پنج شنبه, 28 دی 1396 ساعت 04:59 ب ظ - 01(Jan) 18 2018

انتخاب زبان

یادداشت

حق انتخاب شدن و انتخاب کردن / شهرت زرد، آفت انتخابات

یکشنبه, 06 فروردين 1396 15:06
حق انتخاب شدن و انتخاب کردن / شهرت زرد، آفت انتخابات

آی نیوز- علی عباسی؛ تعداد بسیار بالای نامزدهای ثبت نام کننده برای انتخابات شورای شهر در نظر اول امری نامناسب و ناموجه جلوه می کند.  

پیشنهاد سردبیر

tabligh

شعار سال 96: اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال

تبریز 2018

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

دریاچه ارومیه

سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی مبارک باد 

تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب

حضور باشکوه «تبریز‌۲۰۱۸» در بزرگ‌ترین آوردگاه گردشگری کشور

سرپرست معاونت گردشگری آذربایجان شرقی از اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری با هدف معرفی «تبریز‌۲۰۱۸» در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران خبر داد.    

سکونت ۳۰ درصد جمعیت آذربایجان شرقی در سکونتگاه‌های غیررسمی

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی از سکونت ۳۰ درصد جمعیت آذربایجان شرقی در سکونتگاه‌های غیررسمی خبر داد.

۶ اثر طبیعی آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی ثبت شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از ثبت شش اثر طبیعی استان در فهرست آثار ملی خبر داد.

چاپ ایمیل -

صدور حکم شهردار تبریز توسط وزیر کشور و آغاز به کار مسئولیت رسمی مهندس شهین‌باهر را می‌توان فصل مهمی در آغاز مسئولیت نسل دوم انقلاب عنوان کرد.

 نگاهی به کارنامه شهردار تبریز نشان می‌دهد که وی ترجیح داده هم‌وغم خود را صرف تحصیل، تدریس، کارشناسی و ارزیابی کند. گذشته علمی، تخصصی و اجرایی ایرج شهین‌باهر، حول محور مباحث شهری و عمرانی بوده و از مسائل حاشیه‌ای مبرا است. وی حتی همین الان نیز از خطاب کلمه «دکتر» بیزار است و تاکید دارد که هنوز رساله‌‌ دکترایش تکمیل نشده‌است.

مهندس شهین‌باهر بیش از هر مسئولیتی، با سازمان نظام‌مهندسی استان شناخته می‌شود. با این حال نام وی در شورای چهارم مطرح شد. به اذعان خبرنگاران و مخاطبان مباحث شورا، او از معدود اعضای شورای چهارم بود که رفتار و گفتارش، تحت‌الشعاع حواشی شورا قرار نگرفت و مواضعش همیشه فنی و تخصصی بود.

تمام این مزیت وقتی، پررنگ‌تر می‌شود که بدانیم شهین‌باهر، متخصص‌ترین و جوان‌ترین شهردار کلان‌شهرهای کشور است. بر اساس آخرین نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن، شهرهای تهران، مشهد، اصفهان، کرج، شیراز، تبریز، قم و اهواز که جمعیت هر کدام بیش از یک میلیون نفر است، هشت کلان‌شهر کشور را تشکیل می‌دهند. از میان هشت شهردار انتخاب شده برای این شهرها، شهین‌باهر با اختلاف چشمگیر، جوان‌ترین شهردار است. وی همچنین تنها فردی است که در این لیست، دارای تحصیلات و تخصص علمی مرتبط با حوزه شهری است. طبق شاخص تقسيم‌بندی نسل‌های پس از انقلاب، نسل دوم، شامل کسانی است که در دوره مبارزات انقلابی، حضور نداشته‌اند اما در عین حال، فضای جنگ تحمیلی و سال‌های دهه ۶۰ را به خوبی درک کرده‌اند. شهردار تبریز را می توان در زمره همین نسل باانگیزه دانست که پله‌های علمی و اجرایی را یک‌به‌یک پیموده و با اعتماد شورای کاربلد، سکان مدیریت شهری تبریز را در دست گرفته است. از این حیث می‌توان گفت شهردار تبریز، مسیر دشواری برای اثبات شایستگی‌های نسل جوان انقلاب در پیش‌رو دارد.

به اعتقاد شهین‌باهر، فرصت‌های توسعه کلان‌شهر تبریز، از چالش‌ها و نارسایی‌های آن به مراتب بیشتر است و می‌توان با برنامه‌ریزی و تقویت بهره‌وروی در مجموعه نیروی انسانی، جایگاه شهر را بهبود بخشید. ارتقای منزلت بین‌المللی شهر و دستاورد مهم «تبریز ۲۰۱۸» مزیت دیگری است که پیش روی مدیریت شهردار جدید تبریز است که می‌تواند با فعال‌شدن دیپلماسی شهری و جذب فرصت‌های سرمایه‌گذاری خارجی، روند صعودی شهر را در میان کشورهای تراز تداوم ببخشد.

شهردار تبریز به واسطه حضور چهار ساله در شورای قبل و پشتوانه سال‌ها تلاش فنی و مهندسی، اشراف کافی به ضرورت‌های شهر دارد و می‌تواند طرح‌های توسعه شهر را بدون انحراف از جهت‌گیری توسعه مصوب شهر، عملیاتی کند.

بخش عمده‌ای از مدیران کنونی شهرداری تبریز چهار سال دیگر، بازنشسته خواهند شد. به احتمال قوی، چارت ساختاری شهرداری نیز با تحولات مهمی روبرو خواهد شد. دگرگونی سیمای عمرانی شهر و پروژه‌های کلان عمرانی نیز در چشم‌انداز «تبریز ۱۴۰۰» قابل‌‌پیش‌بینی است. شاخص‌های اجتماعی و جمعیتی شهر و فرهنگ عمومی نیز قطعاً دستخوش تاثیرات اجتناب‌ناپذیر زندگی معاصر قرار گرفت. چهار سال دیگر شهردار تبریز در آستانه سالگی ۵۰ سالگی است و باید از دل تمام این چالش‌های پیچیده، تبریزی امیدوار و زیبا را به نسل‌های آتی تحویل دهد. 

 

شهر و شهروند

توریست 2018 و لبخند تبریز قوناق پرور ما

توریست 2018 و لبخند تبریز قوناق پرور ما

علی عباسی - ما وقت بسیار زیادی برای نق زدن، حمله به این و آن، آبرو بردن از همدیگر، تشریح کم کاری ها و کمبودها، نبودها و هزاران مشکل و کاستی شهرمان تبریز داریم.


خواندنی ها

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

آی خبر © Aynews.ir 2007-2018
1396 - 1386