جمعه, 09 اسفند 1398 ساعت 09:36 ق ظ - 02(Feb) 28 2020

انتخاب زبان

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

tabligh

شعار سال 98: رونق تولید

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

دریاچه ارومیه


تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب

آی نیوز، علی عباسی - این روزها بقال های کوچه مان و تاکسی تلفنی محله مان در محاصره اقتصادی و تبلیغاتی فروشگاههای زنجیره ای و تاکسی های آنلاین هستند .

 

دنیا دنیای مدرنی شده است و ما هر اندازه هم که از مستضعف، مستمند، کم برخوردار و ندار مایه بگذاریم و شعار بدهیم باز آنچه که میدان داری می کند، سرمایه، سرمایه داری و سرمایه سالاری است. ▫️حقیقتا در دنیای امروز این آپارتاید سرمایه سالاری و سرمایه داری است که حرف اول را می زند و همچنین حرف اول را می زند. 

 

حتی تکنولوژی های جدید نیز به سمتی سوق یافته است که به سوی سیطره یافتن گروهی اقلیت از سرمایه داران و سرمایه سالاران بر انبوه انسانها و فعالان اقتصاد محله محور را رهنمون می شوند.

 

فرض کنید در محله ای 50 هزار نفره 100 باب دکان بقالی حضور دارند در حقیقت 100 بلکه بیشتر از یکصد خانوار از قبل فعالیت این بقالی ها معاش و درآمد روزانه خود را بدست می آورند.

 

حال با باز شدن یک هایپر مارکت بزرگ و یا فروشگاه زنجیره ای در آن محل تمامی مغازه های بقالی، قصابی، میوه و... مجبور به بستن مغازه و واگذاردن میدان به این فروشگاه بزرگ هستند.

 

این یعنی صدها مغازه کوچک تعطیل می شود به خاطر یک مغازه بزرگ. این یعنی صدها صاحب مغازه که از قبل اجازه مغازه ارتزاق می کنند درآمدشان محدود می شود. و سود تمامی این واحد های خرد اقتصاد محلی به جیب تنها یک نفر یا همان صاحب فروشگاه بزرگ می رود.

 

وضعیت تاکسی های تلفنی هم چنین است. تاکسی های آنلاین بدون کمترین سرمایه گذاری با استفاده از مزیت تکنولوژی جدید و قیمت پایین تقریبا تمامی تاکسی تلفنی ها را به ورشکستگی می کشانند.

 

شاید در نگاه اول قیمت پایین این تاکسی های آنلاین به سود تک شهروند باشد اما اگر گردش اقتصادی در تاکسی تلفنی ها را در نظر بگیریم به این نتیجه می رسیم که مثلا با تعطیل شدن تاکسی تلفنی های سنتی سودی که از گردش اقتصادی در این بنگاههای خرد می رسید به جیب تنها یک فرد و یا یک شرکت خصوصی می رود.

 

این موضوع البته از منظر اقتصادی شاید غیر عادی نباشد اما اینکه درآمد، معاش و سودی که وارد جیب مثلا 500 صاحب تاکسی تلفنی می شد الان وارد جیب دو سه نفر مالک اپلیکیشن می شود و این مسئله یعنی بیکاری 500 صاحب تاکسی تلفنی یعنی تعطیلی اقتصاد خرد محله محور.

 

هرچند شاید بقال محله جنسی را 50 تومان گرانتر از فروشگاه بزرگ بفروشد و یا قیمت تاکسی تلفنی سنتی 500 تومان بالاتر از تاکسی های آنلاین باشد اما از یاد نبریم در این شیوه های مدرن، ارزش افزوده ای که به جیب مثلا 500 شهروند بقال و یا مدیر تاکسی تلفنی می رفت،  تنهایی به جیب یکی دو نفر صاحب این فروشگاه بزرگ یا مالکان اپلیکیشن تاکسی آنلاین می رود! کمی بیاندیشیم.

علی عباسی
نویسنده: علی عباسی
کد خبرنگار:
18
سایر خبرهای نویسنده:

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کانال تلگرام آی نیوز


خواندنی ها

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی گفت: دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی کشور در آینده نزدیک در تبریز راه اندازی می‌شود.

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

  مشاور عالی سازمان سنجش گفت: مهلت ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ و بیست و پنجمین المپیاد علمی دانشجویی کشور فردا پنجشنبه ۲۸ آذرماه ۹۸ پایان می...

آی خبر © Aynews.ir 2007-2020
1398 - 1386