یکشنبه, 29 فروردين 1400 ساعت 06:36 ق ظ - 04(Apr) 18 2021

انتخاب زبان

یادداشت و گزارش

موجودی بگیرید لطفا

on یکشنبه, 23 آذر 1399 18:55
موجودی بگیرید لطفا

فروشنده ای میگفت: دو نفر جوان که نمیدانم زن و شوهر بودند یا نه و ظاهرشان هم به نوع مشتریان فروشگاه ما نمی خورد وارد فروشگاه شدند.

چاپ ایمیل - دسته: سیاسی - - شناسه: 3961

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در گفت وگو با ایرنا اعلام کرد که علی اکبر صالحی بامداد امروز(یکشنبه) در راس هیاتی برای دیدار با مقام های عالی ژاپن و گفت وگو درخصوص همکاری های ایمنی هسته ای عازم توکیو شد.


بهروز کمالوندی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در طول ماه های گذشته هیات هایی از بخش ایمنی هسته ای ژاپن و ایران با سفر به تهران و توکیو، در خصوص همکاری های مختلف هسته ای از جمله ایمنی، مذاکراتی داشتند.
وی گفت که سفر چهار روزه صالحی به ژاپن نیز در راستای همین مذاکرات است.
وی از جمله برنامه های رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در ژاپن را مصاحبه با خبرگزاری رسمی آن کشور (کیودو)، جلسه با دانشمندان هسته ای، دیدار با مسئولان مرکز تنظیم مقررات هسته ای(ان. آر. ای) و همچنین سازمان انرژی هسته ای، سخنرانی در دانشگاه توکیو و موسسه امور بین الملل ژاپن(جی.آی.آی.ای) بیان کرد.
کمالوندی افزود: صالحی و هیات همراه همچنین قرار است با سفر به شهر ناکازاکی در اجلاس «پاگوآش» حضور یافته و سخنرانی کند.
** «پاگوآش» یک سازمان غیردولتی بین المللی است که از نخبگان کشورهای جهان در زمینه خلع سلاح تشکیل شده و برخی از شرکت کنندگان در این کنفرانس در تصمیم گیری ها در کشورهای خود تاثیر گذار هستند. نام «پاگوآش» از دهکده ای در کانادا گرفته شده است که نخستین نشست این دانشمندان در آنجا برگزار شد.
کنفرانس پاگوآش در سال 1957 و زمان جنگ سرد توسط جوزف روتبلات (Joseph Rotblat) و برخی دانشمندان مخالف جنگ پایه گذاری شد تا در چارچوب کنفرانس ها و کارگاه ها برای کاهش تسلیحات هسته ای و منع تکثیر سلاح های کشتار جمعی فعالیت شود.
این کنفرانس در وضع قراردادهای کنترل و کاهش تسلیحاتی مانند ان.پی.تی و کنوانسیون های منع سلاح های بیولوژیک و شیمیایی نقش داشته است.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی همچنین از برگزاری مراسمی در شهر ناکازاکی به مناسبت هفتادمین سالگرد بمباران اتمی این شهر اشاره کرد و گفت که صالحی در این مراسم شرکت می کند.
وی گفت که صالحی و هیات همراه در سفر به شهر ناکازاکی، مهمان شهردار این شهر هستند.
به گزارش ایرنا، اواخر مهرماه امسال «فومیو کیشیدا» وزیر امورخارجه ژاپن به تهران سفر و دیدارهایی با مقام های کشورمان داشت.
وی بعد از دیدار با ظریف همتای ایرانی خود، با صدور بیانیه ای مشترک، در زمینه همکاری پیرامون ایمنی هسته ای و اجرای پادمان های آژانس بین المللی انرژی اتمی و اقدامات شفاف برای حمایت از ایران در اجرای برجام توافق کردند، که این هدف، در همکاری نزدیک با آژانس بین المللی انرژی اتمی در خلال روند اجرایی کردن توافق نهایی در قالب برجام انجام شود.
طرفین توافق کردند پس از نخستین روز اجرایی شدن برجام براساس زمان تعیین شده در برجام درخصوص ایجاد فرصت برای اعضای مرکز نظارت هسته ای به منظور مطالعه اهمیت مقابله با حوادث در مراکز هسته ای و ایجاد سازه های مقاوم در برابر زلزله به منظور تقویت ایمنی هسته ای همکاری می کنند.
اعزام متخصصان و ارائه برنامه های آموزشی به عنوان یک اقدام حمایتی در راستای ایجاد مراکز ایمنی هسته ای به گونه ای که در برجام اشاره شده و همچنین حمایت از توسعه منابع انسانی از طریق اجرای برنامه های آموزشی با تمرکز بر نگهداری و نظارت مواد هسته ای، از دیگر توافق های دوجانبه ایران و ژاپن در این بیانیه است.
صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی نیز پیش از این اعلام کرده بود که درحال گفت وگو با ژاپن و یکی از کشورهای مرتبط با ایمنی هسته ای هستیم؛ زیرا ایمنی یکی از ابعاد مهم صنعت هسته ای است، دلیل تاکید ما بر ایمنی هسته ای رویکرد مشترک همه کشورهاست زیرا آثار مخرب آن مرز نمی شناسد بنابراین باید کاملا احتیاط کرد.
فاجعه نیروگاه اتمی فوکوشیما در مارس 2011 تجربه ذیقمیتی در اختیار ژاپن در این زمینه قرار داده است.
براین اساس قرار است جمهوری اسلامی ایران به حکم توافق هسته ای یک «مرکز امن هسته ای» برای حصول تخصص در امر انرژی هسته ای تاسیس کند. متخصصان هسته ای ژاپن به ایران در کار تهیه نقشه ایمنی استراتژی هسته ای ایران کمک خواهند کرد.

کانال تلگرام آی نیوز


خواندنی ها

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی گفت: دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی کشور در آینده نزدیک در تبریز راه اندازی می‌شود.

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

  مشاور عالی سازمان سنجش گفت: مهلت ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ و بیست و پنجمین المپیاد علمی دانشجویی کشور فردا پنجشنبه ۲۸ آذرماه ۹۸ پایان می...

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

________________________

 

آی خبر © Aynews.ir 2007-2021
1400 - 1386