دوشنبه, 16 تیر 1399 ساعت 09:50 ق ظ - 07(Jul) 06 2020

انتخاب زبان

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

tabligh

شعار سال 98: رونق تولید

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

دریاچه ارومیه


تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب

 رسانه های خارجی دیدار مقامات اروپایی از تهران و سخنان دکتر حسن روحانی در دیدار فدریکا موگرینی رییس سیاست خارجی اتحادیه اوپا و لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه با رئیس جمهور کشورمان را بازتاب دادند.


 این رسانه ها با تحلیل و برجسته کردن بخش هایی از سخنان رییس جمهوری ایران تلاش کردندتا نشان دهند که فصل جدیدی در روابط ایران و غرب بوجود آمده است.

به گزارش ایرنا ، رسانه های خبری اعلام کردند که بلافاصله پس از توافق هسته ای بین ایران و 1+ 5 در وین پایتخت اتریش که با حمایت جامعه بین المللی ،دولت ها و حکومت ها به جز رژیم اسرائیل ، همراه بوده است، همه ی کارشناسان و ناظران سیاسی و روابط بین الملل پیش بینی کردند که روابط غرب با ایران بهبود خواهد یافت.

در همین راستا پایگاه اینترنتی دویچه وله در گزارشی در باره دیدار فدریکا موگرینی با دکتر روحانی نوشت : رییس جمهوری ایران در دیدار مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواستار گسترش همکاری ها میان ایران و اتحادیه اروپا شد.

حسن روحانی روز سه شنبه 6 مرداد (28 ژوئیه) در دیدار با فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که دو هفته پس از دست یابی به توافق جامع هسته ای برای سفری یک روزه به تهران رفته بود٬ درخواست گسترش همکاری ها میان ایران و اتحادیه اروپا را مطرح کرد.

وی همچنین گفته که باید از پرداختن به گذشته بپرهیزیم و نگاه مان رو به آینده باشد.

خبرگزاری آلمان نیز اعلام کرد که حسن روحانی در این دیدار تاکید کرده توافق وین که به 13سال بحران بر سر پرونده هسته ای ایران خاتمه داد٬ می تواند فرصتی برای همکاری های نزدیکتر سیاسی٬ اقتصادی و فرهنگی میان ایران و کشورهای عضو اتحادیه اروپا باشد.

حسن روحانی افزوده که همان طور که برای دست یابی به توافق تلاش کردیم٬ باید برای اجرای دقیق و کامل مفاد آن هم بکوشیم تا هم کشورهای ما و هم همه جهان از مواهب آن بهره مند شوند.

رییس جمهوری ایران٬ توافق وین را حاوی پیام صلح برای جهان خوانده و گفته نه تنها تهدیدی از جانب این توافق متوجه کشورهای منطقه نخواهد شد٬ که حتی برای منطقه و جهان پیامدهای مثبت و چشمگیری هم خواهد داشت.

به اعتقاد حسن روحانی این توافق می تواند فرصت مناسبی برای مقابله با تروریسم و نجات جان انسان های بی گناه هم فراهم کند.

فدریکا موگرینی که در این سفر یک روزه با محمدجواد ظریف٬ وزیر امور خارجه ایران هم دیدار داشته٬ گفته است که طرفین قصد دارند همکاری های خود را به حوزه های مهم و کلیدی نظیر مقابله با شبه نظامیان دولت اسلامی و حل وفصل بحران های منطقه ای هم گسترش دهند.

هم زمان با سفر فدریکا موگرینی به ایران٬ یادداشتی هم به قلم او در روزنامه گاردین به چاپ رسید.

فدریکا موگرینی در این یادداشت آورده است که اتحاد میان تمدن ها می تواند قدرتمندترین سلاح در راه مبارزه با ترور باشد.

به گفته او برای شبه نظامیان دولت اسلامی هیچ چیزی نمی تواند نگران کننده تر از همکاری تنگاتنگ غرب و جهان اسلام باشد٬ چرا که این همکاری فرضیه برخورد تمدن ها را باطل می کند؛ فرضیه ای که گروه تروریستی داعش در صدد احیای آن است.

فدریکا موگرینی همچنین یادآور شده که ضروری است در دور جدید اقدام های دیپلماتیک از ایران هم دعوت به همکاری شود تا بتوان از این طریق به برخی درگیری های کلیدی منطقه خاورمیانه٬ از جمله در سوریه و یمن خاتمه داد.

دویچه وله در پایان افزود: ترافیک دیپلماتیک در تهران این روزها به اوج رسیده است و پس از دیدار فدریکا موگرینی از ایران٬ روز سه شنبه لوران فابیوس٬ وزیر امور خارجه فرانسه نیز وارد تهران شد تا درباره گشایش درهای همکاری پس از دست یابی به توافق جامع هسته ای با مقام های ایرانی گفت وگو کند.

در این ارتباط شبکه اینترنتی رادیو فرانسه فارسی نیز در گزارشی به شرح زیر نوشت: رییس جمهوری ایران، عصر سه شنبه 28 ژوئیه (6 مرداد ماه)، در دیدار نمایندۀ عالی روابط خارجی اتحادیۀ اروپا در تهران گفته هر چند ارتقاء سطح روابط تجاری و اقتصادی آسان تر از گسترش سایر عرصه هاست، اما مناسبات علمی، فناوری، فرهنگی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران و اتحادیۀ اروپا نیز باید متحول شود.

به گفتۀ حسن روحانی، ایران برای رسیدن به این منظور آمادگی دارد.

نمایندۀ عالی اتحادیۀ اروپا در سیاست خارجی نیز در این دیدار خواستار پایه گذاری روابط و همکاری های گسترده در زمینه های مختلف و از جمله در عرصه های سرمایه گذاری، مبادلات تجاری و مناسبات اقتصادی و تلاش مشترک در رابطه با حفظ محیط زیست و نیز مسایل منطقه ای شده است.

فدریکا موگرینی افزوده: برغم دشواری های پیش رو، پایه های محکم بنا شده میان اروپا و ایران امکان پیشرفت در این زمینه ها را می دهد. اشاره او به توافق هسته ای میان تهران و کشورهای 1+5 است که در 14 ژوئیه در وین بدست آمد.

فدریکا موگرینی گفته این اتحادیه به همان میزان که برای بدست آوردن این توافق تلاش کرده است، در جهت اجرای آن نیز کوشش و اراده خود را نشان خواهد داد.

نمایندۀ عالی اتحادیۀ اروپا در سیاست خارجی، توافق وین را گامی به پیش در جهت گسترش صلح خوانده است.

رادیو فرانسه فارسی توضیح داد: حسن روحانی نیز توافق بدست آمده در وین را برای روابط آینده منطقه، اروپا و جهان بسیار مهم و تاثیر گذار توصیف و ابراز امیدواری کرده که این توافق مدلی برای حل و فصل دیگر موضوع های منطقه و جهان شود.

حسن روحانی گفته که اکنون فرصتی فراهم شده تا کمتر به گذشته نگاه کنیم و دیگر باید به آینده ای مبتنی بر توسعه احترام متقابل و منافع مشترک بیندیشیم.

او همچنین یکی از ثمرات توافق وین را همکاری برای مبارزه با تروریسم و توقف جنگ و خونریزی دانسته است.

رسانه های خبری همچنین در باره دیدار فابیوس وزیر خارجه فرانسه با روحانی نوشتند: رییس جمهوری ایران نخستین گام در اجرای توافق وین را تلاش مجدانه طرفین برای طی شدن فرآیند تصویب آن توصیف کرد.

وی با تاکید بر این که همکار های ما در خصوص توافق وین باید بر پایه روابط توام با اعتماد برای آینده باشد، این توافق را به نفع ایران، کشورهای ۱+۵ و همه بازیگران منطقه ای دانست و از آن به عنوان گام مهمی برای تبدیل تهدیدها به فرصت ها یاد کرد.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


خواندنی ها

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی گفت: دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی کشور در آینده نزدیک در تبریز راه اندازی می‌شود.

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

  مشاور عالی سازمان سنجش گفت: مهلت ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ و بیست و پنجمین المپیاد علمی دانشجویی کشور فردا پنجشنبه ۲۸ آذرماه ۹۸ پایان می...

آی خبر © Aynews.ir 2007-2020
1399 - 1386