جمعه, 03 ارديبهشت 1400 ساعت 01:07 ب ظ - 04(Apr) 23 2021

انتخاب زبان

یادداشت و گزارش

موجودی بگیرید لطفا

on یکشنبه, 23 آذر 1399 18:55
موجودی بگیرید لطفا

فروشنده ای میگفت: دو نفر جوان که نمیدانم زن و شوهر بودند یا نه و ظاهرشان هم به نوع مشتریان فروشگاه ما نمی خورد وارد فروشگاه شدند.

چاپ ایمیل - دسته: سیاسی - - شناسه: 4328

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: ایران در مذاکرات هسته ای راه درستی را انتخاب کرد زیرا ضمن بدست آوردن دستاوردهای فنی در این زمینه آنرا تثبیت کردیم و همچنین فشارها از روی کشور برداشته شد.


به گزارش ایرنا، علی لاریجانی یکشنبه شب درجمع هیات جمعیت قمی های تهران درمحله جماران افزود: ایران در برنامه هسته ای مسیر درستی را طی کرد و با مقاومت خود، گرچه هزینه هایی را متحمل شدیم اما دانش هسته ای را بدست آوردیم و در این باره صاحب نظر شدیم.
وی گفت:در دهه اخیر با ماجراجویی های غربی ها از جمله متهم کردن ایران به حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر و تحریم شرایط سختی را پشت سر گذاشتیم اما در آینده وضع کشور بهتر می شود.
لاریجانی با بیان چگونگی روند پرونده هسته ای ایران افزود: غربی ها ابتدا در مسیر تندرویهای خود جلو رفتند اما سه سال و نیم پیش مسیر دیگری را پیشنهاد دادند و ما هم ابتدا آنها را سنجیدیم تا ببینیم آیا در پیشنهاد خود صادق هستند یا نه و سپس مذاکرات را ادامه دهیم.
وی گفت: آنها به صورت شفاهی می گفتند که حق غنی سازی را برای ایران قبول داریم اما ما از آنها در این زمینه تعهد کتبی می خواستیم و زمانی که آنها این تعهد را دادند مذاکرات شکل گرفت و جدیت یافت که عمده این مذاکرات مربوط به دولت فعلی است.
لاریجانی گفت: مذاکرات به نوعی داد و ستد بود و ایران توانست اهداف خود را محقق کند.
وی ادامه داد: اینکه گفته می شود ایران با عجله و تحت فشار تصمیم گرفت، نظر سنجیده ای نیست زیرا مذاکره کنندگان در طول سه سال و نیم مذاکره، دائم با داخل مشورت و نظرات بررسی می شد و اینگونه نبود که فقط عده معدودی مذاکره کنند.
رییس مجلس با اشاره به اینکه اجرای برجام به صورت گام به گام است و در هر گام دو طرف باید اقدامات را انجام دهند افزود: امیدواریم با گزارش آمانو و تصویب پیش نویس قطعنامه در روزهای آینده، موضوع پی ام دی بسته شود زیرا اگر اینگونه نشود گامهای بعدی برداشته نمی شود.
وی با تأکید بر اینکه تحریمها باید به صورت عملی لغو شود گفت: اگر آنها تعهدات خود را انجام دهند ما نیز بر سر قرار خود هستیم اما اگر آنها در هر بخشی درست عمل نکنند کشورمان نیز کار متقابل خود را انجام خواهد داد.
رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دیپلماسی ایرانی، هوشمند است افزود: اما فقط این موضوع کافی نیست بلکه باید شرایط داخلی کشور نیز به گونه ای شود تا مشکلات حل شود و همچنین جریان سازی داخلی اقتصادی کشور نیز باید فعال شود.

**اقتصاد درونی کشور باید تقویت شود
رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ایران زمانی می تواند در مسائل بین المللی و منطقه ای موفق باشد که ظرفیت اقتصادی درونی اش قوی باشد.
لاریجانی با اشاره به گسترش تروریسم در منطقه افزود: اکنون شرایط حادی در صحنه بین المللی و منطقه ای حاکم است و با هوسرانی برخی کشورها و تروریسم، آتش منطقه در حال شعله ورتر شدن است.
وی گفت: موضوعی که اکنون در موصل عراق پیش آمده است چیز ساده ای نیست و می تواند شعله جدیدی را ایجاد کند و بمباران هایی که برخی کشورها در سوریه انجام می دهند می تواند فضای ناامنی را در منطقه بوجود آورد.
لاریجانی با بیان اینکه شرایط منطقه پیچیده شده است افزود: قبلاً تروریست هایی که در منطقه فعال بودند سلاح و نیروهای محدودی داشتند اما اکنون تعداد و پول آنها افزایش یافته است به طوری که داعش حدود 30 میلیارد دلار سلاح بسیار مدرن دارد و جریان تروریستی در لیبی ، مصر ، افغانستان، پاکستان و داخل منطقه گسترش یافته است.
وی ادامه داد: آنها از موشک «تاو» استفاده می کنند در حالی که سازنده این موشک ها مشخص است (آمریکا) و شماره سریال نیز دارند و قابل ردیابی است.
رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بعید می دانم این ماجرا به این سادگی حل شود گفت: با پدیده نسبتاً ماندگاری روبرو هستیم به همین علت باید استواری خود را برای بازه زمانی حداقل پنج تا شش ساله تقویت کنیم.
لاریجانی افزود: در این شرایط سخت وظیفه دولت ایران ایجاد امنیت پایدار در داخل کشور و کمک به امنیت در خارج از مرزهای ماست.
وی اضافه کرد: البته اگر کشورهای منطقه به درستی عمل کنند ماجرای تروریسم را می توانیم زودتر حل کنیم.
لاریجانی گفت: باید دیپلماسی فعال داشته باشیم و با رصد حوادث و فهم امنیتی درست هم در مسائل داخلی و هم در مناطق پیرامونی به درستی عمل کنیم.
وی ادامه داد: نظام در مسائل منطقه ای برخلاف تصمیمات برخی کشورها، خوب تصمیم گرفت و با تدبیر و درایت عمل کرد به طوری که غربی ها هم پذیرفتند رفتار ایران، سنجیده بود.
رییس مجلس شورای اسلامی افزود: اینکه اکنون کشورهای غربی اعتراف می کنند که ایران در مبارزه با تروریسم، صادق است و بدون ایران نمی توان مسائل منطقه ای را حل کرد نشان می دهد سیاست ایران در قبال مسائل منطقه ای، درست بود.
لاریجانی تأکید کرد: نقش رهبری ایران در مسائل راهبردی از جمله هسته ای و منطقه ای بسیار ممتاز است و تصمیمات در چارچوب نظرات ایشان تدوین می شود و نقش ایشان کاملاً مفید و نتیجه بخش بود.
وی گفت: محاسبه شرایط ایران در سه دهه اخیر نشان می دهد ایران در زمینه های سیاسی و دفاعی به خوبی عمل کرد و نقطه آسیب پذیر کشور در زمینه اقتصادی بود.
لاریجانی با بیان اینکه رشد اقتصادی ما نمره خوبی ندارد ادامه داد: تورم کشور به طور میانگین در این سه دهه 14 درصد بود و این موضوع شرایط سختی را به مردم و کشور تحمیل کرد.
رییس مجلس شورای اسلامی گفت: نرخ بیکاری در این سه دهه به طور میانگین 20 درصد بود و این نشان می دهد بیماری اقتصادی در کشور ما، مزمن شده که بخشی از آن مربوط به مدیریت و بخشی هم مربوط به ساختارهای اقتصادی ماست که هر دوی آن به بی تدبیری بازمی گردد.
لاریجانی افزود: ظرفیت نخبگی بالایی داریم اما ساختار اقتصادی نادرست و نبود بلوغ در مدیریت ها، این مشکلات را بوجود آورده است.
وی ادامه داد: تحریمها و قیمت پایین نفت و نصف شدن فروش ما، فشار مضاعفی را به بودجه کشور وارد آورده است.
لاریجانی با بیان اینکه ساختار اداری کشور نیز نامناسب و متورم است گفت: بیشتر بودجه ها باید خرج ادارات ما شود و چیزی برای آبادانی کشور باقی نمی ماند.
رییس مجلس شورای اسلامی افزود: اگر تحول ایجاد نشود در سال آینده همین مقدار بودجه عمرانی را نیز نداریم بنابراین لازم است تلاش دقیق تری در این زمینه صورت گیرد.

کانال تلگرام آی نیوز


خواندنی ها

تولید آب آشامیدنی از نور خورشید با مواد پایدار و ارزان

تولید آب آشامیدنی از نور خورشید با مواد پایدار و ارزان

محققان دانشگاه "ساوث استرالیا" موفق شدند با استفاده از مواد پایدار و مقرون به صرفه از نور خورشید برای تولید آب آشامیدنی پاک و ایمن بهره ببرند که می‌تواند زندگی...

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی گفت: دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی کشور در آینده نزدیک در تبریز راه اندازی می‌شود.

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

________________________

 

آی خبر © Aynews.ir 2007-2021
1400 - 1386