پنج شنبه, 08 آبان 1399 ساعت 07:50 ب ظ - 10(Oct) 29 2020

انتخاب زبان

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

tabligh

شعار سال 98: رونق تولید

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

دریاچه ارومیه


تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب

علی عباسی - رسانه ها بخصوص شبکه های اجتماعی در طول دو سه ماه اخیر چهار مورد خودکشی نافرجام در شهر تبریز را گزارش داده اند و فضای اجتماعی تبریز به نوعی تحت تاثیر این خودکشی ها قرار گرفته است.


 اگر از اظهار نظرهای عجیب و غریب و فرافکنانه برخی مدیران ریز و غیر مرتبط با این موضوع عبور کنیم، به کمتر موردی در خصوص ریشه یابی، علت یابی و تلاش برای رفع این علل برخواهیم خورد.

 متاسفانه نوع نگاه و پرداخت اکثر ما رسانه ای ها و  گردانندگان شبکه های مجازی به این موضوع سودجویانه، منفعت طلبانه و بدون درنظر گرفتن ضرورت حفظ حریم اجتماعی و آرامش روانی شهروندان بوده است.

 به نظر می رسد انعکاس گسترده، بی محاسبه و احساسی چنین حوادثی علاوه بر اینکه حقیقتا تشویش اذهان عمومی را در پی دارد خود مشوق و محرک دیگری برای اقدام به خودکشی های بعدی بوده است.

 پدیده خطرناک و مهلک از میان رفتن آرامش روانی جامعه تبعات گسترده ای دارد ناامیدی، افسردگی و از بین رفتن امید به آینده ، شاید مفاهیمی انتزاعی به نظر برسند اما دقیقا همین مفاهیم مورد اشاره، با بمباران خبری اخبار زرد، منفی، بی محتوا، شبه واقعیت مورد تاخت و تاز قرار می گیرند.

 راستی ما تولید کنندگان محتواهای خبری در انعکاس اخبار و رویدادهای خبری به چه میزان باید به سلامت روانی جامعه  توجه کنیم؟

به نظر می رسد ما حق نداریم به بهانه ی افزایش بازدید از سایت و یا کانال خبریمان، هر نوع اخبار منفی و دارای ابعاد مختلف را به صورت لخت و عریان به دید مخاطب برسانیم. 

شفافیت خبری واقعیتی انکار ناپذیر است اما خبرنگار یا هر کسی که به پوشش اخبار مختلف می‌پردازد باید بر میزان و نوع تاثیر اخبار منتشر شده بر روی سلامت روانی شهروندان و مخاطبان واقف و بر انتشار اخبار به نفع جامعه متعهد باشد. 

 اخلاق حرفه ای ایجاب می کند که به خاطر بازدید بیشتر یا جذب مخاطب افزون تر از انتشار  بی محاسبه ی شبه اخبار دلخراشی که سوهانی بر روح و روان جامعه است خودداری کنیم. 

 اخلاق حرفه ای ایجاب می کند که زاویه دید ما در پردازش و انتشار اخبار بر محوریت شرافت بچرخد.

 تولید خبرهای ناخوشایند از سوی رسانه‌ها و افراد دارای تریبون اگر همواره به صورت منفی باشد موجب یأس روانی می‌شودافزایش نوع‌دوستی و رشد عواطف مثبت در جامعه از طریق تولید خبرهای مثبت و تلقین مثبت به جامعه  ضرورت ما و تعهد ماست.

 جان کلام ماکیاولی در شهریاران این بود که هدف وسیله را توجیه می کند اما همکار عزیزم این سیاست مطرود و مردود است.در کار ما هدف وسیله را توجیه نمی کند!

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


خواندنی ها

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی گفت: دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی کشور در آینده نزدیک در تبریز راه اندازی می‌شود.

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

  مشاور عالی سازمان سنجش گفت: مهلت ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ و بیست و پنجمین المپیاد علمی دانشجویی کشور فردا پنجشنبه ۲۸ آذرماه ۹۸ پایان می...

آی خبر © Aynews.ir 2007-2020
1399 - 1386