جمعه, 15 اسفند 1399 ساعت 04:45 ب ظ - 03(Mar) 05 2021

انتخاب زبان

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

tabligh

 

1399

 

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

 

دریاچه ارومیه

 

 


 

تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب1399
چاپ ایمیل - دسته: سیاسی - - شناسه: 266

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی ضمن توصیه به وزیر ارشاد دولت یازدهم توجه به فرهنگ اسلامی _ ایرانی را مهمترین اولویت دانست و گفت: اظهار نظر درباره «علی جنتی» گزینه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در مجلس می‌گوییم.

به گزارش خبرگزاری فارس، غلامعلی حداد عادل نماینده مجلس شورای اسلامی و رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در حاشیه ضیافت افطار وزیر ارشاد دولت دهم با شاعران در جمع خبرنگاران حاضر و به سوالات آنها پاسخ گفت.

* توصیه حداد عادل به وزیر ارشاد دولت روحانی

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در پاسخ به سوال فارس مبنی بر اینکه شما همواره از تلاش‌های آقای حسینی به عنوان وزیر ارشاد تقدیر می‌کردید، آیا توصیه‌ای در ادامه مسیر به وزیر ارشاد دولت یازدهم دارید، گفت: توصیه من به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آینده این است که سعی کند کارهای مثبتی که در دوره پیش از ایشان شده حفظ کند، کارهایی هم اگر انجام نشده اضافه کند.

*  توجه به فرهنگ اسلامی ایرانی اولویت وزیر ارشاد دولت یازدهم

وی درباره اینکه وزیر ارشاد دولت یازدهم چه اولویت‌ مهمی را باید مدنظر قرار دهد، آن را منوط به نظر وزیر دولت روحانی دانست و ادامه داد: توجه به فرهنگ اسلامی _ ایرانی توصیه بنده است.

* برنامه‌ریزی برای بنیاد سعدی در مقیاس جهانی/ اولویت با آموزش است

حداد عادل درباره بنیاد سعدی عنوان کرد: بنیاد سعدی در ساختمان مناسبی مستقر شده، معاونان بنیاد هم معین شده‌اند، ما برای بنیاد برنامه‌ریزی در مقیاس جهانی داریم، جذب نیروهای مناسب و ان‌شاءلله در ماه‌ها و سال‌های آینده آثار نیکوی بنیاد سعدی را در گسترش زبان فارسی در خارج از کشور مشاهده خواهید کرد، اما اولویت آموزش زبان فارسی است.

* واژه‌های مصوب فرهنگستان و برخی ایرادات: ممکن است واژه‌های ما هم ایراد داشته باشد

این نماینده مجلس شورای اسلامی درباره ایراداتی که به واژه‌های مصوب فرهنگستان وارد می‌شود، اینگونه توضیح داد که، قلم دست دشمن است، شنیده‌اید که از فردی می‌پرسند چرا عکس تو را بد می‌کشند، در حالی‌که تو زیبا هستی؟ او هم در پاسخ گفته بود قلم دست دشمن است؛ خیلی از این الفاظی که به فرهنگستان نسبت می‌دهند ساخته فرهنگستان نیست، خودشان می‌سازند و با شوخی به فرهنگستان نسبت می‌دهند، بعد هم می‌نشینند و نقد می‌کنند، در حالی که واژه‌سازی فرهنگستان خوب است، اما خیلی از معادل‌ها علمی و برای متخصصان است، اگر آنها را سر هم کرده و در مقابل مردم غیر متخصص قرار دهید طبیعی است آنها سر درنیاورده و متوجه نشوند، در هر زبانی چنین واژه‌هایی وجود دارد، واژه‌هایی که در زبان انگلیسی برای جراحی قلب وجود دارد اگر مقابل مردم عامی در لندن قرار دهند آنها هم متوجه نمی‌شوند، کارهای ما هم تخصصی است و در حال حرکت به سمت زبان علمی فارسی هستیم، بنابراین درستی و نادرستی معادل‌های ما را باید متخصصان داوری کنند، البته تعدادی از واژه‌های ما هم عمومی هستند آنها را باید از عامه بپرسند.

این نویسنده درباره واژه‌‌هایی که استقبال نمی‌شود اشاره و افزود: ممکن است واژه‌های ما هم ایراد داشته باشد، ولی رسانه‌ها باید کمک کنند تا واژه‌های ساخته شده رواج یابد، علاوه بر این واژه حجم و جرمی ندارد که وقتی وارد می‌شود افراد متوجه شوند، از هزار راه ممکن است یک واژه فرهنگی وارد شود، فرهنگستان در سراسر راه‌های ذهن مردم گمرک ندارد تا بفهمد چه واژه‌ای وارد شده، روش واژه‌گزینی ما این است که به دست متخصصان هر فن واژه‌گزینی می‌کنیم و آنها هم با مفاهیم جدید آشنا هستند، به هرحال کار گسترده‌ای است و ما هم با 20 سال تجربه نزدیک 40 هزار واژه را تاکنون وارد زبان فارسی کرده‌ایم و خوشحالیم که تجربه خوبی به دست آورده‌ایم و امیدواریم در آینده سرعت و صحت و دقت بیشتر پیدا کند.

* نظرمان درباره «علی جنتی» را نمی‌سوزانیم در مجلس بیان‌ می‌کنیم

حداد عادل درباره «علی جنتی» گزینه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: نظرمان را در مجلس می‌گوییم، نظر را نمی‌سوزانیم.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کانال تلگرام آی نیوز


خواندنی ها

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی گفت: دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی کشور در آینده نزدیک در تبریز راه اندازی می‌شود.

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

  مشاور عالی سازمان سنجش گفت: مهلت ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ و بیست و پنجمین المپیاد علمی دانشجویی کشور فردا پنجشنبه ۲۸ آذرماه ۹۸ پایان می...

آی خبر © Aynews.ir 2007-2021
1399 - 1386