پنج شنبه, 03 بهمن 1398 ساعت 09:13 ب ظ - 01(Jan) 23 2020

انتخاب زبان

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

tabligh

شعار سال 98: رونق تولید

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

دریاچه ارومیه


تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب

شرکای بزرگ نفتی ایران در ماه سپتامبر (شهریور - مهر) واردات نفت خود از کشورمان را به شکل فوق العاده ای افزایش دادند تا این موضوع نویدبخش چشم انداز روشن همکاری های فزاینده میان آنها در دوران پساتحریم در حوزه انرژی باشد.

 

به گزارش ایرنا، تازه ترین آمارها نشان می دهد که کره جنوبی یکی از مهمترین واردکنندگان نفت از ایران در ماه سپتامبر امسال روزانه 195 هزار و 194 بشکه نفت از ایران خریداری کرده است که این رقم در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته میلادی بیانگر یک افزایش 43 درصدی است.
کره جنوبی پنجمین وارد کننده بزرگ نفت دنیا است و پیشتر پیش بینی کرده بود که با نزدیک شدن به زمان رفع تحریم ها واردات نفت خود از کشورمان را افزایش خواهد داد.
روزنامه «کوریا هرالد» این کشور گزارش کرده است که پس از توافق وین آنچه مشاهده شده، تقویت روابط ایران با کشورهای دیگر جهان از جمله کره جنوبی بوده است.
این رسانه افزوده است که گزارش تازه آژانس بین المللی انرژی اتمی هم ثابت می کند ایران به تعهداتش پایبندی کامل نشان داده است و این هم خبر خوبی برای شرکای تجاری تهران محسوب می شود.
آمارها نشان می دهد که از ابتدای سال جاری میلادی (2015) تا ماه سپتامبر (شهریور - مهر) به طور میانگین واردات روزانه نفت کره جنوبی از ایران بیش از 123 هزار و 78 بشکه بوده است.
شرکت های «اس کی انرژی» و «هیوندایی اویل بانک» از جمله اصلی ترین واردکنندگان نفت ایران در سال جاری میلادی بوده اند.
کره در ماه سپتامبر در مجموع دو میلیون و 550 هزار بشکه نفت از کشورمان وارد کرد که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته یک درصد کم شده اما در این میان واردات نفت خامش از ایران فزونی گرفته است.
ژاپن هم که در حال مذاکرات گسترده با جمهوری اسلامی ایران برای نهایی کردن پیمان سرمایه گذاری متقابل است از افزایش واردات نفت خام از ایران در ماه آینده خبر داده است.
این کشور اعلام کرده که پنج درصد از نفت مورد نیاز خود را از ایران وارد می کند که در دوران پساتحریم این رقم به 10 درصد افزایش خواهد یافت.
گفتنی است، ایران پیشنهاد صادرات 350 هزار بشکه نفت در روز را به ژاپن داده که مورد استقبال این کشور هم قرار گرفته است.
میزان کنونی واردات نفت خام ژاپن از کشورمان بر اساس آخرین آمارهای منتشر شده سه میلیون و ٥٠٠ هزار بشکه در روز است.
گمرک هند دیگر خریدار بزرگ نفت ایران هم گزارش کرده است که واردات نفت این کشور از ایران در ماه سپتامبر امسال در مقایسه با یک ماه قبل از آن 17.3 درصد افزایش یافته است.
با این حساب هند روزانه 233 هزار و 200 بشکه نفت از ایران خریداری کرده است که به مراتب بیش از خرید ماه اوت (مرداد - شهریور) به میزان روزانه 198 هزار و 800 بشکه بوده است.
چین بزرگترین خریدار نفت ایران هنوز آمارهای جدید خود را منتشر نکرده اما بر آساس آخرین آمار اداره کل گمرک این کشور، میزان خریدهای روزانه نفتی پکن از ایران نزدیک به 575 هزار بشکه بوده است.
این در حالی است که چینی ها بارها اعلام کرده اند که درصدد افزایش سرمایه گذاری خود در بخش نفت و گاز ایران هستند.
حال با اعلام اجرای «برجام» از سوی نمایندگان ایران و 1+5 و صدور فرمان لغو تحریم ها علیه ایران از سوی اروپا و آمریکا به طور حتم آینده این همکاری گسترش خواهد یافت و مشتریان انرژی ایران با اشتیاق بیشتری وارد میدان رقابت با دیگر کشورها خواهند شد.

aynews
نویسنده: aynewsسایت: http://aynews.ir/
کد خبرنگار:
20
سایر خبرهای نویسنده:

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کانال تلگرام آی نیوز


آی خبر © Aynews.ir 2007-2020
1398 - 1386