یکشنبه, 19 ارديبهشت 1400 ساعت 03:20 ق ظ - 05(May) 09 2021

انتخاب زبان

سال تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها سپهر ماشین سازی تبریز

شهریار نیوز دریاچه ارومیه

 

tabligh

یادداشت و گزارش

موجودی بگیرید لطفا

on یکشنبه, 23 آذر 1399 18:55
موجودی بگیرید لطفا

فروشنده ای میگفت: دو نفر جوان که نمیدانم زن و شوهر بودند یا نه و ظاهرشان هم به نوع مشتریان فروشگاه ما نمی خورد وارد فروشگاه شدند.

عاشیق رسول قربانی استاد نامی موسیقی عاشیقی کشورمان، شامگاه دیروز ششم مهرماه به دلیل عارضه مغزی در تبریز درگذشت.


به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، عاشیق 'رسول قربانی' از معروف ترین نوازندگان موسیقی فولکلور آذربایجان و ایران است که با عنوان 'دده' در بین عاشیق ها شناخته می شود و در سن 80 سالگی چشم از جهان فروبست.
موسیقی عاشیقی، گونه ای از موسیقی اصیل فلات ایران است که در آن هنرمند نواختن آلات موسیقی و آواز را به صورت همزمان انجام می دهد.
اشعار این نوع موسیقی که در بسیاری از مناطق کشورمان رایج است، سینه به سینه منتقل می شود و به همین دلیل نیز در زمره موسیقی فولکلور جای می گیرد.
این هنرمند شهیر دیار آذربایجان که چندی پیش به خاطر سکته مغزی در بیمارستان امام رضا (ع) تبریز بستری شده بود، شامگاه ششم مهرماه سال جاری چشم از این جهان فرو بست .
این استاد حوزه موسیقی عاشیقی چندی پیش نیز به خاطر سکته جزئی در بیمارستان بستری شده بود که پس از آن احوالش رو به بهبودی رفت و توانست در آیین رونمایی از کتاب خود به نام 'سینه مده سسله نن سازیم وار منیم' ( در سینه ام سازی آهنگین دارم) و تجلیل از مقام شامخ هنری اش، ساز به دست بگیرد و با صدایی دلنشین حاضرین را به وجد بیاورد .
عاشیق رسول از معدود هنرمندانی بود که در فستیوال های خارجی حضور داشته و بیش از سه هزار بیت در مضامین عارفانه و دینی و در مدح ائمه اطهار (ع) شعر سرود و همه آن ها در سینه این هنرمند محفوظ بود .
رسول قربانی از چهره های ماندگار موسیقی ایران، در هشتم اردیبهشت سال 1314 در روستای عباس آباد منطقه قره داغ به دنیا آمد.
وی فعالیت در عرصه موسیقی عاشیقی را از سال 1330 با شاگردی نزد عاشیق خیرالله، عاشیق حیدر، عاشیق کریم حضرتی و عزیز شهنازی آغاز کرد.
او از سال 1343 در رادیو به اجرای موسیقی پرداخت و گاهی نیز در تلویزیون تبریز آواز می خواند. در سال های میانی دهه 1360، عاشیق رسول قربانی، خواندن آوازهایی با مضامین مذهبی و انقلابی را آغاز کرد و از سال 1364 در جشنواره های مختلف موسیقی محلی داخلی حضور یافته و جوایز ممتازی را دریافت کرد.
وی همچنین در فستیوال های خارجی در 18 کشور جهان از جمله فرانسه، آلمان، هلند، انگلستان، ژاپن، چین، چک، اسلواکی، اتریش، استرالیا، جمهوری آذربایجان (باکو)، مجارستان، یوگسلاوی و ترکیه روی صحنه رفته است .
بار ها از عاشیق رسول در جشنواره موسیقی فجر به عنوان هنرمند برجسته موسیقی عاشیقلار تجلیل شده و در سال 1383 آیین نکوداشتی به منظور پاسداشت یک عمر فعالیت هنری این استاد شاخص برگزار شد.
همچنین نشان تبریز نیز به این هنرمند برجسته اعطا شده است .
اداره کل فرهنگ و ارشد اسلامی آذربایجان شرقی، درگذشت عاشیق 'رسول قربانی' را به جامعه هنری، خانواده و دوستداران این هنرمند موسیقی ایران تسلیت می گوید .


خواندنی ها

تولید آب آشامیدنی از نور خورشید با مواد پایدار و ارزان

تولید آب آشامیدنی از نور خورشید با مواد پایدار و ارزان

محققان دانشگاه "ساوث استرالیا" موفق شدند با استفاده از مواد پایدار و مقرون به صرفه از نور خورشید برای تولید آب آشامیدنی پاک و ایمن بهره ببرند که می‌تواند زندگی...

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی گفت: دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی کشور در آینده نزدیک در تبریز راه اندازی می‌شود.

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

________________________

 

آی خبر © Aynews.ir 2007-2021
1400 - 1386