یکشنبه, 09 آگوست 2020 - 08(Aug) 09 2020

انتخاب زبان

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

tabligh

شعار سال 98: رونق تولید

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

دریاچه ارومیه


تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب

 هشتمین کارگاه پیشرفته اخترفیزیک و سیارات فراخورشیدی ایران در مرکز نجوم و اخترفیزیک مراغه شروع به کارکرد تا پایتخت نجوم کشور به عنوان یادگار خواجه نصیر طوسی بار دیگر میزبان اخترشناسان برجسته از کشورهای مختلف باشد.
به گزارش ایرنا، این کارگاه در 2 محور کیهان شناسی و سیاره های فراخورشیدی بعد از ظهر دیروز (یکشنبه) با حضور 50 نفر از دانشجویان سطح تکمیلی رشته های اخترفیزیک دانشگاه های کشور شروع به کار کرد.
در این کارگاه پنج روزه محققان مختلف از کشورهای ایتالیا، هند، ارمنستان و ایران حضور دارند و در موضوع های آزمون مدل های همگن و غیرهمسان گر انرژی تاریک عالم، عالم کهنه /کیهان شناسی کوآنتونومی برپایه نسبیت تصویری دوسه/ به بحث و تبادل نظر می پردازند.
سیاه چاله ها با عنوان یک اتم گرانشی، مطالعه کهکشان های فعال در چند طول موج، مقدمه ای بر کیهان شناسی، سیارات فراخورشیدی، اختر زیست شناسی، کیهان شناسی کوآنتونومی و کاربرد بایون /BIon/ در کیهان شناسی از دیگر موضوع های این کارگاه است.
در این کارگاه 2 نفر سخنران از ایتالیا، یک نفر از هند و یک نفر از ارمنستان و بقیه از اساتید مجرب کشورمان از دانشگاه های صنعتی شریف، تبریز، شهید مدنی و باهنر کرمان به تدریس پیشرفت های اخیر علم کیهان شناسی و سیارات فراخورشیدی می پردازند.
دانشجویان و دانش آموختگان دوره های تحصیلات تکمیلی /کارشناسی ارشد و دکتری/ فیزیک با گرایش های مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی، اخترفیزیک و گرانش از دانشگاه های مختلف کشور از جمله تبریز، تهران، شیراز، اصفهان و مشهد در این کارگاه حضور دارند.
هشتمین کارگاه پیشرفته اختر فیزیک و سیارات فراخورشیدی کشور از 24 تا 27 مرداد سال جاری /14 تا 17 آگوست 2016 میلادی/ در مرکز تحقیقات نجوم و اختر فیزیک مراغه در حال برگزاری است.
مرکز نجوم و اختر فیزیک مراغه در اردیبهشت سال 1381 با موافقت شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان یک مرکز پژوهشی تاسیس شد.
فعالیت های پژوهشی مرکز نجوم و اختر فیزیک کشور در مراغه با همکاری محققانی از موسسات پژوهشی خارجی مانند موسسه پژوهشی ایزمیران روسیه، رصدخانه کوت دازور فرانسه، رصدخانه بویراکان ارمنستان و دانشگاه باکو در قالب قراردادهای پژوهشی از سال 1382 شمسی آغاز شد.
تاکنون اجرای ٤٤٥ طرح پژوهشی توسط محققان در این مرکز پیشنهاد شده که نتیجه آن چاپ بیش از 320 مقاله ISI ، ارایه 42 مقاله در کنفرانس های علمی بین المللی و 32 مقاله در همایش های علمی ملی است.
فعالیت آموزشی این مرکز از مهر سال 1392 شمسی با پذیرش چهار دانشجو در دوره کارشناسی ارشد و دکتری رشته فیزیک نجومی آغاز شد.
مراغه به علت احداث رصدخانه در دوره هلاکوخان توسط خواجه نصیرطوسی در روی تپه ای مشرف به شهر در نزدیکی روستای طالبخان، آوازه ای جهان شمول در نجوم و اخترشناسی دارد.
در زمان کنونی تنها از رصد خانه احداث شده توسط خواجه نصیر طوسی بخشی از پی های ساختمان و ' سدس ' سنگی این رصدخانه بر روی این تپه باقی مانده است.
رصدخانه مراغه فقط مخصوص رصد ستارگان نبود بلکه یک سازمان علمی گسترده بود که بیشتر شاخه های دانش در آن تدریس می شد و مشهورترین دانشمندان آن عصر از جمله قطب الدین شیرازی، کاشف علت اصلی تشکیل رنگین کمان، فائو مون جی دانشمند چینی، ابن العبری فیلسوف و فرهنگ نامه نویس مسیحی و مدرس کتاب های اصول اقلیدوس و المجسطی بطلمیوس در این رصدخانه فعالیت می کردند.
شهرستان تاریخی مراغه که در دوران ایلخانی پایتخت ایران بود امروزه با حدود 250 هزار نفر جمعیت در 147 کیلومتری جنوب تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع است.

-_-

کانال تلگرام آی نیوز


خواندنی ها

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی گفت: دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی کشور در آینده نزدیک در تبریز راه اندازی می‌شود.

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

  مشاور عالی سازمان سنجش گفت: مهلت ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ و بیست و پنجمین المپیاد علمی دانشجویی کشور فردا پنجشنبه ۲۸ آذرماه ۹۸ پایان می...

آی خبر © Aynews.ir 2007-2020
2020-08-09 - 1386