پنج شنبه, 28 دی 1396 ساعت 04:52 ب ظ - 01(Jan) 18 2018

انتخاب زبان

یادداشت

حق انتخاب شدن و انتخاب کردن / شهرت زرد، آفت انتخابات

یکشنبه, 06 فروردين 1396 15:06
حق انتخاب شدن و انتخاب کردن / شهرت زرد، آفت انتخابات

آی نیوز- علی عباسی؛ تعداد بسیار بالای نامزدهای ثبت نام کننده برای انتخابات شورای شهر در نظر اول امری نامناسب و ناموجه جلوه می کند.  

پیشنهاد سردبیر

tabligh

شعار سال 96: اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال

تبریز 2018

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

دریاچه ارومیه

سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی مبارک باد 

تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب

حضور باشکوه «تبریز‌۲۰۱۸» در بزرگ‌ترین آوردگاه گردشگری کشور

سرپرست معاونت گردشگری آذربایجان شرقی از اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری با هدف معرفی «تبریز‌۲۰۱۸» در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران خبر داد.    فرشاد رستمی سرپرست معاونت گردشگری این استان  در آستانه برگزاری یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران، برگزاری این نمایشگاه و حضور با شکوه «تبریز‌۲۰۱۸» را در این مکان فرصتی طلایی برای معرفی هرچه باشکوه‌تر ظرفیت‌های گردشگری و هنری آذربایجان شرقی و تبریز دانست و گفت: «یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران قطعاً فرصتی مناسب برای معرفی فرهنگ، هنر و جاذبه‌های گردشگری آذربایجان شرقی به بازدید‌کنندگان و نمایندگان بخش خصوصی داخلی و خارجی حوزه گردشگری خواهد بود.» او ادامه داد: «در این نمایشگاه مساحتی بالغ بر ۴۰۰ مترمربع به غرفه‌های تبریز و استان آذربایجان شرقی تخصیص داده شده است که غرفه ویژه «تبریز‌۲۰۱۸»، غرفه آشپزی و ارائه غذاهای سنتی استان، رستوران سیار و آلاچیق ویژه عشایر استان در این فضا استقرار خواهند یافت.» رستمی با اشاره بر اینکه غرفه «تبریز‌۲۰۱۸» با مشارکت و همکاری ارزنده شهرداری تبریز به ارائه برنامه‌های متنوع خود خواهد پرداخت، تصریح کرد: «به‌منظور معرفی هر چه با شکوه‌تر "تبریز‌۲۰۱۸"، به‌صورت مستمر برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری اعم از آشپزی و ارائه غذاهای سنتی آذربایجان، ورکشاپ‌های صنایع‌دستی در رشته‌های بافته‌های داری، سفال، سرامیک، کفش و نگارگری ایرانی، برنامه مجسمه‌های متحرک و همچنین اجرای آیین‌های سنتی و موسیقی زنده ازسوی گروه‌های موسیقی در طول ایام برگزاری این نمایشگاه اجرا خواهد کرد.» او افزود: «با استقرار آلاچیق عشایری منطقه آذربایجان در محوطه این نمایشگاه به معرفی توانمندهای روستایی در جذب گردشگر و ترویج بوم‌گردی تأکید خواهد شد.» سرپرست معاونت گردشگری آذربایجان شرقی با تأکید بر اینکه برگزاری برنامه‌های غرفه «تبریز‌۲۰۱۸» در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران، با مشارکت ویژه بخش خصوصی همراه خواهد بود، ادامه داد: «بخش خصوصی یکی از بازوان اصلی اجرایی اهداف "تبریز‌۲۰۱۸" است که در این نمایشگاه نیز در کنار نهادهای دولتی به معرفی ظرفیت‌های آذربایجان شرقی خواهد پرداخت و در همین زمینه بسته‌های سفر به مقصد تبریز و آذربایجان توسط دفا‌تر مسافرتی استان توزیع خواهد شد.» او خاطرنشان کرد: «در کنار توزیع بسته‌های راهنمای سفری آذربایجان، وب‌کیوسک‌های مستقر در این نمایشگاه به ارائه اطلاعات جامعی در‌خصوص هتل‌ها، دفا‌تر مسافرتی و خدماتی و همچنین ظرفیت‌های گردشگری تبریز و استان خواهند پرداخت.» رستمی با اشاره به اینکه رویداد «تبریز‌۲۰۱۸» جایگاه ویژه‌ای در یازدهمین نمایشگاه گردشگری تهران خواهد داشت، افزود: «تعدادی از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناوری محور حوزه گردشگری به معرفی نرم‌افزار‌ها و اپلیکیشن‌های خود خواهند پرداخت.» یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران از ۳ تا ۶ بهمن ۹۶ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران با حضور غرفه ویژه «تبریز‌۲۰۱۸» برگزار خواهد شد.

سکونت ۳۰ درصد جمعیت آذربایجان شرقی در سکونتگاه‌های غیررسمی

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی از سکونت ۳۰ درصد جمعیت آذربایجان شرقی در سکونتگاه‌های غیررسمی خبر داد.

۶ اثر طبیعی آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی ثبت شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از ثبت شش اثر طبیعی استان در فهرست آثار ملی خبر داد.

چاپ ایمیل -

علی عباسی -تبریز چندی پیش، میزبان معاون رئیس جمهور بود، زهرا احمدی پور برای شرکت در سومین نشست ستاد ملی تبریز 2018 و ستادهای اجرایی در این شهر تاریخی حضور یافته بود.


اما به نظر می رسد گزارش های ارئه شده توسط مدیران مختلف استانی در خصوص تبریز 2018 رئیس سازمان میراث فرهنگی را راضی نکرده است.

 
وقتی معاون رئیس جمهور با اظهار تاسف از دیدگاههای ارائه شده بخصوص در مواجه با پیشنهاد تاخیر در اجرای برنامه های تبریز 2018 سخن می راند نشانگر تفاوت نگاه ملی و استانی به مقوله تبریز 2018 است.

 

واکنش احمدی پور به درخواست استاندار آذربایجان شرقی هرچند منطقی و درست بوده است و قطعا نمی توان ایرادی بر آن گرفت اما این موضوع در بتن خود، اعتراف مسئول ارشد استانی به عدم آمادگی برای تبریز 2018 در استان را در خود مستتر دارد.

 

جمع بندی گفته های سخنرانان نشست ستادهای ملی سیاستگذاری، برنامه ریزی و اجرایی استانی «تبریز 2018» نشان از عدم وجود مصوبه، بودجه بخصوص و تصمیم دستگاههای ملی و در کنار آن عدم وجود عزم و اراده جدی برخی مسئولان در این خصوص دارد.

 

 نشست مشترک ستاد ملی سیاست‌گذاری و ستاد برنامه‌ریزی و اجرایی استانی تبریز 2018 در حالی با حضور معاون رئیس جمهور، استاندار آذربایجان شرقی و مسئولان مختلف استانی در تبریز در حالی برگزار شد که جمع بندی سخنان و بیانات اعلام شده در این نشست نگرانی ها از عدم برنامه ریزی مناسب، عدم تامین اعتبارات لازم از سوی سازمان برنامه و بودجه و تصمیم های کلان ملی را افزایش داده است.

 

جبارزاده در حالی از انجام تمامی اقدامات و پیگیری های لازم در سطح استانی خبر می دهد که در عین حال از عدم تبدیل این پیگیری ها به مصوبه و تصمیم دستگاههای ملی خبر می دهد: زیرساخت‌های لازم برای تأمین امنیت در حوزه گردشگری استان ایجاد شده و در بخش امنیتی تبریز 2018 هیچ مشکلی نخواهیم داشت.

 

گفته های استاندار آذربایجان شرقی و خود انتقادی او از عدم ورود جدی دستگاههای ذیربط به مقوله تبریز 2018 نشان می دهد نشانگر ضرورت ورود جدی و عملی سایر دستگاهها به این مبحث می باشد:« بحث تبریز 2018 از دو سال پیش مطرح شده و با امکانات محدود استان تا به امروز هر کاری که نیاز بوده، انجام شده است. البته استاندار آذربایجان شرقی از ایجاد زیرساخت‌های لازم برای تأمین امنیت در حوزه گردشگری استان نیز اشاره کرده است. »

اما استاندار آذربایجان شرقی در قسمتی از سخنانش از عدم پرداختو هزینه کرد اعتبارات در خصوص تبریز 2018 سخن می راند: «به غیر از شهرداری، بخشی از اعتبارات سال 95 دستگاه‌های اجرایی استان هنوز پرداخت نشده که می‌توان از این اعتبارات هزینه‌نشده و همچنین اعتبارات امسال و سال آینده برای برنامه‌های تبریز 2018 استفاده کرد.»

نگاهی به سخنان استاندار و جمله های تاکیدی او به مدیران استانی در خصوص ضرورت جدیت آنها و آمدن به پای کار نشان از وجود نگرانی ها از عملکرد مدیران استانی در این خصوص دارد: «انتظار داریم که سازمان برنامه و بودجه نیز در تأمین اعتبار مورد نیاز این رویداد مهم به‌طور جدی پای کار بیاید.»

 

عدم وجود زیرساختها و ضرورت تامین زیرساختهای لازم هم از دیگر اشارات استاندار در این خصوص بوده است اما جناب استاندار مشخص نکرده است در حالی که بخش خصوص به دلیل عدم صرفه اقتصادی توان ورود به تامین زیرساختها را ندارد کدام دستگاه دولتی باید به تامین زیرساختها اقدام کند.

 

لپ کلام استاندار در خصوص این مطلب این بود که «برای تحقق کامل اهداف در این حوزه نیازمند تأمین اعتبارات از سوی دولت هستیم»، در حقیقت جبارزاده با تاکید بر ضرورت استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای تبریز 2018 و اختصاص آن به حوزه میراث فرهنگی از نبود بودجه دولتی مشخص در این مورد خبر می دهد.

 

مسئله مهمی که نباید از آن عبور کنیم اظهار نارضایتی معاون رئیس جمهور از عدم وجود برنامه روزانه دستگاهها و تقویم زمان بندی اظهار نارضایتی کرده است.

 

این نشست برای ایجاد هماهنگی بین ستاد ملی و شورای برنامه ریزی استان برگزار شده تا برنامه های منسجمی برای رویداد تبریز 2018 برگزار شود؛ «هیچ کدام از کمیته ها زمان مشخصی را برای اجرای برنامه های خود ارایه نکرده و بیشتر محورها کلی بود که باید این محورها به برنامه تبدیل و زمان بندی شود تا بتوان اجرای آن ها را رصد کرد.»

 

در حالی که بر اساس اظهارات معاون رئیس جمهور، براساس مجوز کمیسیون فرهنگی، دستگاه ها امسال می توانند از 10 درصد اعتبارهای سال 96 خود برای تبریز 2018 هزینه کنند اما سخنان استاندار مبین این موضوع است که دستگاههای استانی ورودی به این مبحث نداشته اند.

 

بر اساس گفته احمدی پور فهرست پروژه های تبریز 2018 مشخص شده و براساس زمان بندی و تخصیص اعتبارهای ملی و استانی اجرا خواهند اما به نظر می رسد اراده قوی در این خصوص در مسئولان استانی وجود ندارد.

 

با این حال تنها دستگاه و نهادی که به صورت عملی و جدی در خصوص « تبریز2018» وارد گود شده و با برنامه ریزی به صورت عملی کار کرده است شهرداری تبریز بوده است و اگر عملکرد شهرداری تبریز نباشد، به نظر می رسد مسئولان ریز و درشت استانی چیزی برای گزارش کردن در چنته نداشته باشند.

 

حضرت سعدی برای این روزهای مسئولان تبریزی شعری سروده است که ذکر آن در این مقال خالی از لطف نیست:

« سعدیا گرچه سخندان و مصالح گویی  

به عمل کار برآید به سخندانی نیست»

شهر و شهروند

توریست 2018 و لبخند تبریز قوناق پرور ما

توریست 2018 و لبخند تبریز قوناق پرور ما

علی عباسی - ما وقت بسیار زیادی برای نق زدن، حمله به این و آن، آبرو بردن از همدیگر، تشریح کم کاری ها و کمبودها، نبودها و هزاران مشکل و کاستی شهرمان تبریز داریم.


خواندنی ها

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

آی خبر © Aynews.ir 2007-2018
1396 - 1386