جمعه, 03 ارديبهشت 1400 ساعت 11:50 ق ظ - 04(Apr) 23 2021

انتخاب زبان

یادداشت و گزارش

موجودی بگیرید لطفا

on یکشنبه, 23 آذر 1399 18:55
موجودی بگیرید لطفا

فروشنده ای میگفت: دو نفر جوان که نمیدانم زن و شوهر بودند یا نه و ظاهرشان هم به نوع مشتریان فروشگاه ما نمی خورد وارد فروشگاه شدند.

 

 

 


اوحدي صراحتاً شايعه پرداخت غرامت به آسيب ديدگان حادثه فرودگاه جده را بشدت تکذيب کرد.

به گزارش آی نيوز ، رئيس سازمان حج در خصوص تعليق سفرهاي عمره تصريح کرد: متاسفانه مجموعه اجرايي دولت عربستان به رغم وعده مديران ارشد آن کشور و با توجه به اينکه دو جلسه دادگاه آن دو مامور انجام شده، هنوز حکم اين دو پليس را اجرا نکرده اند و قطعاً اگر حکم اجرا نشود و رأي دادگاه صادر نشود، برنامه اي براي عمره نخواهيم داشت.
وي با بيان اينکه مسئوليت اين مسئله به معاونت کنسولي وزارت امور خارجه سپرده شده است، توضيح داد: معاونت کنسولي دستگاه ديپلماسي کشور ، سفير جمهوري اسلامي ايران در رياض و سرکنسول ايران در جده با جديت پيگير مسائل هستند و در راستاي صيانت از حقوق زائران انتظار ما اين بود که حکم اين دو مأمور خاطي هر چه زودتر اجرا شود.
اوحدي در اين گفتگو صراحتاً شايعه پرداخت غرامت به آسيب ديدگان حادثه فرودگاه جده را بشدت تکذيب کرد و گفت: اخيراً ديداري را با خانواده اين دو نوجوان با هوش و شجاع ايراني داشته ايم.
رئيس سازمان حج و زيارت در توضيح ويژگي هاي حج امسال گفت: امسال در راستاي اجراي سياست اقتصاد مقاومتي و حمايت از توليد داخل ۶۷ قلم از اقلام تدارکاتي حج از داخل کشور تأمين مي شود .
سعيد اوحدي در برنامه پيک بامدادي راديو ايران ضمن تکذيب شايعه کاهش سهميه حجاج ايراني گفت: بر اساس مصوبه سازمان کنفرانس اسلامي سهميه حجاج کشورها يک هزارم جمعيت آنها است که البته در دو سه سال گذشته به دليل اجراي طرح توسعه مسجدالحرام سهميه حج همه کشورهاي اسلامي کاهش يافته است.
رئيس سازمان حج و زيارت در خصوص روند صدور ويزاي زائران حج بيان کرد: خوشبختانه تاکنون رواديد کليه زائران مدينه قبل صادر شده است.
وي در خصوص نحوه تخصيص پروازهاي حج به شرکت هاي هواپيمايي ايراني و سعودي اظهار داشت: بر اساس تفاهم نامه کميسيون مشترک دو کشور که به تصويب دولت و مجلس نيز رسيده است، ۵۰ درصد پروازهاي حج به شرکت هاي هواپيمايي ايراني و نيمي از پروازها به شرکت هواپيمايي سعودي تعلق مي گيرد که البته از آنجايي که شرکت هواپيمايي سعودي توان انجام نيمي از پروازها را ندارد بخشي از پروازهاي مربوط به آن توسط شرکت هواپيمايي ماهان انجام مي گيرد.
اوحدي همچنين اعلام کرد: ۶۲ درصد پروازهاي حج امسال مدينه قبل است که اين اقدام رضايت زائران را در پي داشته است.
رئيس سازمان حج در خصوص صدور ويزاي الکترونيک براي زائران حج توضيح داد: امسال همه خدماتي که به زائران ارائه مي گردد در قالب نرم افزاري تحت عنوان مسار الکترونيکي ارائه مي شود که ايران جز معدود کشورهايي است که در بهره برداري از اين نرم افزار موفق بوده است و مشکلي از اين بابت وجود ندارد.

رئيس سازمان حج و زيارت گفت: هفته گذشته مشکل جزئي در صدور ويزاي زائران پيش آمد که همکاران ما در بخش ويزا ۲۴ ساعته تلاش کردند تا مشکل مرتفع شود.

وي به مشکلات سيم کارت هاي عربي که زائران در سال هاي گذشته در حج براي تماس با ايران تهيه مي کردند اشاره کرد و گفت: مبلغ اين سيم کارت ها و تعرفه تماس آنها گران بود و امسال طي تفاهم نامه اي که با دو شرکت ايرانسل و رايتل داشته ايم، اين دو شرکت به زائران سيم کارت رايگان ارائه مي دهند که هزينه تماس آن يک چهارم تا يک پنجم سيم کارت هاي عربي است و هزينه اينترنت آن رايگان است که زائران از همين امروز مي توانند با مراجعه به مديران کاروان ها سيم کارت هاي خود را دريافت نمايند.

رئيس سازمان حج و زيارت به موضوع تغذيه و اقلام تدارکاتي حج اشاره کرد و اظهار داشت: پيرو فرمايش رهبر معظم انقلاب اسلامي مبني بر تهيه حداکثري مايحتاج تدارکاتي زائران از داخل کشور، امسال و سال گذشته تا ۳۰۰ درصد افزايش تهيه اقلام تدارکاتي از داخل کشور را داشته ايم و امسال در حج براي حمايت از توليد ملي و اجراي سياست اقتصاد مقاومتي ۶۷ قلم کالا از داخل کشور تهيه مي شود.

اوحدي خاطر نشان کرد: از سال گذشته چمدان هايي براي بار به زائران ارائه مي شود که با طراحي و تهيه اين چمدان ها تا يک سوم بار زائران کاهش يافته است.

وي در خصوص خريد سوغات از سوي زائران و سياست گذاري در اين خصوص افزود: دو مجموعه در داخل کشور در اين خصوص اعلام آمادگي کردند تا در فرودگاه هاي ۱۹ گانه حج با مشارکت بخش خصوصي فروشگاه هايي براي تهيه سوغات برپا شود که در فرودگاه هاي مشهد، تبريز و اروميه اين فروشگاه ها راه اندازي شده است.


رئيس سازمان حج در خصوص بيماري هاي واگيردار در حج توضيح داد: قطعاً فضاي حج با عمره متفاوت است، زائران از اقصي نقاط دنيا با فرهنگ هاي مختلف به حج مي آيند و با توجه به ازدحام جمعيت و گرد و خاک ناشي از ساخت و سازهاي اطراف حرم، بهتر است زائران از ماسک استفاده کنند و حتما پيش از صرف غذا دست هاي خود را شستشو دهند.

وي با بيان اينکه خدمات پزشکي ايران در حج قابل مقايسه با هيچ کشوري نيست، به عفونت هاي چشمي زائران در موسم حج اشاره کرد و گفت: مشاهده شده که زائران بويژه در ايام تشريق به علت اينکه دست هاي آلوده خود را به چشمشان مي مالند، دچار مشکل عفونت هاي چشمي شده اند.

رئيس سازمان حج در ادامه گفت: امسال متوسط سن زائران ايراني ۵۸ سال و نيم است که يکسال جوانتر از سال گذشته است که البته ۷۰ درصد زائران ما بالاي ۵۰ سال هستند.

وي در ادامه ضمن تأکيد به زائران بر رعايت مسائل بهداشتي بمنظور پيشگيري از بروز بيماري ها گفت: زائران اگر داروي خاصي را مصرف مي کنند، حتما در سفر نسخه انگليسي داروي خود را همراه داشته باشند.

اوحدي با اشاره به ساخت و سازهاي مسجدالحرام به زائران توصيه کرد: از آنجايي که از آخرين ايستگاه اتوبوس زائران تا مسجدالحرام يک کيلومتر فاصله است، زائران قبل از سفر خود را براي پياده روي هاي اين چنيني آماده کنند.

 

 

 


خواندنی ها

تولید آب آشامیدنی از نور خورشید با مواد پایدار و ارزان

تولید آب آشامیدنی از نور خورشید با مواد پایدار و ارزان

محققان دانشگاه "ساوث استرالیا" موفق شدند با استفاده از مواد پایدار و مقرون به صرفه از نور خورشید برای تولید آب آشامیدنی پاک و ایمن بهره ببرند که می‌تواند زندگی...

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی گفت: دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی کشور در آینده نزدیک در تبریز راه اندازی می‌شود.

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

________________________

 

آی خبر © Aynews.ir 2007-2021
1400 - 1386