جمعه, 28 شهریور 1399 ساعت 05:41 ب ظ - 09(Sep) 18 2020

انتخاب زبان

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

tabligh

شعار سال 98: رونق تولید

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

دریاچه ارومیه


تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب

رئيس سازمان جهادکشاورزي آذربایجان شرقی از تلاش های این سازمان برای تشکیل اتحادیه تولید کنندگان گندم در استان خبر داد.

به گزارش آی نیوز به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان، دکترمسعود محمدیان در همایش یک روز کشت پاییزه با اشاره به اولین دستور مهندس حجتی وزیر جهادکشاورزی در آستانه فصل تولید جهت برطرف شدن دغدغه کود و بذر کشت پاییزه کشاورزان گفت: دستور مقام عالی وزارت برای هزینه‌کرد مناسب یارانه‌ها در راستای تامین کود و بذر کشاورزان در آستانه فصل جاری تولید می تواند از بار مشکلات بهره برداران و تولیدکنندگان محصولات زراعی جو و گندم آبی و دیم در کشت پاییزه به نحو قابل توجهی کاهش داده و همچنین امکان مدیریت و نظارت بر نحوه تولید از سوی کارشناسان سازمانی را در امر حمایت و هدایت بهره برداران بصورت چشمگیری بهبود بخشد.
وی با بیان اینکه تاکید وی بر حمایت از تولید و کشاورزان در آستانه کشت پاییزه محصولات کشاورزی نشان داد دیدگاه و برنامه‌های مناسبی در این راستا در سطح مدیران عالیرتبه وزارت جهادکشاورزی وجود دارد افزود: تعیین نرخ‌های مناسب برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی و اعلام به موقع آن‌ها یکی دیگر از تاکیدات اخیر وزیر جهاد کشاورزی بود چرا که این اقدام می‌تواند انگیزه کشاورزان و تولیدکنندگان را برای برنامه‌ریزی در راستای افزایش تولید در فصل پیش ‌رو را بالا ببرد.
رئيس سازمان جهادکشاورزي استان با بیان اینکه پتروشیمی‌ها پیش از این قیمت‌ کود را افزایش داده بودند که مورد موافقت وزارت جهاد کشاورزی نبود و به همین دلیل توزیع متوقف شده بود، گفت: قطعاً باید توزیع کود از سر گرفته شود ولی ابتدا باید مشکل قیمت‌ آن حل شود که قرار است این موضوع  بزودی در هیئت دولت طرح شود.
وی با بیان اینکه بذر مورد نیاز برای سال جدید تأمین شده است ادامه داد: یارانه بذر پیش بینی شده و به زودی نیز توزیع آن در بین کشاورزان شروع خواهد شد.
دکتر محمدیان با بیان اینکه یارانه بذر برای سال جاری نسبت به سال گذشته 2 برابر شده و سعی می شود از این طریق بذر با قیمت پایین تری نسبت به بازار در اختیار کشاورزان قرار گیرد ادامه داد: نهاده های مورد نیاز برای کشت پاییزه امسال در حال تهیه و تدارک است و در این مسیر با تلاش مدیران مجموعه ، مشکل خاصی پیش بینی نمی شود و ما هم سعی می کنیم که بخوبی کود مورد نیاز برای کشت پاییزه در استان را در میان کشاورزان توزیع کنیم.
وی خاطرنشان کرد: استفاده از بذور اصلاح‌شده و مقاوم به خشکسالی که ضمن افزایش عملکرد، مدیریت آب را نیز به همراه دارد، ازجمله برنامه‌های ابلاغی مهندس حجتی است که برای کشت پاییزه گندم به‌کار گرفته خواهد شد.
رئيس سازمان جهادکشاورزي استان با بیان اینکه گندم کاران آذربایجان شرقی  با بیش از 5 هزار میلیارد ریال ارزش تولید گندم لازم است برای تشکیل اتحادیه تولید کنندگان گندم تلاش نمایند افزود: در این مورد تمهیدات لازم  در معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان اندیشیده شده و هماهنگیها و رایزنیهای کافی صورت پذیرفته است که امیدوارم با تشکیل این اتحادیه، ضمن تقویت گندم کاران استان بتوانیم آنان را در فرآیند اخذ آسان تسهیلات از بانک های عامل و صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی یاری رسانیم.
وی با بیان اینکه همچنانکه قبلاً نیز تاکید کرده ام مدیران هرگز نباید در مبارزه با آفات مختلف گندم ، منتظر تأمین اعتبار باشند ادامه داد: آنها بایستی به محض اطلاع از شیوع هر نوع  آفت گندم ، کارهای غیرضروری دیگر را رها نموده و با بسیج تمامی امکانات خویش آفت مورد نظر را در نطفه خفه سازند.
دکتر محمدیان گندم را عمده ترين محصول زراعي كشور دانست و گفت : به دلیل اهمیت استراتژیکی گندم نسبت به سایر محصولات کشاورزی شایسته است توجه مدیران و کارشناسان حفظ نباتات نسبت به آن بیش از پیش بوده و در این مسیر هیچ گونه کوتاهی قابل بخشش نیست.
وی آگاهي و دانش علمي و عملي كشاورزان ، تأمين و توزيع به موقع نهاده هاي كشاورزي (بذر، كود و سم ) ، از بین بردن فرصت ضايعات در مراحل مختلف توليد و وضعیت منابع آب و نحوه صحيح آبياري در اغلب مناطق استان را در میزان گندم تولیدی موثر دانست و ادامه داد : خسارت آفاتی همچون سن ، بيماريهاي گياهي ، علف هاي هرز و عدم مديريت صحيح كنترل آنها ، عدم مصرف صحيح و بهينه كودهاي شيميايي و يا كمبود و عدم توزيع به موقع آنها ، كاربرد غير اصولي و نامنظم ماشين آلات و ادوات كشاورزي ، عدم توسعه مكانيزاسيون كشاورزي ، كمبود وسايل ، ابزار و اعتبار در زمينه هاي مختلف تحقيق ، ترويج و آموزش كشاورزي ، كمبود سرمايه گذاري در توليد محصولات كشاورزي می توانند دست به دست هم داده و تولید کیفی و کمی گندم را به مخاطره اندازند.
رئيس سازمان جهادکشاورزي استان در خاتمه بر افزایش میزان بیمه محصولات زراعی به ویژه محقق شدن سطح بیمه  سطوح کشت پاییزه تاکید نموده و گفت: سطح پیش بینی شده بیمه برای کشت پاییزه آذربایجان شرقی در سال زراعی 93-92 ، 454 هزار و 436 هکتار می باشد که امیدوارم با تلاشهای همه مدیران شهرستانها و مدیران معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی این رقم محقق شود.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کانال تلگرام آی نیوز


خواندنی ها

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی گفت: دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی کشور در آینده نزدیک در تبریز راه اندازی می‌شود.

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

  مشاور عالی سازمان سنجش گفت: مهلت ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ و بیست و پنجمین المپیاد علمی دانشجویی کشور فردا پنجشنبه ۲۸ آذرماه ۹۸ پایان می...

آی خبر © Aynews.ir 2007-2020
1399 - 1386