پنج شنبه, 26 فروردين 1400 ساعت 01:37 ق ظ - 04(Apr) 15 2021

انتخاب زبان

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

tabligh

 

1399

 

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

 

دریاچه ارومیه

 

 


 

تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب1399
چاپ ایمیل - شناسه: 3883

جمعی از فعالان زیست محیطی آذربایجان شرقی در قالب گروههای بیست با حضور در روستای مردانقم اقدام به جمع آوری زباله های رها شده توسط گردشگران در این روستا نمودند.


اهالی روستا، هفته قبل هم شاهد حضور انبوه مردم در جشن انار مردانقم بودند، اما آنچه برای روستاییان جالب بود رفتار متفاوت این مردان و زنان و جوانان عاشق طبیعت بود که برعکس اغلب گردشگران بجای ریخت و پاش و خوشگذرانی، خودشان را وقف یک کار فرهنگی کرده بودند.
برنامه پاکسازی روستای مردانقم توسط تشکل مردمی رفتگران طبیعت آذربایجان شرقی و سازمان غیردولتی همیاران زیست سبز با اهداف فرهنگی ، اجتماعی و با هماهنگی و همکاری آقای غفاری دهیار محترم روستای مردانقم ، برنامه ریزی و اجرا شد.
عاطفه مجتهدی دبیر تشکل مردمی رفتگران طبیعت آذربایجان شرقی، درباره اهداف گروه میگوید : اول فرهنگ سازی برای نریختن زباله و دوم شکرانه طبیعت زیبایی که از آن حیات می‌گیریم. همانقدر که رد پای ویرانگر انسانهای نامهربان در طبیعت آزارمان می دهد سعی می کنیم تا از ما برای دیگران و طبیعت جز پاکی و مهربانی بجا نماند. نوعدوستی را مشق می کنیم و از طبیعت لذت می بریم.
مجید رحمانی مدیرعامل سازمان غیردولتی همیاران زیست سبز در اینباره می‌گوید : با روستای مردانقم و دهیاری آن در سال 89 آشنا شدیم ، در آن سال اولین دوره جشنواره اُرس برای انتخاب دهیاری و شهرداریهای سبز توسط همیاران زیست سبز برگزار شد و دهیاری مردانقم بخاطر اقدامات قابل توجهی که انجام داده بود توسط هیات داوران بعنوان دهیار سبز انتخاب شد.
 وی در مورد برنامه اینروز گفت : با انجام بازدیدها و حضور در نقاط مختلف استان سعی داریم فرهنگ حفاظت و مراقبت از محیط زیست را از داخل صفحات مجازی و جلسات به بطن جامعه منتقل کنیم و روحیه کار داوطلبانه و اهمیت نگهبانی از میراث طبیعیمان را به جامعه و خصوصا جوامع محلی انتقال دهیم و یا بهتر بگویم این روحیه را به آنها یادآوری کنیم.
رحمانی اظهار می دارد: ما با این کار تلاش داریم در موجبات آشنایی اعضای تشکلهای زیست محیطی با ارزشهای طبیعی استان و آسیبهایی که آنها را تهدید میکند را فراهم نمائیم . مشارکت روستاییان و علی الخصوص کودکان روستائی در امر پاکسازی ، نوید بخش آینده ای زیباتر از از امروزمان بود .
مردانقم یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان دیزمار شرقی بخش منجوان شهرستان خداآفرین واقع شده‌است.تا سال ۱۳۷۴ محال دیزمار شرقی تابع بخش دیزمار مرکزی(خاروانا) بود و روستای زیبا و تاریخی اوشتبین تقریباً حالت مرکزیت پیدا کرده بود که در همان سال اوشتبین، نمنق و ...از دیزمار ارسباران جدا شد و ضمیمه بخش دیزمار غربی(سیه رود)شهرستان جلفا قرار گرفت.
امروزه روستای تاریخی مردانقم مرکز دهستان مذکور بوده و دارای ۲۰۰ خانوار می باشد.مردانقم دارای آب و هوای معتدل بوده و بسیار زیبا و تاریخی است.تاریخ این روستا به بیش از ۲۰۰۰ سال برمیگردد آثار متعدد باستانی کشف شده این ادعا را تایید میکند. هر سال با آغاز فصل پاییز جشنواره انار در این روستا انجام میشود.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


خواندنی ها

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی گفت: دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی کشور در آینده نزدیک در تبریز راه اندازی می‌شود.

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

  مشاور عالی سازمان سنجش گفت: مهلت ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ و بیست و پنجمین المپیاد علمی دانشجویی کشور فردا پنجشنبه ۲۸ آذرماه ۹۸ پایان می...

آی خبر © Aynews.ir 2007-2021
1400 - 1386
×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 53