جمعه, 15 اسفند 1399 ساعت 05:20 ب ظ - 03(Mar) 05 2021

انتخاب زبان

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

tabligh

 

1399

 

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

 

دریاچه ارومیه

 

 


 

تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب1399

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از آغاز مرحله اول مرمت و ساماندهی مجموعه تاریخی مسجد حسن پادشاه ( اوزون حسن) تبریز تا پایان سال جاری خبر داد .

 مرتضی آبدار  گفت: تصاویر منتشر شده از سرستون های این مسجد در فضای مجازی، متعلق به این بنای تاریخی نیست.

 آبدار اظهار کرد: طی روزهای اخیر شاهد انتشار تصویری مبنی بر یافتن سرستون مسجد حسن پادشاه در میان نخاله های شهری بودیم که با توجه به سبک معماری مجموعه صاحب آباد و به خصوص مسجد حسن پادشاه که متعلق به دوره آق قویونلوها است، این سرستون در هیج یک از نقشه معماری مسجد حسن پادشاه و همچنین مدرسه تاریخی این مجموعه قرار نگرفته و متعلق به این بنا نیست.

وی با بیان اینکه قرار گیری این اثر تاریخی در این شرایط نامناسب، امری نکوهیده و از طریق کارشناسان میراث فرهنگی استان در حال پیگیری است، یادآور شد: باید توجه داشت که منطقه مرکزی تبریز مملو از بافت های تاریخی اعم از اماکن و خانه های تاریخی است که این سرستون می تواند به یکی از مکان هایی که دارای تملک شخصی بوده، تعلق داشته باشد.

آبدار، مجموعه فوق را تنها مجموعه تاریخی به جا مانده از دوران آق قویونلوها (اجداد شاه اسماعیل اول) و الگوی اولیه ساخت میدان نقش جهان اصفهان بیان کرد و افزود: احیای میدان تاریخی صاحب‌الامر و مسجد جسن پادشاه و نقش آن در تعادل زندگی و حرکت بازار تاریخی تبریز از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه این مجموعه تاریخی یکی از شاخص ترین ظرفیت های گردشگرپذیری مجموعه میراث جهانی بازار تبریز محسوب می شود، لذا بازسازی و احیای این بنای فاخر در حرکت اقتصادی و توسعه گردشگری بازار تاریخی تبریز نقش بسزایی خواهد داشت.

آبدار ادامه داد: این مجموعه تاریخی نقش مهمی در تحولات فرهنگی و اجتماعی کشور در قرون نهم و دهم هجری شمسی داشته و با توجه به شاخص‌های فرهنگی، تاریخی و اقتصادی مورد نظر مدیریت استان به عنوان برنامه بازآفرینی شهری، در صدر اهداف شهر تبریز قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه این مجموعه تاریخی قابلیت ثبت مستقل در فهرست آثار ملی کشور را دارد، افزود: مجموعه تاریخی حسن پادشاه در مجموع کلی بازار تاریخی تبریز ثبت ملی و جهانی شده است، اما با توجه به قدمت و تاریخچه فرهنگی این مجموعه در تاریخ ایران، می توان با ارائه پرونده این بنا به سازمان مرکزی خواستار ثبت مستقل این مجموعه در فهرست آثار ملی کشور باشیم.

آبدار تصریح کرد: این امر در اولویت های معاونت میراث فرهنگی استان قرار گرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با بیان اینکه مراحل اجرایی، بازسازی و مرمت مدرسه تاریخی مجموعه حسن پادشاه تا پایان سال جاری آغاز خواهد شد، گفت: این عملیات با توجه به تفاهم نامه منعقد شده با تیم متخصص با نظارت کارشناسان میراث فرهنگی، با سه رویکرد بازسازی، محافظت و همچنین مرمت-حفاظتی در بخش مدرسه این مجموعه تاریخی و تمرکز بر حجره های آن آغاز خواهد شد.

به گزارش ایرنا، مسجد تاریخی حسن پادشاه تبریز (اوزون حسن) واقع در مجموعه صاحب آباد که قدمت آن به حدود سال 870 هجری قمری باز می گردد، به عنوان یکی از شاهکارهای تمدن جهان اسلامی در ایران محسوب می شود.

از اسناد تاریخی و آثار جهانگردان خارجی مشخص می شود که این مسجد یکی از شاهکارهای معماری جهان اسلام بوده و گنبدهای کاشی کاری شده آن با ظرافت خاص هنری و معماری و الهام از مکتب معماری تبریز از بناهای باشکوه سده های گذشته ایران محسوب می شده است.

متاسفانه اکنون به دلیل فرسایش ناشی از گذشت زمان و زلزله های ویرانگر تبریز در ادوار گذشته، از این مجموعه تاریخی تنها یک مسجد و مدرسه باقی مانده است.

این مجموعه در ابتدای حیات خود با بناهای حکومتی و تشریفاتی همچون دولتخانه و میدان حکومتی، مسجد و مدرسه حسن پادشاه، کوشک هشت بهشت سلطان یعقوب، بیمارستان، مقبره و کلیسای سنت هلنا احاطه شده بود.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


خواندنی ها

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی گفت: دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی کشور در آینده نزدیک در تبریز راه اندازی می‌شود.

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

  مشاور عالی سازمان سنجش گفت: مهلت ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ و بیست و پنجمین المپیاد علمی دانشجویی کشور فردا پنجشنبه ۲۸ آذرماه ۹۸ پایان می...

آی خبر © Aynews.ir 2007-2021
1399 - 1386