چهارشنبه, 08 بهمن 1399 ساعت 06:56 ب ظ - 01(Jan) 27 2021

انتخاب زبان

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

tabligh

 

1399

 

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

 

دریاچه ارومیه

 

 


 

تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب1399

نایب رئیس فراکسیون احیای دریاچه ارومیه از عدم تخصیص اعتبار مصوب احیای دریاچه ارومیه انتقاد کرد و خواستار تشکیل صندوق مردمی برای این امر شد .

شهاب‌الدین بیمقدار در گفت‌وگویی اظهار داشت: بزرگ‌‌ترین مشکل در احیای دریاچه ارومیه را اعتبارات مالی اعلام کرد و اظهار داشت: «در ابتدای طرح قرار بود 1700 میلیارد تومان به احیای دریاچه اختصاص پیدا کند اما اکنون 300 میلیارد تومان را مصوب کرده‌اند و آن هم به طور کامل دریافت نشده است

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس به پیشنهاد اخیر خود در مجلس شورای اسلامی مبنی بر اینکه ایجاد صندوق دولتی و مردمی برای احیای دریاچه ارومیه اشاره کرد و افزود: با طرح ایجاد صندوقی برای جمع آوری کمک‌های مردمی از اقصی نقاط جهان می‌توان به شکل گیری دریاچه کمک کرد.

وی اضافه کرد: تشکیل صندوقی با نام احیای دریاچه ارومیه مقدمه‌ای برای ورود مردم به این مساله‌ای است؛ زیرا تا مردم در راستای احیای دریاچه ارومیه همدل نشوند احیای دریاچه ارومیه امکان‌پذیر نخواهد بود.

بیمقدار گفت: طرح ایجاد صندوق احیا دریاچه ارومیه در حد پیشنهاد بوده و هنوز تصویب نشده است و این طرح را نیز شخصا با مسئولان ستاد احیای دریاچه ارومیه در میان گذاشته شده است تا بتوانیم چارچوب اساسی آن را تهیه کنیم.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این طرحی است که باید در مجلس شورای اسلامی با تعیین چگونگی پرداخت و چارچوب‌های خود از جمله چند درصد پرداختی برای دولت و چند درصد کمک‌های مردمی مشخص شود.

وی بیان کرد: کمک‌های مردمی در ظرفیت‌های مختلفی می‌توان صورت گیرد و نباید از هیچ کدام از ظرفیت‌ها از جمله کمک کارگری غافل شد.

بیمقدار با اشاره به کمک‌های جهادی در دوران گذشته توسط مردم در تمام فعالیت‌ها، تصریح کرد: در دوران انقلاب با همدلی مردم در چند روز چندین هزار متر لوله‌کشی آب صورت می‌گرفت و اصلا نیازی به پرداخت پول نیروی انسانی و ... نبود.

وی با بیان اینکه طرح ایجاد صندوق احیای دریاچه ارومیه با مسئولان احیا دریاچه ارومیه و نمایندگان مجلس آذربایجان‌غربی نیز مطرح شده است، گفت: نظر مردم نیز در این امر مهم بوده تا راهی برای احیا دریاچه نشان دهند؛ زیرا شاید پرداخت ماهانه 50 هزار تومان برای خیلی از افراد مبلغ زیادی نباشد.

بیمقدار خاطرنشان کرد: احیای دریاچه ارومیه جز اولویت‌های ما بوده و با توجه به اینکه بنده نائب رئیس فراکسیون احیای دریاچه ارومیه هستم، تمام تلاش خود را برای این سرمایه طبیعی جهانی خواهم کرد.

نماینده مردم تبریز در مجلس افزود: اتصال دو رودخانه سیمینه‌رود و زرینه‌رود به همراه بارش‌های اخیر بارانی منجر به افزایش 37 سانتی متری ارتفاع دریاچه ارومیه شده است.

وی تأکید کرد: بودجه دولتی ضعیف بوده و هزینه‌های جاری زیاد است به طوریکه نود درصد بودجه صرف هزینه‌های جاری می‌شود ولی با این حال همه نمایندگان پیگیر این مساله بوده و تمام توان خود را در این زمینه خواهند گذاشت.

عیسی کلانتری دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه در روزهای گذشته اعلام کرد: متاسفانه اکنون که به مرحله احیای دریاچه رسیده‌ایم سازمان برنامه و بودجه در عمل به تعهداتش موفق نبوده است.

کلانتری با بیان اینکه امروز عملیات احیای دریاچه به لحاظ مالی متوقف شده است، اظهار داشت: وظیفه ستاد احیای دریاچه ارومیه نشان دادن مسیر احیای دریاچه است و باید دولت اهتمام جدی در این خصوص داشته باشد چرا که در این خصوص کمبودها را به اطلاع رئیس جمهور ارائه داده‌ایم.

اهمیت موضوع احیای دریاچه ارومیه در سال‌های گذشته برای مردم آذربایجان و حتی مردم ایران تا آنجا پیش رفت که آقای حسن روحانی در سفر پیش از برگزاری انتخابات به ارومیه در جمع مردم آذربایجان با بیان این‌که نخواهیم گذاشت دریاچه ارومیه خشک شود، گفت: "من به شما قول می‌دهم که اگر بار مسئولیت اجرایی کشور را بر دوش من قرار دادید، در اولین روز دولت، حل مشکل دریاچه ارومیه در دستور کار قرار خواهد گرفت."

حسن روحانی در جمع هواداران خود در ورزشگاه شهید آهن‌دوست ارومیه در جواب فریاد هواداران خود مبنی بر اینکه دریاچه ارومیه باید احیا شود، اظهار کرد: در مرکز مطالعات استراتژیک مدت‌هاست کارگروه ویژه‌ای برای حل مشکل دریاچه ارومیه تشکیل شده و اولین بررسی‌ها به ما می‌گوید اگر خدای ناکرده دریاچه ارومیه خشک شود، زیست 14 میلیون نفر در معرض خطر قرار خواهد گرفت و آن‌ وقت ریزگردهای نمک تمام زمین‌های کشاورزی کشور را نابود خواهد کرد.

روحانی آن روز به مردم ارومیه قول داد که در اولین روز کاری دولت جدید حل مشکل دریاچه ارومیه را در دستور کار قرار دهد و تاکید کرد که من به شما قول می‌دهم در دولت تدبیر و امید، احیای دریاچه ارومیه جزء اولین برنامه‌هایمان باشد.

روز یکشنبه 27 مرداد ماه سال 92 نخستین جلسه هیئت دولت دولت تدبیر و امید برگزار شد و رئیس جمهور در نخستین روز به وعده داده شده در شعارهای انتخاباتی خود جامه عمل پوشاند. در این جلسه که بیش از سه ساعت طول کشید، بعد از اظهارات روحانی و قرائت منشور اخلاقی دولت، تصمیمات و مصوبات مهمی اتخاذ شد که از جمله آنها برای بهبود وضعیت معیشت مردم و نجات دریاچه ارومیه است.

در این جلسه، هیئت دولت مصوب کرد که کارگروه نجات دریاچه ارومیه با مسئولیت وزیر نیرو و عضویت وزرای جهاد کشاورزی، کشور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و نماینده معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ایجاد شود.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


خواندنی ها

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی گفت: دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی کشور در آینده نزدیک در تبریز راه اندازی می‌شود.

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

  مشاور عالی سازمان سنجش گفت: مهلت ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ و بیست و پنجمین المپیاد علمی دانشجویی کشور فردا پنجشنبه ۲۸ آذرماه ۹۸ پایان می...

آی خبر © Aynews.ir 2007-2021
1399 - 1386