جمعه, 03 ارديبهشت 1400 ساعت 12:49 ب ظ - 04(Apr) 23 2021

انتخاب زبان

یادداشت و گزارش

موجودی بگیرید لطفا

on یکشنبه, 23 آذر 1399 18:55
موجودی بگیرید لطفا

فروشنده ای میگفت: دو نفر جوان که نمیدانم زن و شوهر بودند یا نه و ظاهرشان هم به نوع مشتریان فروشگاه ما نمی خورد وارد فروشگاه شدند.

دولت اسپانیا به تازگی برای رسیدن به استاندارد اروپا، حداقل سن ازدواج را از 14 سال به 16 سال افزایش داد.به گزارش ایسنا، این تصمیم اسپانیا باعث شد موضوع مهمی چون حداقل و حداکثر سن ازدواج در دنیا که معمولا کمتر به بحث گذاشته می‌شود، بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

با توجه به اطلاعات موجود در فهرست تهیه شده از منابع سازمان ملل در اروپا پایین‌ترین سن ازدواج در کشور استونی و سن 15 سالگی است.

از سوی دیگر هند نیز مدعی برخورداری از قوانین افراطی برای جلوگیری از ازدواج زودهنگام است. سن ازدواج در این کشور برای دختران 18 سال و برای پسران 21 سال است اما واقعیت چیز دیگریست و مقامات این کشور اغلب چشم خود را به روی موارد متعدد ازدواج کودکان که آمار قابل توجهی در هند دارد، می‌بندند. هند در واقع بالاترین تعداد دخترانی را دارد که زیر 18 سال عروس می‌شوند.

بنا به گزارش شورای روابط خارجی آمریکا در سال 2013 میلادی حدود 10 میلیون زن 24-20 ساله هندی قبل از 18 سالگی ازدواج کرده‌اند.

آمارهای سازمان مردم‌نهاد «دختران، نه عروس‌ها» هم نشان می‌دهد هم‌اکنون بیش از 700 میلیون زن در جهان وجود دارند که در کودکی شوهر داده شده‌اند و در حال حاضر بالاترینِ درصد ازدواج کودکان در جهان مربوط به کشور نیجر است. این آمار همچنین نشان می‌دهد یک سوم دختران در کشورهای در حال توسعه قبل از 18 سالگی ازدواج می‌کنند.

براساس میانگین جهانی، سن قانونی ازدواج برای پسران 17 سال و برای دختران 16 سال است. در چین با توجه به سیاست کنترل جمعیت سن قانونی به 22 سال و 20 سال به ترتیب برای پسران و دختران افزایش یافته است.

«لاکشمی ساندارام»، مدیر اجرایی سازمان «دختران، نه عروس‌ها» گفته است: معاهدات و مجامع بین‌المللی بر لزوم تعیین سن 18 سالگی به عنوان حداقل سن ازدواج تاکید دارند.

وی افزوده است: با اینکه بسیاری کشورها در این خصوص قانون دارند اما به دلایل مختلف از جمله ارجحیت دادن رسوم و عرف منطقه، اجازه والدین یا دادگاه و عدم آگاهی مسوولان، این قوانین نادیده گرفته می‌شوند.

  وی با اشاره به اینکه در برخی کشورها آمار تولد و ازدواج ثبت نمی‌شود تاکید کرد که به همین دلیل در این کشورها تدابیر کافی برای جلوگیری از ازدواج زودهنگام دختران وجود ندارد.
 


خواندنی ها

تولید آب آشامیدنی از نور خورشید با مواد پایدار و ارزان

تولید آب آشامیدنی از نور خورشید با مواد پایدار و ارزان

محققان دانشگاه "ساوث استرالیا" موفق شدند با استفاده از مواد پایدار و مقرون به صرفه از نور خورشید برای تولید آب آشامیدنی پاک و ایمن بهره ببرند که می‌تواند زندگی...

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی گفت: دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی کشور در آینده نزدیک در تبریز راه اندازی می‌شود.

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

________________________

 

آی خبر © Aynews.ir 2007-2021
1400 - 1386