پنج شنبه, 28 دی 1396 ساعت 04:50 ب ظ - 01(Jan) 18 2018

انتخاب زبان

یادداشت

حق انتخاب شدن و انتخاب کردن / شهرت زرد، آفت انتخابات

یکشنبه, 06 فروردين 1396 15:06
حق انتخاب شدن و انتخاب کردن / شهرت زرد، آفت انتخابات

آی نیوز- علی عباسی؛ تعداد بسیار بالای نامزدهای ثبت نام کننده برای انتخابات شورای شهر در نظر اول امری نامناسب و ناموجه جلوه می کند.  

پیشنهاد سردبیر

tabligh

شعار سال 96: اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال

تبریز 2018

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

دریاچه ارومیه

سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی مبارک باد 

تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب

حضور باشکوه «تبریز‌۲۰۱۸» در بزرگ‌ترین آوردگاه گردشگری کشور

سرپرست معاونت گردشگری آذربایجان شرقی از اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری با هدف معرفی «تبریز‌۲۰۱۸» در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران خبر داد.    فرشاد رستمی سرپرست معاونت گردشگری این استان  در آستانه برگزاری یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران، برگزاری این نمایشگاه و حضور با شکوه «تبریز‌۲۰۱۸» را در این مکان فرصتی طلایی برای معرفی هرچه باشکوه‌تر ظرفیت‌های گردشگری و هنری آذربایجان شرقی و تبریز دانست و گفت: «یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران قطعاً فرصتی مناسب برای معرفی فرهنگ، هنر و جاذبه‌های گردشگری آذربایجان شرقی به بازدید‌کنندگان و نمایندگان بخش خصوصی داخلی و خارجی حوزه گردشگری خواهد بود.» او ادامه داد: «در این نمایشگاه مساحتی بالغ بر ۴۰۰ مترمربع به غرفه‌های تبریز و استان آذربایجان شرقی تخصیص داده شده است که غرفه ویژه «تبریز‌۲۰۱۸»، غرفه آشپزی و ارائه غذاهای سنتی استان، رستوران سیار و آلاچیق ویژه عشایر استان در این فضا استقرار خواهند یافت.» رستمی با اشاره بر اینکه غرفه «تبریز‌۲۰۱۸» با مشارکت و همکاری ارزنده شهرداری تبریز به ارائه برنامه‌های متنوع خود خواهد پرداخت، تصریح کرد: «به‌منظور معرفی هر چه با شکوه‌تر "تبریز‌۲۰۱۸"، به‌صورت مستمر برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری اعم از آشپزی و ارائه غذاهای سنتی آذربایجان، ورکشاپ‌های صنایع‌دستی در رشته‌های بافته‌های داری، سفال، سرامیک، کفش و نگارگری ایرانی، برنامه مجسمه‌های متحرک و همچنین اجرای آیین‌های سنتی و موسیقی زنده ازسوی گروه‌های موسیقی در طول ایام برگزاری این نمایشگاه اجرا خواهد کرد.» او افزود: «با استقرار آلاچیق عشایری منطقه آذربایجان در محوطه این نمایشگاه به معرفی توانمندهای روستایی در جذب گردشگر و ترویج بوم‌گردی تأکید خواهد شد.» سرپرست معاونت گردشگری آذربایجان شرقی با تأکید بر اینکه برگزاری برنامه‌های غرفه «تبریز‌۲۰۱۸» در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران، با مشارکت ویژه بخش خصوصی همراه خواهد بود، ادامه داد: «بخش خصوصی یکی از بازوان اصلی اجرایی اهداف "تبریز‌۲۰۱۸" است که در این نمایشگاه نیز در کنار نهادهای دولتی به معرفی ظرفیت‌های آذربایجان شرقی خواهد پرداخت و در همین زمینه بسته‌های سفر به مقصد تبریز و آذربایجان توسط دفا‌تر مسافرتی استان توزیع خواهد شد.» او خاطرنشان کرد: «در کنار توزیع بسته‌های راهنمای سفری آذربایجان، وب‌کیوسک‌های مستقر در این نمایشگاه به ارائه اطلاعات جامعی در‌خصوص هتل‌ها، دفا‌تر مسافرتی و خدماتی و همچنین ظرفیت‌های گردشگری تبریز و استان خواهند پرداخت.» رستمی با اشاره به اینکه رویداد «تبریز‌۲۰۱۸» جایگاه ویژه‌ای در یازدهمین نمایشگاه گردشگری تهران خواهد داشت، افزود: «تعدادی از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناوری محور حوزه گردشگری به معرفی نرم‌افزار‌ها و اپلیکیشن‌های خود خواهند پرداخت.» یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران از ۳ تا ۶ بهمن ۹۶ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران با حضور غرفه ویژه «تبریز‌۲۰۱۸» برگزار خواهد شد.

سکونت ۳۰ درصد جمعیت آذربایجان شرقی در سکونتگاه‌های غیررسمی

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی از سکونت ۳۰ درصد جمعیت آذربایجان شرقی در سکونتگاه‌های غیررسمی خبر داد.

۶ اثر طبیعی آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی ثبت شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از ثبت شش اثر طبیعی استان در فهرست آثار ملی خبر داد.

آی نیوز-  مخترع و پژوهشگر تبریزی موفق شد برای اولین بار در تاریخ کشور، جایزه ویژه و مدال افتخار جشنواره و مسابقات بزرگ اختراعاتINPEX آمریکا را کسب کند و پرچم جمهوری اسلامی ایران را در صدر برگزیدگان این مسابقات بین المللی به اهتزاز درآورد.

 طی روزهای اخیر جشنواره و مسابقات بزرگ اختراعات inpex آمریکا که بزرگ ترین جشنواره اختراعات در جهان محسوب می شود با معرفی برگزیدگان خود به اتمام رسید و بسیار باعث مباهات است که با وجود رقبایی از 40 کشور جهان طرح و اختراع "پوشش گیاهی HL جایگزین مالچ نفتی برای حل معضل ریزگردهای شهری" از کشورمان موفق به کسب جایزه ویژه و مدال افتخار این مسابقات در بین 800  اختراع حاضر در این مسابقات گردید و این بار نیز پرچم سه رنگ ایران اسلامی در یک عرصه معتبر علمی بین المللی به اهتزاز درآمد و افتخار دیگری در پرونده اختراعات ایران ثبت و ضبط شد.

این در حالی است که کمپانی ها و رقبای قدرتمندی از 40 کشور جهان از جمله آمریکا، فرانسه، هلند، آلمان، چین در این جشنواره حضور داشتند.

خلیل نظری ، متولد 1360 در شهر تبریز و مالک صنایع شیمیایی و چسب سازی هل است، وی از سال 75 به همراه پدرش که شغل شان فروشگاه رنگ و  ابزار و چسب بود، همزمان با تحصیل در رشته فیزیک شروع به کار کرد.

در خصوص شرکت هِل و نوع فعالیت اش توضیح دهید؟

کارخانه چسب هِل از سال 79 با تولید انواع چسب و مواد شیمیایی با نام صنایع شیمیایی و چسب سازی هِل فعالیت خود را شروع نموده. در سال 84 اولین محصول خود را با نام چسب دوقلو فولاد هل به بازار عرضه کردیم. در سال 90 در آزمایشگاه های تحقیقاتی صنایع موفق به تولید چسب بی نظیر گیاهی هل شدیم . در سال 95-94 با ارتقاء و گسترش سالن جدید تولید در این صنایع، همزمان 3 محصول جدید در چسب هل با نام های چسب زه خودرو، چسب لیزر مخصوص شیشه و چسب توربو واشرساز حرارتی تولید کردیم. ما ( صنایع چسب سازی هل ) در زمینه به کارگیری نیروی انسانی ، موفق به استخدام بیش از 500 نفر پرسنل دارای مدارک بالای تحصیلی شده ایم.

ما با توجه به سیستم مدیریت کیفیت محصولات خود در زمینه بازاریابی فروش توانسته ایم  در شرکت های بزرگ و کوچک داخلی و خارجی به موفقیت های بسزایی دست یابیم . همچنین ما موفق به دریافت نشان استاندارد آلمان و اروپا و مدرک   I.S.Oاز Q.A.L و T.U.V شدیم.

دکتر نظری چگونه شد که تصمیم گرفتید طرح و اختراع خود را برای این جشنواره ارسال کنید؟

با توجه به اینکه اجرایی شدن اختراع حاضر در کشورمان کمک موثری در راستای حفظ و سلامت محیط زیست و حل چالش آلودگی محسوب می گردد، بنده لازم دانستم این طرح را معرفی کنم تا بتوانیم گامی تأثیر گذار در مسیر حفظ محیط زیست کشور برداریم.

از طرحتان بگویید و اینکه در چه زمینه ای بوده است ؟

بحران گرد و غبار و هجوم ریزگرد به شهرها در بسیاری از شهرها و مناطق جهان به یک بحران جهانی تبدیل شده است که سلامت انسان ها و محیط زیست را به صورت جدی به خطر می اندازد. خشکسالی، فرسایش بادی و بیابانزایی سبب می شود ذرات گرد و غبار با قطر کمتر از 5 میکرون به وسیله باد یا طوفان های بیابانی تا مسافت های بسیار طولانی جابه جا شده و انتقال یابند و در بسیاری مواقع موجب بروز پدیده ریزگرد و ایجاد شرایط بسیار بحرانی در شهرها شوند.  اختراع ارائه شده در این مسابقات یک ماده با پایه ی گیاهی برای حل معضل ریزگردهای شهری بوده که جایگزینی مناسب و سازگار با محیط زیست برای مالچ نفتی به منظور حل بحران پدیده گرد و غبار و ریزگرد های شهری است که هیچ نمونه داخلی و خارجی ندارد. این طرح مربوط به تولید نوعی چسب گیاهی بر پایه نشاسته گندم با تکنولوژی بالا میباشد. این چسب به طور کامل با محیط زیست سازگار بوده و سبب مهار شدن و جلوگیری از پراکنده شدن ریزگردها و شنهای روان در محیط میباشد.

طرح جدید ابداعی شما چه مشکلاتی از صنعت یا محیط زیست کشور را حل می کند ؟

امروزه برای مقابله با پدیده هجوم ریزگرد از روش پاشش مالچ نفتی به اراضی مستعد گرد و غبار زایی استفاده می شود، مالچ نفتی ماده‌ايست كه از پسمانده‌های نفت خام در برج تقطير پالايشگاه‌ها بدست می‌آيد. اين ماده به صورت لايه نازك و قابل انعطافی بر روی تپه‌های ماسه‌ای پاشيده شده و موجب تثبيت موقت اين تپه‌ها می‌شود. این در حالیست که مالچ نفتی علاوه بر اینکه گران و باارزش است، زمین را سیاه می کند، بدبوست و حرارت منطقه را بالا می برد و باعث می شود بادهای آن منطقه گرم و بدبو باشد، و مهم تر از همه اینکه باعث نابودی موجودات و گیاهان و تخریب شدید محیط زیست می شود. اما ماده اختراعی حاضر یک ماده جدید گیاهی جایگزین مالچ نفتی برای پاشش بر روی اراضی شن خیز و حل معضل گرد و غبار و شن های روان شهرها است که بر پایه مواد کاملا گیاهی ساخته و فراوری شده و در تمامی انواع خاک و شن ها در تونل باد مورد آزمایش قرار گرفته و نتیجه مطلوب به دست آمده است. استفاده از این ماده به عنوان جایگزین مالچ نفتی برای مقابله با پدیده ریزگرد ها می تواند مزایای زیر را به همراه داشته باشد:

گیاهی بوده و کاملا سازگار با محیط زیست است.
قیمت آن از مالچ نفت ارزانتر می­باشد.
در برابر باد و شرایط جوی و UV مقاوم است.
در هنگام پاشش خنک است
به حشرات و موجودات زنده محیط هیچکونه آسیب نمی­رساند.
بی بو و بی رنگ است
آب­های زیرزمینی را آلوده نمی کند
اشتعال پذیر نیست

روند این پروژه چگونه است ؟

این چسب گیاهی بوده و بر پایه نشاسته گندم با تکنولوژی بالا میباشد. با توجه به اینکه این چسب باید با آب مخلوط شود، به سه طریق مختلف میتوان بر روی خاک اسپری نمود.

-از طریق کامیون های قیر پاش.

-از طریق هواپیما مخصوصا هواپیمای آتش نشانی.

-اسپری کردن با روش بوستر

همچنین میزان ویسکوزیته و  یا غلظت چسب با توجه به گرِید(درجه)خاک متغیر هست. در واقع پس از اعمال این پوشش گیاهی بر روی خاک یا شن های روان، شاهد تثبیت شدن کامل شن ها خواهیم شد.

به بخشی از طرح ها و اختراعات قبلی خود نیز اشاره کنید و توضیح دهید.

از اختراعات قبلی می توان به اختراع چسب قابل تراش به صورت دوقلو که دو قطعه فولاد را طوری میچسباند که تحت فشار گیره خم میشود ولی جدا نمیشود و بر یک سانتی متر مربع 270 کیلوگرم تحمل دارد که در نوع خود بی نظیر بوده و نمونه داخلی و خارجی ندارد.

چه طرح هایی برای آینده در پیش رو دارید؟

ساخت بزرگترین کارخانه چسب در ایران ، در منطقه هریس آذربایجان شرقی به مساحت 1500 هکتار .

شهر و شهروند

توریست 2018 و لبخند تبریز قوناق پرور ما

توریست 2018 و لبخند تبریز قوناق پرور ما

علی عباسی - ما وقت بسیار زیادی برای نق زدن، حمله به این و آن، آبرو بردن از همدیگر، تشریح کم کاری ها و کمبودها، نبودها و هزاران مشکل و کاستی شهرمان تبریز داریم.


خواندنی ها

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

آی خبر © Aynews.ir 2007-2018
1396 - 1386