شنبه, 10 آبان 1399 ساعت 08:38 ب ظ - 10(Oct) 31 2020

انتخاب زبان

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

tabligh

شعار سال 98: رونق تولید

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

دریاچه ارومیه


تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی گفت: عملیات پایلوت تثبیت کانون‌های ریزگرد نمکی دریاچه ارومیه در ساحل بندرشرفخانه شهرستان شبستر اجرایی شد.


حمید قاسمی در حاشیه مراسم اجرایی این عملیات اظهار داشت: در راستای وظایفی که در قالب ستاد احیای دریاچه ارومیه برای سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص تثبیت نمک بستر دریاچه با روش مالچ‌پاشی تعیین شده بود، این عملیات از امروز اجرایی می‌شود.

وی ادامه داد : طبق بررسی‌های انجام شده توسط مشاوران اجرایی طرح، 11 نوع مالچ تعیین و شناسایی شدند که در نهایت سه نوع مالچ انتخاب و به صورت پایلوت با استفاده از سه نوع مالچ در منطقه بندر شرفخانه شهرستان شبستر هر یک به مساحت 10 هکتار عملیات مالچ پاشی صورت می‌گیرد.

قاسمی با بیان اینکه مساحت دریاچه ارومیه 500 هزار هکتار است، افزود: بر اساس پیش‌بینی‌ها 30 درصد از مساحت کل دریاچه می‌تواند به عنوان کانون های تولید ریزگرد عمل کنند.

وی گفت: پس از چهار تا پنج ماه از اجرای آزمایشی مالچ‌پاشی هر پایلوتی  که نسبت به شرایط محیطی دریاچه بهتر جواب دهد و در عمل سازگاری با محیط زیست داشته و مشکل آفرین نباشد، از آن در سایر کانون‌های نمکی دریاچه ارومیه استفاده می‌شود.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست آذربایجان‌شرقی در خصوص وضعیت دریاچه ارومیه نیز اظهار داشت: بر اساس بارش‌های صورت گرفته در سال آبی 93 و 94 و اقدامات ستاد احیای دریاچه ارتفاع آب دریاچه در سال جاری نسبت به سال‌های گذشته در حد 4 تا 5 سانتی‌متر بوده است.

وی افزود: در 20 سال گذشته هر ساله شاهد کاهش ارتفاع آب در حدود 40 تا 45 سانتیمتر بودیم که در سال آبی جاری شاهد کاهش حداکثر چهار تا پنج سانتی متری آب دریاچه هستیم.

قاسمی خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه در برنامه 10ساله (تا سال 1402 ) مقرر شده حداقل به تراز اکولوژی یک هزار و 274 متر ارتفاع دست یابیم.

رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت صنعت‌سازه ساتراپ گفت: نخستین مالچ طبیعی دنیا که توسط این شرکت تهیه و ثبت شده است که برای احیای دریاچه ارومیه به کار گرفته می‌شود.

امید کشمیری افزود: مالچ به عنوان تثبیت کننده ماسه‌های روان مورد استفاده قرار می‌گیرد تا از بروز پدیده گرد و غبار و ریزگردها جلوگیری کند.

وی ادامه داد: با توجه به وضعیت دریاچه ارومیه و برای جلوگیری از ریزگردهای نمکی دریاچه مالچ طبیعی ساخت این شرکت که نمونه خارجی نداشته و عاری از مواد پلیمری است در ساحل بندر شرفخانه به کار گرفته می‌شود.

کشمیری افزود: برای ساخت این مالچ طبیعی محققان صنعت سازه ساتراپ پس از شش سال پژوهش و تحقیق و انجام آزمون و خطاهای بسیار توانستند در سال 91 برای نخستین بار در کشور و جهان مالچ کاملا طبیعی را اختراع کنند.

وی ادامه داد: مالچ طبیعی عاری از هرگونه مواد پلیمری و ترکیبی از انواع مواد معدنی بوده و سازگار با محیط زیست است.

مدیرعامل شرکت صنعت سازه ساتراپ گفت: این مالچ به صورت روکش عمل کرده و به خاطر رنگ روشنی که دارد گرمای کمتری را به محیط جذب و برای جانداران و زیستگاه آنها هیچ گونه خطری ندارد.

وی اظهار داشت: پس از پاشیدن این مالچ بر روی زمین پس از گذشت چند روز مالچ آغاز به ترک خوردگی‌های مویی می‌کند که این مسئله برای نفس کشیدن زمین مفید است.

کشمیری گفت: مالچ طبیعی رطوبت زیادی را در مدت زمان طولانی در خود حفظ کرده و از جذب آب بسیار بالایی برخوردار است به گونه ایی که آب باران را جذب و به سطح تحت پوشش خود هدایت می‌کند.

وی افزود: مالچ طبیعی همچنین برای رشد گیاه بسیار مفید بوده و از ماندگاری بسیار بالایی برخوردار است بطوری که پس از 10 سال جذب طبیعت شده و باعث تقویت خاک منطقه و افزایش سرعت رشد نهال می‌شود.

مدیرعامل شرکت صنعت سازه ساتراپ ادامه داد: در نمونه‌های دیگر مالچ‌های موجود در بازار از مواد پلیمیری استفاده شده و برای تهیه آن آب طبیعی بسیار زیادی مصرف می‌شود این درحالی است که مصرف آب در مالچ طبیعی یک به نیم بوده و قادر است با هرگونه آبی مخلوط شود.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


خواندنی ها

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی گفت: دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی کشور در آینده نزدیک در تبریز راه اندازی می‌شود.

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

  مشاور عالی سازمان سنجش گفت: مهلت ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ و بیست و پنجمین المپیاد علمی دانشجویی کشور فردا پنجشنبه ۲۸ آذرماه ۹۸ پایان می...

آی خبر © Aynews.ir 2007-2020
1399 - 1386