شنبه, 21 سبتامبر 2019 - 09(Sep) 21 2019

انتخاب زبان

اوقات شرعی

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

tabligh

شعار سال 98: رونق تولید

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

دریاچه ارومیه


تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب

مطالعات درباره تاثیر شیر مادر بر هوش کودک پیش از این نشان داده بود تغذیه با شیر مادر باعث افزایش بهره هوشی فرزند می شود که در بزرگسالی حدود ۳۰ سالگی خود را نشان می دهد. ولی بررسی های اخیر حاکی از آن است که تاثیر شیر مادر بر هوش کودک زودتر یعنی حدود ۱۶ سالگی بروز می کند و برای عدم توقف بهره هوشی باید فاکتورهای دیگری نیز وجود داشته باشد.

ارتباط بین تغذیه با شیر مادر و تاثیر شیر مادر بر هوش کودک

 تحقیق بر روی حدود ۰۰۰ر۱۴ نفر کودک با تولد آن ها و بررسی دقیق تغذیه با شیر مادر آغاز شد. در طی سال اول هر مادر ۶ بار به وسیله متخصص کودکان ویزیت می شد تا در مورد تغذیه مادر راهنمایی و مراحل رشد بررسی شود.

این تحقیق درباره تاثیر شیر مادر بر هوش کودک توسط مرکز PLOS Medicine بلاروس انجام شد.

وقتی کودکان به سن نوجوانی یعنی ۱۶ سالگی رسیدند از آن ها تست هوشی انجام گرفت که شامل بهره هوشی، توانایی کلامی، حافظه غیرکلامی، شناخت از واژه ها، توانایی انجام کارها، هوش دیداری – فضایی، فرآیند اطلاعات، سرعت فرآیند اطلاعات و مهارت های موتوری مغز بود.

مقایسه نتایج تست با کودکانی که با شیر مادر تغذیه نشده بودند نشان داد که گروه تحت بررسی در صحبت کردن یعنی شناخت از کلمات و به کاربردن درست واژه ها توانایی بیشتری داشتند.

یکی از پروفسورهای دانشگاه مک گیل مونترال به نام Seungmi Yang که در تحقیق حضور داشت این طور توضیح می دهد: «اگر مادر می خواهد هوش فرزندش بیشتر باشد بهترین زمان سال های اول تولد است که شیردهی مادر عملکردهای شناختی مغز را تقویت می کند. هر چند عوامل دیگری مثل فواصل بین بارداری، سن مناسب، تغذیه مادر، تربیت. تحصیلات والدین هم بر بهره هوشی کودک تاثیر گذار است.»

نتیجه تحقیق نشان داد فرزندانی که با شیر مادر تغذیه می شوند در بزرگسالی هوش بیشتری دارند. ولی عوامل دیگری را هم همان طور که پروفسور یانگ می گوید همراه با تغذیه با شیر مادر باید در نظر گرفت. کتاب خواندن، بازی های جسمی و فکری، نوع تربیت، سطح فرهنگ خانواده از این عوامل است که باعث می شود هوش فرزند در ۱۶ سالگی نسبت به بقیه همسالانش بیشتر باشد. نکته قابل توجه این که پس از بلوغ در صورتی که فرزند در نتیجه تربیت به مطالعه و تفکر عادت نکرده باشد رشد هوشی او متوقف می شود و پس از آن تغییری در بهره هوشی اش داده نمی شود.

این تحقیق نشان می دهد هوش فاکتوری است که قابلیت تربیت و حتی افزایش تا سال های بعد در زندگی دارد.


-_-

کانال تلگرام آی نیوز


آی خبر © Aynews.ir 2007-2019
2019-09-21 - 1386