آی نیوز

Switch to desktop Register Login

آی خبر

بارش نخستین برف پاییزی در آذربایجان شرقی/ کاهش 5 تا 15 درجه ای دما

آی نیوز-  به دنبال کاهش 5 تا 15 درجه ای دمای هوا در آذربایجان شرقی، مناطقی از این استان در شهرستان های کلیبر و اهر امروز چهارشنبه شاهد بارش برف بود. معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت: از فردا شاهد خروج سامانه بارشی از استان و افزایش تدریجی دما خواهیم بود.
محمد اشجعی افزود: بررسی نقشه های همدیدی، آینده نگری و تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که شدت و فعالیت اصلی این سامانه امروز است که موجب وزش باد گاهی تا شدید، بارش باران گاهی رگبار و آذرخش به ویژه در نواحی شمالی و شرقی می شود.
وی با بیان اینکه در 24 ساعت گذشته در بیشتر شهرهای استان بارش باران گزارش شده است، اظهار کرد: بارش در ارتفاعات نواحی سردسیر استان به صورت برف و در برخی نواحی از جمله ورزقان، اهر و سراب به صورت تگرگ و بیشترین بارندگی نیز در ورزقان به میزان 24 میلی متر گزارش شده است.
معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی یادآوری کرد: امروز به علت شدت فعالیت این سامانه در برخی شهرها، احتمال آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن دور از انتظار نیست.
اشجعی، ادامه داد: طی 24 ساعت گذشته عجبشیر، ملکان و بناب با حداکثر 24 درجه بالای صفر گرمترین شهرهای استان و ورزقان با یک درجه بالای صفر سردترین شهر بود.
وی دمای تبریز در گرمترین زمان را 21 درجه و در سردترین زمان 8 درجه بالای صفر اعلام کرد و گفت: دمای فعلی تبریز 10 درجه بالای صفر می باشد که نسبت به روز گذشته در همین ساعت 5 درجه کاهش یافته است.
آذربایجان‌شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم‌بندی‌های اقلیمی جزو مناطق نیمه‌خشک به حساب می‌آید.
آب و هوای این استان به‌ طور کلی سرد و خشک است ولی به‌ علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم‌های متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تاثیر باد‌های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان‌های سبلان در شرق، سهند درغرب و جنوب غربی، رشته کوه‌های قره‌داغ درشمال، رشته کوه‌های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال‌شرق استان قرار دارد.

اضافه کردن نظر

Aynews.ir © 2016 .All Rights Reserved

Top Desktop version