پنج شنبه, 26 فروردين 1400 ساعت 12:12 ق ظ - 04(Apr) 15 2021

انتخاب زبان

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

tabligh

 

1399

 

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

 

دریاچه ارومیه

 

 


 

تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب1399
چاپ ایمیل - دسته: سیاسی - - شناسه: 4030

وزیر امور خارجه گفت: افراط گرایی و فرقه گرایی بی حساب و کتاب و بی حد و مرز و ناشی از سیاست های غلط تعدادی از بازیگران منطقه امروز یک خطر امنیتی برای کل جهان محسوب می شود.


به گزارش  ایرنا، محمد جواد ظریف روز دوشنبه در نشست مشترک استانداران، سفرا، روسای اتاق بازرگانی و مناطق آزاد کشور افزود: این نشست فرصتی است تا استانداران و نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور درمورد همکاری ها در این مقطع حساس بحث و تبادل نظر کنند.
وی با بیان این که در این نشست مشترک دو موضوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، خاطرنشان کرد: موضوع اول نحوه بهره برداری از شرایط بین المللی پس از برجام برای پیشبرد سیاست های اقتصاد مقاومتی، توسعه کشور و کمک به معیشت مردم است که همکاری بین استانداران و سفرا را می طلبد.
وزیر امور خارجه موضوع دوم را وضعیت ایران با همسایگان بیان کرد و اظهارداشت: در این زمینه استانداران به خصوص در مناطق مرزی توجه ویژه ای به این موضوع دارند.
ظریف یادآور شد: منطقه ما امروز با خطر جدی و شدیدی مواجه است و آن خطر افراط گرایی و فرقه گرایی بی حساب و کتاب و بی حد و مرز و ناشی از سیاست های غلط تعدادی از بازیگران منطقه است.
وی ادامه داد: گروه های وحشی که در منطقه ما رشد کرده اند جوانان منطقه و فرامنطقه را دچار یک نابسامانی فکری کرده اند که یک جوان و نوجوان به راحتی خود را منفجر و تعدادی از مردم بی گناه را از بین می برد یا گردن زدن را انجام می دهند که این منطقی و قابل توجیه نیست.
رییس دستگاه دیپلماسی یادآور شد: این اقدام یک خطر امنیتی برای کل جهان است که متاسفانه برخی همسایگان هنوز افراط را به عنوان برگ بازی می بینند نه خطر و تا زمانی که آنان متوجه نشوند، افراط نمی تواند ابزار بازی قرار گیرد.
ظریف تصریح کرد: ما شاهد حمایت های برخی کشورهای منطقه از گروه های تروریستی خواهیم بود.
وی همچنین گفت: باتوجه به خطرات این پدیده در اطراف جمهوری اسلامی ایران همفکری سفرا و استانداران ضروری است و باید بررسی کنیم که چگونه می توان ابعاد این خطر را کنترل کنیم و مانع از فرقه گرایی، اختلاف و تنش مذهبی بین مذاهب مختلف به ویژه شیعیان و برادران اهل سنت شویم.
وزیر امور خارجه، بهره برداری از فرصتی که برجام ایجاد کرده را موضوع دیگر نشست امروز عنوان کرد و اظهار داشت: همه ما نگران هستیم که شرایط پسابرجام چگونه می تواند به نفع مردم و کشور و به نفع نظام و انقلاب مورد بهره برداری قرار گیرد.
ظریف تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب بارها خطر نفوذ و سوءاستفاده بدخواهان مردم و انقلاب را مطرح کردند، برجام و فضای پسابرجام یک فرصت است که می توانیم از آن برای پیشبرد اهداف خودمان استفاده کنیم.
وی خاطرنشان کرد: یقینا اگر هوشمند نباشیم و ابتکار عمل را به دست نگیریم و اگر خدای نکرده گرفتار اختلافات داخلی شویم و به جای برنامه ریزی اجماعی همراه با همدلی و همزبانی که با دقت و درایت رهبر معظم انقلاب امسال را سال همدلی و همزبانی نامیدند، برنامه ریزی نکنیم یقینا با مخاطرات جدی روبه رو می شویم.
وزیر امور خارجه ادامه داد: خود این موضوع نباید باعث شود ما گرفتار بحث ها و مجادلات داخلی شویم که خود این بحث ها و مجادلات فرصتی برای بدخواهان ایجاد می کند تا آنها از فرصت بهره برداری کنند و ما هنوز اندر خم یک کوچه مانده باشیم.
ظریف با بیان این که یقین بدانید دیگران برنامه ریزی می کنند، گفت: امروز منطقه ما و عموم بدخواهان جمهوری اسلامی ایران چه صهیونیست ها و چه تندروهای آمریکایی و چه دوستان ما در منطقه که متاسفانه از تغییر شرایط گرفتار دستپاچگی و وحشت زدگی شده اند، طراحی می کنند که چگونه مانع از این شوند سرمایه گذاری درازمدتی که در چندین دهه علیه جمهوری اسلامی ایران کرده و تلاش کردند از جمهوری اسلامی ایران چهره ای امنیتی ارائه دهند، این چهره امروز فرو می پاشد.
وی ادامه داد: آنها برنامه ریزی می کنند که چگونه مانع شوند این طراحی و هزینه و سرمایه گذاری سه دهه گذشته به ویژه 8 سال و 10 سال گذشته آنها نقش برآب شود.
رییس دستگاه دیپلماسی با بیان این که ما هم باید برنامه ریزی کنیم، اظهارداشت: برجام هرچه بود، سپری شد. شما می توانید با دید بدبینانه و بدون توجه به ظرف زمانی که برجام در آن شکل گرفت به این مساله نگاه کنید چون ما معمولا خیلی زود فراموش می کنیم که در چه شرایطی قرار داشتیم.
رییس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: بعضی از دوستان فراموش می کنند که فروش نفت ما در سال 90 ، 2.5 میلیون بشکه بود و در سال 92 که دولت تدبیر وامید مسوولیت را برعهده گرفت، فروش نفت ایران بر اساس آمارهای بین المللی نزدیک به 900 هزار بشکه قرار بود هر 6 ماه 20 درصد از فروش نفت ما کم شود.
ظریف ادامه داد: اگر دوستان معتقدند چنین ادعایی باطل است بروند نگاه کنند که چگونه فروش نفت ما را از 2.5 میلیون بشکه در مدت دو سال به 900 هزار بشکه رساندند و همان ابزاری که فروش نفت ایران را به 900 هزار بشکه رساند، همان ابزار می توانست در چند ماه فروش نفت ما را بیشتر کاهش دهد مخصوصا در بدو ورود دولت تدبیر و امید به مسوولیت، قانون جدیدی تصویب شده بود که بر اساس آن فروش نفت ایران ظرف یک سال به صفر برسد و این قانون را همان محل ظالمانه ای تصویب کرد که قانون قبلی را تصویب کرده بود.
وی افزود: بدون این که بخواهیم امتیازی به طرف مقابل بدهیم، اگر روند تاریخی را نگاه کنیم، اگر توافق ژنو یا برنامه جامع اقدام مشترک نبود ما امروز با صادرات نفت صفر مواجه بودیم.
وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: برخی دوستان به این واقعیات توجه نمی کنند که ما از سال 90 روند نزولی رشد را طی کردیم، به شکلی که در یکی، دو سال رشد ما به منفی بالای 6 درصد رسید و اینها واقعیاتی بود که روندی را نشان می داد.
ظریف در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: حتی اگر با این دید و بدون توجه به واقعیات بخواهیم نگاه جناحی به برجام داشته باشیم، ما به آن نمره 5 می دهیم. یک وقت واقعیات و شرایط بین المللی را می بینیم و نمره 70 ، 80 یا 90 می دهیم چه 5 بگیرید چه 90 اگر از شرایط استفاده کردیم حتی می تواند بیشتر هم بشود و اگر نکردید صفر می شود.
وی افزود: اگر گرفتار دعوا شدید که 5 یا 95 ، نه 5 و نه 95 بلکه صفر گیر ما می آید، لذا من به دوستان طرفدار دولت و طرفدار تعامل پیشنهاد می کنم که بحث را متوقف کنند چرا که بحث ها مانع می شوند که از حداقل ها هم استفاده کنیم.
وی تصریح کرد: درحال حاضر بر اساس تلاش جمعی برای اجماع ملی باید به سمت استفاده از فرصت فراهم شده حرکت کنیم و این فرصت را تبدیل به بازار نفوذ طرف مقابل نکنیم حتی با دعوا بر سر نفوذ.
وزیر امور خارجه ادامه داد: نفوذ را رهبر معظم انقلاب مطرح کردند و همه ما مطیع رهبری هستیم و هم به لحاظ بینشی نگران هستیم. وزارت امور خارجه و سایر دستگاه ها همه با دقت نفوذ را مدنظر قرار دارند اما اصولا بهترین راه مقابله با نفوذ این است که ابتکار عمل را داشته باشیم.
ظریف یادآور شد: اگر ابتکار عمل دست طرف مقابل باشد شما مجبور به واکنش می شوید و حرکت واکنشی، حرکتی است که لاجرم امتیاز بیشتری را طرف مقابل می گیرد حتی اگر شما هم بتوانید برخی امتیازات را به دست آورید.
وی با تاکید بر لزوم برنامه ریزی جدی برای بهترین استفاده از برجام اظهار داشت: وظیفه ما در وزارت امور خارجه مخصوصا در فضای بین المللی سه دهه گذشته ایجاب می کرد خیلی در بحث های توسعه و اقتصاد تخصص نداشته باشیم و استانداران و همچنین صادرکنندگان که مسوولیت توسعه را برعهده دارند، باید به ما راهنمایی بدهند.
وی خطاب به استانداران گفت: شما باید بگویید که استان شما چه امکانات و چه نیازهایی در اختیار دارد و به همکاران ما می توانند کمک کنند.
وزیر امور خارجه ضمن تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های استان های مختلف ابراز امیدواری کرد با همفکری و ابتکار عمل زمینه برای بهترین استفاده از منافع ملی و اهداف مقدس نظام جمهوری اسلامی در این فرصت حساس فراهم شود. نشست مشترک استانداران و مسوولان نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، روسای اتاق بازرگانی و مناطق آزاد کشور و معاونان وزیران امور خارجه و کشور امروز با حضور عبدالرضا رحمانی فضلی و محمد جواد ظریف در وزارت کشور برگزار شد.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کانال تلگرام آی نیوز


خواندنی ها

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی گفت: دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی کشور در آینده نزدیک در تبریز راه اندازی می‌شود.

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

  مشاور عالی سازمان سنجش گفت: مهلت ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ و بیست و پنجمین المپیاد علمی دانشجویی کشور فردا پنجشنبه ۲۸ آذرماه ۹۸ پایان می...

آی خبر © Aynews.ir 2007-2021
1400 - 1386