سه شنبه, 30 دی 1399 ساعت 04:47 ق ظ - 01(Jan) 19 2021

انتخاب زبان

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

tabligh

 

1399

 

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

 

دریاچه ارومیه

 

 


 

تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب1399

آی نیوز - علی عباسی ؛ نهاد شورا یکی از مهمترین نهادهای تاثیر گذار در شئون زندگی اجتماعی شهروندان کشور بوده است .

این پارلمان های محلی در طول 4 دوره فعالیت در شهرها و روستاها اثرات اجتماعی و فرهنگی خود را در جامعه بر جای گذاشته اند.

فراز و فرود فعالیت شوراهای شهر در شهرها و روستاها و همچنین موفقیت و گاها تبعات منفی عملکرد برخی شوراهای شهر در برهه هایی، نگرانی ها و همچنین دیدگاههای منفی در خصوص برخی عملکرد های شورا در بین شهروندان را بوجود آورده است.

 

گاها زمزمه ها و حتی صداهای بلندی به گوش می رسد که شورا باید از کار سیاسی دوری کند و به امور تخصصی بپردازد.

 

مدافعان این نظر اعتقاد دارند که شورا جای سیاست و سیاسی بازی و کارهای سیاسی نیست و صرفا باید امور تخصصی شهر در شورا مورد توجه قرار گیرد.

 

با این حساب باید ابتدا شناختی از وظایف، جایگاه، اختیارات و حدود شورای شهر داشته باشیم و پس از آن در خصوص حدود و ثغور و چهارچوب های فعالیت شورایی نظر دهیم.

 

نظارت بر برنامه ریزی، تصویب بودجه سالیانه شهر، تعیین، انتخاب، بازخواست و عزل شهردار و همچنین رصد و نظارت بر عملکرد و امور اجرایی مدیریت های شهری یا همان شهرداری مهم ترین اختیارات و وظایف قانونی شورای اسلامی شهر به حساب می آید.

 

قانون گذار در اصول مربوط به شورا از اصل یکصد تا یکصد و ششم قانون اساسی به صراحت تدوین و تصویب لوایح، طرح ها، برنامه ها و بودجه مدیریت های محلی از سوی شورا را از اختیارات و وظایف شوراها به حساب آورده است.

 

با این حساب این سوال به ذهن خطور می کند که آیا کار شورا کاری غیر سیاسی و تخصصی به حساب می آید یا کاری سیاسی؟

 

 سوال دوم که مرتبط با سوال اول نیز است می تواند اینطور مطرح شود که آیا اعضای شورا باید سیاسیون باشند و یا  افراد متخصص در حوزه های مختلف بخصوص حوزه های مرتبط با مدیریت شهری.

 

پیش از پرداختن به جواب سوال اول و دوم باید این نکته را در نظر داشته باشیم که وظایف و اختیاراتی که قانونگذار برای شوراها در نظر گرفته است در حیطه سیاستگزاری تعریف می شود و با این حساب ورود سیاستمداران و متخصصان سیاستگزاری امور شهری به این نهاد مردمی اجتناب ناپذیر می نماید.

 

هر تصمیم و عملی که به حوزه و حدود، منفعت و سرنوشت جامعه و شهروندان تاثیرگذار بوده و از آن تاثیر بپذیرد، جزئی از کار سیاسی تعریف می شود.

 

 با این حساب برایند و خروجی کار شورای شهر سیاستگزاری، تصمیم سازی و تصمیم گیری برای شهر خواهد بود که بر اساس اصول علم سیاست، عملی سیاسی محسوب می شود.

 

حال به سوال اول برمی گردیم؛ طبیعتا برنامه ریزی، تعیین خط مشی ها و سیاست های اداره شهر در حوزه های مختلف، تصویب قانون بودجه سالیانه شهر، تصمیم گیری در انتخاب، استیضاح، سوال و نظارت بر عملکرد شهردار، پرسشگری و نظارت بر عملکرد سایر دستگاههای دخیل در امور شهری به جز شهرداری و سازمان های زیر مجموعه کاری غیر از سیاست گذاری نیست و سیاست محسوب می شود.

 

اما این نکته را نیز باید در نظر داشته باشیم که سیاسی کاری، ورود در دعواهای جناحی و دسته ای و عدم توجه به مشکلات شهر و دخول به دعواهای سیاسی و حزبی، آسیبی است به فعالیت درون شورایی  که می تواند کار و ماهیت کار شورای شهر را تحت تاثیر قرار دهد.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


خواندنی ها

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی گفت: دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی کشور در آینده نزدیک در تبریز راه اندازی می‌شود.

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

  مشاور عالی سازمان سنجش گفت: مهلت ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ و بیست و پنجمین المپیاد علمی دانشجویی کشور فردا پنجشنبه ۲۸ آذرماه ۹۸ پایان می...

آی خبر © Aynews.ir 2007-2021
1399 - 1386