سه شنبه, 11 آذر 1399 ساعت 02:16 ق ظ - 12(Dec) 01 2020

انتخاب زبان

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

tabligh

شعار سال 98: رونق تولید

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

دریاچه ارومیه


تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب

رئیس اتحادیه لپه سازان آذرشهر از تولید سالانه بیش از 320 هزار تن لپه در  این شهرستان  خبر داد.

به گزارش آی نیوز به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان، علی اصغر لعلی در گفتگو با خبرنگاران  با بیان اینکه شهرستان آذرشهر با تولید 95 درصد لپه کشور ،  بزرگترین بازار تولید و مصرف این نوع حبوبات را در کشور دارد افزود: 95 درصد لپه مورد نیاز کشور در 200 کارگاه لپه سازی این شهرستان تولید وبه بازار های داخلی وبرخی کشورهای همسایه صادر می شود.
وی با بیان اینکه این میزان لپه تولیدی با خرید 200 هزار تن محصول نخود استانهای آذربایجان شرقی ،آذربایجان غربی ، اردبیل ،کردستان ، لرستان ،کرمانشاه ، ایلام و خراسان  و 200 هزار تن نخود وارداتی از کشورهای استرالیا ، اتیوپی، تانزانیا و پاکستان و انتقال آن به کارگاه های لپه سازی آذرشهر تامین می شود ادامه داد: توصیه این اتحادیه به وزارت جهادکشاورزی این است که برای حمایت از تولید وسرمایه وکار ایرانی با مطالعه و زیر کشت بردن مناطق مستعد کشاورزی به محصول نخود ، ضمن قطع وابستگی کشور به این نوع محصول به ایجاد اشتغال در این بخش نیز کمک شایان نماید.
لعلی با بیان اینکه با زیر کشت بردن اراضی مورد نیاز برای تامین نخود کشور و تامین کل نیاز داخلی برای 5 هزار نفردر بخش کشاورزی شغل ایجاد می شود افزود: علاوه بر آن اتحادیه لپه سازان و تولید کنندگان لپه در آذربایجان شرقی مجبور نیستند هزینه ای را برای خرید نخود کشورهای دیگرجهان صرف کنند.
وی با بیان اینکه استان های تهران ، خراسان رضوی ،آذربایجان شرقی و قم بیشترین مصرف لپه کشور را دارند ادامه داد: 2 هزار نفر بصورت مستقیم و 20 هزار نفر بصورت غیر مستقیم در صنایع جنبی و حمل و نقل و فروش لپه در آذربایجان شرقی فعالیت می کنند و 80 درصد اقتصاد شهرستان آذرشهر ودهها روستای تابعه از طریق صنعت لپه سازی تامین می شود.
لعلی با بیان اینکه صنعت لپه سازی قدمت 200 ساله در آذرشهر دارد ادامه داد: جالب اینجاست که کلیه دستگاه های صنایع لپه سازی در شهر صنعتی تبریز و آذرشهر تولید می شود واز لحاظ تکنولوژی وفنی کاملا بومی سازی شده است .
وی با بیان اینکه لپه تولیدی آذرشهر درکیسه های 20،30 و40 کیلوگرمی بسته بندی می شود وعلاوه برآن صنایع بسته بندی خرده پا نیز شکل گرفته ودر بسته های نیم کیلو و900گرم نیز تهیه ودر کلیه فروشگاههای کشور عرضه می شود افزود: لپه سازی آذرشهر نیاز به حمایت و مساعدت دارد و اعطاء تسهیلات کم بهره و خرید تضمینی محصول و پوشش بیمه ای تولید و تولیدکنندگان نیز بسیار ضروری است.
رئیس اتحادیه لپه سازان آذرشهر گفت: ازخصوصیات مهم لپه آذرشهر تولید محصول پاک وارگانیک بدون هیچ گونه آلایندگی زیست محیطی و عاری از هر نوع موادشیمیایی، رنگ و داشتن طعم لذیذ است و باید گفت به جهت عمل آوری آن با نور آفتاب و بدون استفاده از مواد شیمیایی ،  لپه آذرشهر ، ارگانیک ترین محصول کشاورزی کشور می باشد./

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کانال تلگرام آی نیوز


خواندنی ها

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی گفت: دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی کشور در آینده نزدیک در تبریز راه اندازی می‌شود.

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

  مشاور عالی سازمان سنجش گفت: مهلت ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ و بیست و پنجمین المپیاد علمی دانشجویی کشور فردا پنجشنبه ۲۸ آذرماه ۹۸ پایان می...

آی خبر © Aynews.ir 2007-2020
1399 - 1386