه آزاد، امکان سرمایه گذاری ۱۰۰ درصد خارجی بدون مشارکت ایرانی، عدم نیاز به روادید برای ورود و خروج اتباع خارجی از جمله ویژگی‌های این منطقه به شمار می‌‌اید که بستر مناسبی را برای جذب سرمایه گذاری فراهم می‌کند.

وی همسایگی با کشورهای cis، همجواری با بازار ۳۰۰ میلیونی، قرارگیری در کریدورهای بین المللی حمل و نقل (۶ کریدور) و قرار گیری در مسیرجاده ابریشم، نزدیکی به ترکیه به عنوان دروازه اروپا، قابلیت ایجاد ارتباط جاده‌ای و ریلی بین کشورهای شمالی ایران با حوزه خلیج فارس در کوتاه‌ترین مسیر، وجود رودخانه ارس بعنوان عامل پیوند دهنده طبیعی، برخورداری از پشتیبانی مادر شهر تبریز را از جمله موقعیت ژئواستراتژیک منطقه آزاد ارس خواند و گفت: وجود پتانسیلهای اکوتوریسم و توریسم فرهنگی، وجود منابع غنی معدنی در جوار منطقه، وجود آب کافی با توجه به قرار گیری در کنار رود ارس این منطقه را در موقعیت ژئواکونومیک خاضی قرار می‌دهد.

فلاح مزایای گمرکی سرمایه گذاری در منطقه آزاد ارس یادآور شد و گفت: ثبت سفارش کالا در منطقه و بصورت گشایش اعتبار اسنادی بلند مدت، تخلیه بار توسط نیروی انتخابی صاحب کالا، ترخیص با ارائه ضمانتنامه بانکی با توافق، واگذاری کالا قبل از ترخیص، تفکیک قبض انبار بصورت متولی و بنا به درخواست صاحب کالا از جمله ویژگی‌های گمرکی در این منطقه به شمار می‌رود.

در خاتمه رحیم افروزنده مشاور امور فرهنگی منطقه تجاری آزاد ارس گزارشی از فعالیتهای فرهنگی و اقتصادی این منطقه را ارائه داد.

همین گزارش حاکی است در ادامه این مراسم با اهدای هدایایی از دبیران اجرایی خانه‌های کارگر کشور تجلیل شد.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کانال تلگرام آی نیوز


خواندنی ها

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی گفت: دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی کشور در آینده نزدیک در تبریز راه اندازی می‌شود.

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

  مشاور عالی سازمان سنجش گفت: مهلت ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ و بیست و پنجمین المپیاد علمی دانشجویی کشور فردا پنجشنبه ۲۸ آذرماه ۹۸ پایان می...

آی خبر © Aynews.ir 2007-2020
1399 - 1386