پنج شنبه, 09 بهمن 1399 ساعت 05:25 ب ظ - 01(Jan) 28 2021

انتخاب زبان

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

tabligh

 

1399

 

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

 

دریاچه ارومیه

 

 


 

تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب1399

 مدیرکل دفتر برنامه ریزی شرکت مدیریت منابع آب ایران از حاکم بودن خشکسالی هیدرولوژیکی در سطح کشور و خشکسالی هواشناسی در حوضه‌های آب ریز خلیج فارس و دریای عمان، فلات مرکزی و حوضه مرزی شرق خبر داد و گفت: در حال حاضر از نظر منابع آب روند خوبی نداریم.

یعقوب همتی، با اشاره به آمار بارندگی از ابتدای سال آب جاری (مهر 93) تا نیمه بهمن ماه گفت: در کل 87 میلیمتر به طور متوسط در سطح کشور بارندگی داشتیم در صورتی که در سال آبی گذشته در زمان مشابه حجم بارندگی‌ها به 119 میلیمتر می رسید و آمار متوسط دراز مدت نیز در چنین زمانی بیانگر 117 میلیمتر بارندگی به طور متوسط است.لذا حجم بارندگی نسبت به سال آبی گذشته 27 درصد و نسبت به دراز مدت 26 درصد کاهش داشته است. امیدواریم بارندگی بهار را جبران کند چرا که در غیر این صورت شرایط خوبی در تابستان نخواهیم داشت.
وی با تاکید بر این‌که از نظر وضعیت پوشش برفی نیز شرایط نامناسب است، تصریح کرد: وضعیت پوشش برفی در سطح کشور مناسب نیست به طوری که نسبت به سال گذشته در زمان مشابه حجم پوشش برفی 20 درصد کاهش پیدا کرده است.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی شرکت مدیریت منابع آب ایران با تاکید بر این‌که تنها دو حوضه آبریز در کشور شامل دریای خزر و حوضه دریاچه ارومیه از نظر بارندگی وضع مناسبی دارند گفت: حوضه دریای خزر نسبت به درازمدت با 29 درصد افزایش بارندگی و حوضه دریاچه ارومیه نیز نسبت به درازمدت با 30 درصد افزایش بارندگی مواجه بوده‌اند اما متاسفانه در سایر حوضه‌های آبریز شامل حوضه خلیج فارس و دریای عمان، فلات مرکزی، مرزی شرق و سرخس وضع مطلوبی حاکم نیست.
همتی با اشاره به این‌که حجم بارندگی درحوضه خلیج فارس و دریای عمان 46 درصد نسبت به دراز مدت کاهش داشته است، گفت: بارندگی در فلات مرکزی نسبت به درازمدت 36 درصد کاهش و در حوضه مرزی شرق 39 درصد کاهش داشته است.
وی با تاکید بر این‌که تنها در دو حوضه افزایش بارندگی نسبت به دراز مدت داشته ایم، گفت: وضعیت حوضه سرخس نسبت به درازمدت تاکنون نرمال بوده است.
حوضه‌های 30 گانه واقع‌گرانه‌ترند
مدیر کل دفتر برنامه ریزی شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به این‌که وضعیت در حوضه های آبریز 30 گانه به شکل دیگری است و واقعیت بهتر نشان داده می شود گفت: در 30 حوضه آبریز درجه یک نسبت به متوسط دراز مدت فقط در شش حوضه افزایش بارندگی صورت گرفته و متاسفانه 24 حوضه بعدی شاهد کاهش بارندگی بوده‌اند که این نشان دهنده حاکم بودن خشکسالی در سطح کشور است.
همتی با اشاره به این‌که کاهش بارندگی بیش از 35 درصد نسبت به متوسط درازمدت بیانگر خشکسالی هواشناسی است به وجود این نوع خشکسالی در سه حوضه آبریز خلیج فارس، فلات مرکزی و مرزی شرق اشاره کرد و گفت: کاهش بیش از 35 درصدی جریان سطحی نسبت به دراز مدت نیز بیانگر خشکسالی هیدرولوژیکی است به گونه‌ای که با توجه به این که در کل کشور شاهد 50 درصد کاهش جریان سطحی هستیم، کشور دچار خشکسالی هیدرولوژیکی شده است که این موضوع به تفکیک حوضه‌ آبریز شش‌گانه نیز صادق است.
کاهش 21 درصدی ورودی سدها
وی با اشاره به کاهش 21 درصدی ورودی سدها نسبت به سال گذشته در زمان مشابه اظهار کرد: به طور متوسط مخازن سدهای کشور حدود 41 درصد پر هستند.
مدیر کل دفتر برنامه ریزی شرکت مدیریت منابع آب ایران با تاکید بر این‌که 87 سد کشور نیز کمتر از 40 درصد ذخیره دارند گفت: در مجموع در وضعیت بی آبی به سر می بریم و باید به شدت مصرف بهینه را اعمال کنیم چرا که شرایط آب شرب به شدت شکننده است و لازم است در شرایط خشکسالی صرفه جویی صورت گیرد.
همتی با اشاره به پیش بینی های صورت گرفته نیز گفت: روند کنونی، روند مناسب و خوبی نیست؛ امیدواریم بارندگی بهاره خوب باشد و شرایط را جبران کند چرا که در غیر این صورت وضعیت خوبی در تابستان نخواهیم داشت لذا از همه مصر‌ف‌کنندگان می خواهیم به شدت همراهی کنند.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


خواندنی ها

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی گفت: دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی کشور در آینده نزدیک در تبریز راه اندازی می‌شود.

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

  مشاور عالی سازمان سنجش گفت: مهلت ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ و بیست و پنجمین المپیاد علمی دانشجویی کشور فردا پنجشنبه ۲۸ آذرماه ۹۸ پایان می...

آی خبر © Aynews.ir 2007-2021
1399 - 1386