پنج شنبه, 14 اسفند 1399 ساعت 12:41 ق ظ - 03(Mar) 04 2021

انتخاب زبان

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

tabligh

 

1399

 

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

 

دریاچه ارومیه

 

 


 

تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب1399

در ارتفاعات شمالی شهرمان ، مکانی وجود دارد که از گذشته های دور به علت خاک سرخ رنگش ، توجه هر بیننده را به خود جلب کرده و هم اکنون نیز یکی از مناطق پربازدید شهرمان است.

کوه عون بن علی یا به گویش محلی " عینالی " که امامزاده کوچک و زیبایی نیز در ارتفاعات آن جای دارد ، همیشه محلی برای ارتباط مردم با طبیعت و یک کوه بسیار عالی و مناسب برای تمرینات کوهنوردان بوده است.این کوه بنا به موقعیت خود ، زیستگاه و ماوا حیوانات بسیار زیادی است از جمله حدود 35 گونه پستاندار ، 150 گونه پرنده و خزنده که شاید بتوان به نام عقاب طلایی ، طرلان ، بحری ، بالابان ، قرقی ، دلیجه ، کبک ، توکا ، چکاوک ، سهره ، پلنگ ، کفتار ، سیاه گوش ، گربه وحشی ، گرگ ، شغال ، روباه ، سمور ، راسو، زرده ،گربه اهلی ، سگ اهلی ، 4 گونه سوسمار، 3 گونه مار مانند افعی ، مار آتشی اشاره کرد که از این حیوانات حدود 8 گونه در لیست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت قرار دارند.

با این توصیف و با این تنوع زیستی غنی ، چه دلیلی برای اضافه کردن چند اردک و غاز و خرگوش اهلی و قوچ و بز کوهی وجود دارد ؟ خانه و ماوای این حیوانات اضافه شده در کجای این زیستگاه قرار دارد و آیا اینها می توانند به زندگی خود به راحتی ادامه دهند؟

در یک زیستگاه ، یکی از عواملی که باعث ایجاد تعادل در چرخه زیستگاه می شود ، میزان و منابع غذایی مناسب است.حیوانات بومی این منطقه کاملا بر اساس یک چرخه زیست محیطی در این مکان حضور دارند و منابع غذایی مناسب را از این چرخه تامین می کنند ، تغییر شرایط عموما باعث به هم خوردن تعادل در این چرخه میشود و این تغییرات بصورت مستقیم بر تعداد و انواع گونه های موجود تاثیر گذار است و همین موضوع دلیل اصلی برای این قانون حفاظت از محیط زیست مبنی بر " عدم تغذیه دستی حیوانات حیات وحش " است.مگر در موارد اورژانسی.

یعنی ندادن غذا به حیوانات حیات وحش یکی از بدیهی ترین مسائل حفاظت است .حال با توجه به این مساله و عنوان " پارک طبیعت و حیات وحش عینالی " آیا این قانون ابتدایی در این مورد رعایت می گردد ؟

پوستری از طرف سازمان عون بن علی پخش شده مبنی بر احسان و نیکوکاری به حیوانات عینالی . این موضوع را هیچوقت نباید فراموش کنیم که حیوانات به احسان و نیکو کاری ما نیاز ندارند ، تنها وظیفه مااین است که حقوق آنها را محترم بشماریم.علاوه بر این ، در لیست غذاها " نان خشک " هم وجود دارد .آیا واقعا فکر می کنیم که "نان " غذایی مناسب برای حیوانات است ؟ یک بیماری بسیار شایع که از خوردن نان در اردکها ایجاد میشود بیماری " Angel Wing" یا بال فرشته ای است که اردکها به علت تغذیه نامناسب و خوردن نان به این بیماری دچار می شوند، در این بیماری بال اردکها کاملا دفرمه می شود.این تنها یک بیماری ساده و شایع در مورد مضرات مصرف نان توسط اردکها است و بقیه موارد و تاثیرات آن بر بقیه حیوانات در این مقال نمی گنجد.

سوال اصلی اینجاست که چرا در مورد رفتار با حیوانات و تصمیم گیری در مورد حیوانات خصوصا در یک زیستگاه بسیار مهم و حیاتی و با این تنوع زیستی متنوع ، این تصمیمات غیر کارشناسانه اتخاذ می گردد که شاهد یک اطلاعیه باشیم که تک تک کلمات آن برای حیوانات کاملا مضر و کاملا برپایه زیرپا گذاشتن حقوق اولیه حیوانات است؟

در نهایت ، یکی از ارکان اصلی پارکهای طبیعت ، شناساندن ابعاد مختلف طبیعت برای شهروندان است .آیا سازمان عون بن علی تلاشی در جهت شناساندن حیوانات بومی منطقه عینالی برای شهروندان انجام داده است ؟ اضافه کردن حیواناتی که به هیچ عنوان ارتباطی با اقلیم و زیستگاه عینالی ندارد ، چه دلیل موجه و منطقیی دارد؟

سوالاتی که جواب دادن به آنها رافع بسیاری از مشکلات در این زمینه است.

سولماز عظیم زاده/فعال زیست محیطی

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


خواندنی ها

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی گفت: دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی کشور در آینده نزدیک در تبریز راه اندازی می‌شود.

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

  مشاور عالی سازمان سنجش گفت: مهلت ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ و بیست و پنجمین المپیاد علمی دانشجویی کشور فردا پنجشنبه ۲۸ آذرماه ۹۸ پایان می...

آی خبر © Aynews.ir 2007-2021
1399 - 1386