پنج شنبه, 08 آبان 1399 ساعت 08:40 ب ظ - 10(Oct) 29 2020

انتخاب زبان

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

tabligh

شعار سال 98: رونق تولید

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

دریاچه ارومیه


تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب

مهلت قانونی بررسی صلاحیت های داوطلبان پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری روز سه شنبه 20 بهمن ماه جاری پایان می یابد و پس از آن، اسامی قطعی به وزارت کشور برای اطلاع رسانی ارسال می شود.


به گزارش ایرنا، 26 آذرماه سال جاری آغاز ثبت نام داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان بود که تا روز پایانی ثبت نام یعنی دوم دی ماه، حدود 801 نفر برای ورود به این رقابت مهم و کسب کرسی های آن نام نویسی کردند.
وزارت کشور نیز 72 ساعت فرصت داشت تا مدارک را در اختیار شورای نگهبان قرار دهد و به این ترتیب این شورا کار بررسی صلاحیت این تعداد از داوطلبان را از ششم دی ماه آغاز کرد و در ششم بهمن ماه نتایج اولیه اعلام شد.
در این دوره شاهد ثبت نام 16 نفر از زنان هم بودیم و شرایط به گونه ای بود که در صورت تایید صلاحیت نهایی برای هر کرسی این مجلس حدود 9 نفر رقابت می کردند اما در بررسی های اولیه فقهای شورای نگهبان این رقم به تعداد حدود 2 نفر برای هر کرسی کاهش یافت اما هیچ داوطلب زن تایید صلاحیت نشد.
آن دسته از داوطلبانی که در این مرحله صلاحیت آن ها احراز نشده یا رد شده بود، می توانستند از هشتم تا دهم بهمن ماه مراتب اعتراض خود را به همراه مستندات به شورای نگهبان ارایه کنند.
سیامک ره پیک سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات در اعلام نتایج اولیه بررسی صلاحیت داوطلبان مجلس خبرگان رهبری دلیل این ریزش را این گونه بیان کرد که افرادی ثبت نام کرده بودند که غیرمجاز تلقی شدند؛ این افراد یا تحصیلات حوزوی نداشتند، یا انصراف دادند یا در آزمونی که اعلام شد، غایب بودند که مجموع این افراد بیش از 420 نفر است، مابقی داوطلبان نیز کسانی بودند که تا مرحله آخر به حضورشان ادامه دادند؛ این افراد حدود 373 نفرهستند که از بین آنها 166 نفر تأیید شده و 207 نفر تأیید نشدند.
وی با بیان این که در این دوره 45 درصد از داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان رهبری تأیید صلاحیت شده اند، اظهار داشت: با توجه به آمار ادوار گذشته و به طور مشخص در دوره گذشته یعنی دوره چهارم، درصد تأیید افراد در این دوره بالاتر است.
براساس بررسی فقهای شورای نگهبان 207 داوطلب تأیید صلاحیت نشده اند،
حال باید منتظر بود تا فقهای شورای نگهبان در پایان این سه روز فرصت قانونی باقی مانده برای بررسی صلاحیت ها، سرانجام 207 داوطلبی که تأیید صلاحیت نشده اند را قابل تایید می دانند و چه تعداد به جمع 166 نفر قبلی ملحق می شوند؟
کار بررسی هم به این گونه است که در شورای نگهبان 6 تیم دو نفره یعنی یک فقیه و یک حقوقدان کار بررسی پرونده ها را انجام می دهند. از این رو فقهای شورای نگهبان از 11 بهمن ماه کار بررسی مجدد را آغاز کردند و تا 20 بهمن ماه این فرصت قانونی به پایان می رسد.
نتایج نهایی نامزدهای پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری در روز 21 بهمن ماه از طریق وزارت کشور و درج در روزنامه ها و رسانه ها به اطلاع مردم می رسد و به این ترتیب رقابت نامزدهای مجلس خبرگان رهبری رسما از 22 بهمن ماه همزمان با سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران آغاز می شود.
ششم اسفند ماه که 24 ساعت قبل از شروع رای گیری است، تبلیغات نامزدها پایان می یابد و مردم با حضور در پای صندوق های رای در روز هفتم اسفندماه نمایندگان خود را برای حضور در مجلس خبرگان رهبری برمی گزینند.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کانال تلگرام آی نیوز


خواندنی ها

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی گفت: دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی کشور در آینده نزدیک در تبریز راه اندازی می‌شود.

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

  مشاور عالی سازمان سنجش گفت: مهلت ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ و بیست و پنجمین المپیاد علمی دانشجویی کشور فردا پنجشنبه ۲۸ آذرماه ۹۸ پایان می...

آی خبر © Aynews.ir 2007-2020
1399 - 1386