یکشنبه, 19 ارديبهشت 1400 ساعت 03:56 ق ظ - 05(May) 09 2021

انتخاب زبان

سال تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها سپهر ماشین سازی تبریز

شهریار نیوز دریاچه ارومیه

 

tabligh

یادداشت و گزارش

موجودی بگیرید لطفا

on یکشنبه, 23 آذر 1399 18:55
موجودی بگیرید لطفا

فروشنده ای میگفت: دو نفر جوان که نمیدانم زن و شوهر بودند یا نه و ظاهرشان هم به نوع مشتریان فروشگاه ما نمی خورد وارد فروشگاه شدند.

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی  گفت: با کشت گندم رقم پیشگام در حوزه دریاچه ارومیه مصرف آب 350 میلیون مترمکعب کاهش می یابد.اکبر عبدی قاضی جهانی در کارگاه آموزشی دهیاران و روسای شوراهای اسلامی شهرستان آذرشهر با تاکید بر اصلاح بافت خاک با استفاده از مواد بیولوژیک و ضایعات کشاورزی بر تغییر الگوی کشت از گونه های پرمصرف آب به گونه های کم نیاز به آب و مقاوم به خشکی تاکید کرد.

وی با اشاره به اینکه ارقام پیشگام، زارع و میهن در هر هکتار در حدود هزار مترمکعب آب کمتری نیاز دارند ، افزود: رقم پیشگام قابلیت کشت مکانیزه را داشته و در صورت اجرای عملیات به زراعی تا 13 تن در هکتار بهبود عملکرد خواهد داشت.

عبدی قاضی جهانی با بیان اینکه در حوزه آبخیز دریاچه ارومیه قابلیت کشت 35 هزار هکتار رقم پیشگام وجود دارد، ادامه داد: اگر در کل این اراضی از رقم یادشده استفاده شود ، شاهد کاهش مصرف 350 میلیون متر مکعب آب در این حوزه خواهیم بود.

وی با بیان اینکه یکی از شروط حصول این میزان گندم برداشت مکانیزه آن است ادامه داد: با برداشت دستی این محصول ، شاهد ریزش و همچنین افت شدید عملکرد خواهیم بود.

عبدی قاضی جهانی همچنین بر کشت دیم محصولاتی همچون گل محمدی، آویشن، مرزه، زعفران و سایر گونه های دارویی تاکید کرد و افزود: در مورد تغییر الگوی کشت گونه های درختی نیز کشت درختانی همچون سنجد، بنه، پسته، زرشک و عناب توصیه می شود.

عضو هیئت علمی مرکزتحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان ، اصلاح روش های انتقال آب و تغییر و اصلاح الگوی مصرف آب در باغات را نیز ضروری دانست و گفت: استفاده از روش های اصلاح بافت خاک با استفاده از مواد بیولوژیک و ضایعات کشاورزی مثل ضایعات قالیبافی و نساجی که از پشم طبیعی بعمل آمده اند به عنوان بهترین کود آلی برای اصلاح بافت خاک پیشنهاد می شود.

فرماندار شهرستان آذرشهر با بیان اینکه پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید برای احیای دریاچه ارومیه کارهای عملی شروع شده و اقدامات زیادی هم انجام یافته است، گفت: باید از تمامی فن آوریهای نوین در جهت احیای این دریاچه استفاده کنیم.
علیار راستگو ، دهیاران و رؤسای شوراهای اسلامی را بعنوان مبلغ و سفیران آب مورد خطاب قرارداد و از آنها خواست مباحت مطرح در کارگاه آموزشی احیای دریاچه ارومیه را به بطن جامعه که می تواند اثرات مثبتی در پی داشته باشد، منتقل کنند.
راستگو اظهارکرد: آگاهی مردم از شرایط بحران موجود موجب همراهی خودجوش مردم در انسداد چاههای غیرمجاز شده و مدیریت منابع آبی تسهیل می کند.


خواندنی ها

تولید آب آشامیدنی از نور خورشید با مواد پایدار و ارزان

تولید آب آشامیدنی از نور خورشید با مواد پایدار و ارزان

محققان دانشگاه "ساوث استرالیا" موفق شدند با استفاده از مواد پایدار و مقرون به صرفه از نور خورشید برای تولید آب آشامیدنی پاک و ایمن بهره ببرند که می‌تواند زندگی...

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی گفت: دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی کشور در آینده نزدیک در تبریز راه اندازی می‌شود.

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

________________________

 

آی خبر © Aynews.ir 2007-2021
1400 - 1386