پنج شنبه, 09 بهمن 1399 ساعت 04:47 ق ظ - 01(Jan) 28 2021

انتخاب زبان

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

tabligh

 

1399

 

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

 

دریاچه ارومیه

 

 


 

تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب1399
چاپ ایمیل - دسته: سیاسی - - شناسه: 4720

رییس جمهوری تاکید کرد: هیچ کس به هیچ دلیلی با صندوق انتخابات قهر نکند و همه ان شاء الله در کنار صندوق انتخابات باشیم و یک حماسه بسیار بزرگ دیگر توسط ملت ایران در هفتم اسفند خلق شود.

 

 حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی شامگاه سه شنبه در گفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم افزود: یکی از اهدافی که از ابتدای دولت یازدهم آن را دنبال می کردم به عنوان یک وظیفه بزرگ، نشان دادن چهره واقعی این ملت بزرگ بود.
وی تصریح کرد: نسبت به این ملت در سالیان گذشته بسیار ظلم شده بود؛ صهیونیست ها، مستکبران جهان یک چهره خشنی و غیر واقعی از مردم ایران، چهره مخوف برای کشورهای منطقه ترسیم کرده بودند و یک ایران هراسی واقعی را در دنیا به وجود آورده بودند، یکی از اهداف این بود که چهره واقعی مردم را به جهانیان معرفی کنیم.
رییس دولت تدبیر و امید همچنین گفت که یکی از اهداف مهم ما در برجام این بود که مردم در رفاه بیشتر قرار بگیرند و تحریم های ظالمانه برداشته شود و مردم بتوانند به راحتی فعالیت کنند.
مهم ترین محورهای سخنان شب گذشته رییس جمهوری درباره برجام، مناسبات با کشورهای دنیا، دستاوردهای سفر به ایتالیا و فرانسه، مسایل اقتصادی کشور و انتخابات هفتم اسفندماه به شرح ذیل است:
**نسبت به این ملت در سالیان گذشته بسیار ظلم شده بود؛ صهیونیست ها، مستکبران جهان یک چهره خشنی و غیر واقعی از مردم ایران، چهره مخوف برای کشورهای منطقه ترسیم کرده بودند و یک ایران هراسی واقعی را در دنیا به وجود آورده بودند، یکی از اهداف این بود که چهره واقعی مردم را به جهانیان معرفی کنیم.
**یکی از اهداف این بود که ما چهره واقعی مردم را به جهانیان معرفی کنیم، مردم ایران مردم بسیار با فرهنگی هستند، ملتی با اخلاق، مدارا و تحمل بالا هستند.
**انقلاب ما تنها انقلابی است که بدون جنگ خیابانی و بدون خونریزی به پیروزی رسید. کدام ملت است که گل را در تفنگ های افرادی بگذارد که به آن ها تیراندازی می کردند.
**امروز این چهره واقعی مردم نشان داد که ملتی اهل منطق و مدارا هستند و تهدیدی برای کسی نیستند، می توانند ثبات برای خود و منطقه باشند.
** چهره واقعی مردم ایران در جهان آشکار شده و این یکی از موفقیت های ملت بزرگ ایران و دولتی است که در خدمت مردم بوده است.
**هدف ما این بود که این دیوار مخوف برداشته شود، راه برای مردم، فعالیت و زندگی آنها باز شود؛ از این رو یکی از اهداف مهم ما در برجام این بود که مردم در رفاه بیشتر قرار گیرند.
** درست است که در برجام به دنبال آن بودیم که قطعنامه ها لغو و حقوق هسته ای ما به رسمیت شناخته شود اما یکی از اهداف اصلی این بود که تحریم های ظالمانه برداشته شود و مردم بتوانند به راحتی فعالیت کنند.
**ما نیاز به واردات و صادرات و تعامل با جهان داریم البته معنای آن این نیست که همه مشکلات کشور با تعامل با جهان حل می شود، اما یکی از شرایط رفاه اجتماعی و رشد و توسعه تعامل با دنیا است البته اساس فعالیت داخلی خود ما است و مردم و کارآفرینان ما باید فعال شوند.
** ما نیز باید موانع را از پیش پای مردم برداریم، با فرجام برجام یک شرایط جدید در فضای اجتماعی به وجود آوردیم البته آنچه برای پیشرفت ما در تمامی زمینه ها مهم است امید مردم است چرا که وقتی امید مردم باشد ما در برابر هر مشکلی فائق می شویم.
** امروز از برجام عبور کرده ایم و به نظر من از تحریم هم عبور کرده ایم. دیگر امروز بحث ها باید در مسیر سازندگی و آینده کشور قرار گیرد. اشکال ندارد که نقد و انتقاد شود. باید برای بهتر شدن کشور از کارهایی که دولت انجام می دهد، انتقاد سازنده شود.
** هفتم اسفند روز بسیار مهمی است و ان شاءالله برگی زرین در تاریخ کشور ما خواهد بود، برای نخستین بار است که انتخابات دو مجلس در یک روز برگزار می شود.
** مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی برای کشور ما بسیار مهم است، مردم رسالت سنگینی بر دوش دارند، دولت در زمینه مسوولیتی که تا اینجا در بحث انتخابات بر دوش داشته است، به خوبی عمل کرده و من بسیار راضی هستم.
** برای من به عنوان کسی که مسوولیت اجرای قانون اساسی را بر دوش دارد و در قسم نامه ام پاسداری از قانون اساسی است این موضوع (قانون مداری) بسیار مهم است.
** امیدوارم همه نهادها و کسانی که مسوول هستند، توجه ویژه داشته باشند و همه کاری کنیم که یک انتخابات بسیار شکوهمند، حداکثر مشارکتی و رقابتی و به بهترین وجهی که هیچ شائبه ای در آن نباشد، داشته باشیم.
** از مردم خواهش می کنم که توجه داشته باشند، حضور آنها در پای صندوق انتخابات بسیار مهم است و ما باید بهترین ها را هم برای مجلس خبرگان و هم مجلس شورای اسلامی برگزینم که بسیار مهم است.
** من شکرگزارم که در این دولت هماهنگی خوبی با دو قوه دیگر داشتیم و امیدوارم این راه ادامه یابد.
** می خواهم از همه کسانی که ثبت نام کردند و شور اولیه را آفریدند، قدردانی کنم و از کسانی که رد صلاحیت شدند یا صلاحیت آنها احراز نشده است و از طریق قانونی اقدام کردند، قدردانی می کنم.
** بسیار مهم است همه ما قانون مدار باشیم، صبر و حوصله لازم را داشته باشیم و امیدوارم قانون به خوبی اجرا و پیاده شود.
** ما گاهی وقت ها خوب کار می کنیم و گاهی هم یک جوری عمل می کنیم که بی خودی در ذهن برخی مردم شائبه درست می کنیم و نباید در ذهن هیچ فردی شائبه مهندسی شدن انتخابات به وجود آید و در این راستا همه باید تلاش و کار و فعالیت کنیم.
**اگر مجلسی باشد که با قوه قضاییه و دولت تعامل بیشتر داشته باشد نفع بیشتری عاید مردم می شود؛ هرچه خدای نکرده فاصله ها بیشتر شود حل مشکلات سخت تر و مشکل تر می شود.
** وقتی مردم می خواهند نمایندگان خود را انتخاب کنند، باید به همه مشکلات توجه کنند و باید افرادی را انتخاب کنند که دارای تجربه و دانش بیشتری باشند
** امیدوارم مجلس آینده، مجلس عقلا، باتجربه ها، متدینین و عاشقان انقلاب و کشور و منافع ملی، بیش از گذشته باشد که البته تمامی مجالس ما در این مسیر بوده است.
** ان شاءالله در انتخاب مجالس مختلف از تمامی تجارب گذشته استفاده کنیم و افرادی را برگزینیم که بتوانند با لیاقت های بیشتر مسئولیت و رسالت بزرگی را که بر دوش دارند، انجام دهند.
** مردم هر کس را انتخاب کنند از هر جناح و حزبی باشد انتخاب مردم برای ما مبارک است اما در عین حال مردم اگر بتوانند بهترین ها و صالح ترین ها و افراد با تجربه بیشتر را در این زمینه انتخاب کنند که قوا بتوانند باهم تعامل بیشتر داشته باشند حتما به نفع مردم است و مردم حتما مصلحت خود را به خوبی احساس می کنند
** خواهش می کنم مردم اهمیت این مساله را بیشتر مدنظر قرار دهند، هیچ کس به هیچ دلیلی با صندوق انتخابات قهر نکند و همه ان شاء الله در کنار صندوق انتخابات باشیم و یک حماسه بسیار بزرگ دیگر توسط ملت ایران در هفتم اسفند خلق شود.
** دولت معتقد نیست بازیگر اصلی در صحنه سیاسی و اقتصادی است، دولت یک یاریگر اصلی است و بازیگر اصلی مردم هستند و کار باید دست مردم باشد.
** یکی از شعارهای دولت از روز اول این بوده که کار را به کاردانان و به بخش خصوصی بسپاریم، رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز چندبار تاکید کرده اند که امور به مردم واگذار شود.
** اداره کشور ما به دست مردم است و آنان هستند که مسوولان را برمی گزینند و در برابر بیگانگان ایستادگی می کنند و مسیر را برای فعالیت جوانان خودشان اماده می کنند.
** امروز اشتیاق دنیا را برای تعامل با ایران مشاهده می کنید، این همه شرکت ها، کارآفرینان، مدیران اقتصادی از سراسر جهان به ایران می آیند.
** ما کاملا این را می بینیم که دنیا احساس می کند در ایران هم ثبات و هم مردم خوب و با فرهنگ و هم جوانان تحصیلکرده است و هم انرژی وجود دارد و هم جایگاه استراتژیک ایران است که همه دست به دست هم داده و امروز این اشتیاق را برای آمدن به این کشور و فعالیت در کشور به وجود آورده است.
**آنچه من می توانم به ملت قول دهم این است که دولت حمایت خود را از کارآفرینان انجام می دهد.
** ما از اعتیاد خطرناک و وابستگی کامل اقتصاد به نفت گام به گام در حال فاصله گرفتن هستیم.
**تکیه بودجه سال آینده به نفت حدود 25 درصد است؛گاهی حوادثی پیش می آید که وادار به مستقل بودن می شوید.
**از جمله برنامه ها و سیاست های کلی ابلاغی رهبر معظم انقلاب این است که قدم به قدم از تکیه به نفت و حتی از خام فروشی نفت هم فاصله بگیریم. این جز برنامه های ما بود.
** این فشار (کاهش قیمت نفت) باعث شد تسریع شود برای همین می گویم فشار کاهش قیمت نفت علاوه بر اینکه تهدید بود فرصت هم بود.
** اساس برنامه این است که نمی خواهیم نگاه به غرب داشته باشیم، ما باید از همه کشورها استفاده کنیم، ما باید در مقابل آنهایی که می خواهند با ما کار کنند انتخابگر باشیم، ما از مزیت همه کشورها باید استفاده کنیم.
** آسیا برای ما بسیار مهم است و کشورهای بسیار مهمی در این قاره وجود دارد، لذا دیدید در سفر رئیس جمهوری چین یک قرارداد بلند مدت 25 ساله اتخاذ کردیم و تصمیمات مهمی در این سفر گرفته شد.
** در سفر رئیس جمهوری روسیه نیز تصمیمات مهمی برای روابط دوجانبه و منطقه گرفته شد، در سفر به اروپا هم تصمیمات بسیار مهم اتخاذ کردیم.
** بدون صادرات نمی توانیم کیفیت کالاها را بالا ببریم و نمی توانیم با دنیا برای صادرات کالای غیر نفتی رقابت کنیم.
** در سفر اخیری که به دو کشور اروپایی با عده ای از اعضای هیات دولت رفتم، دیدید اعضای دولتمردان در سفر محدود بود و جمعیت اصلی صنعت گران، کارآفرینان و بخش خصوصی بودند.
** این برای اولین بار بود که در این کشور رییس یک دولت به یک کشور اروپایی می رفت و همراه خودش دهها نفر از صنعتگران و مدیران اقتصادی بخش خصوصی را می برد و در همه صحنه ها حضور داشتند.
** ما در خرید هواپیما قراردادی که یک شرکت ما یعنی شرکت ایران ایر برای خرید هواپیما بسته است و شما می دانید این قرارداد، 16 ساله است؛ یعنی قسط آخر این قرارداد 16 سال آینده آن هم از پول نفت این هواپیما را نخریده ایم.
**ما قبلا پول نفت را می دادیم و سال های قبل شرایط ما به شکلی بود که هواپیماهای دست دوم با قیمت بالا با پول نفت خریداری می شد ولی امروز برای خرید هواپیما یک دلار پول نفت نمی دهیم.
**هواپیماهایی که قرارداد آن بسته شده و یا در حال بسته شدن است در حدود 140 فروند است که در طول 8 سال وارد کشور می شود و از این تعداد هواپیماهای بزرگ هم مطرح شده که 12 فروند است و 7 فروند آپشن تعویض دارد ودر واقع 5 فروند وارد می شود و این مهم برای امسال نیست بلکه در سالهای بعد تامین می شود.
** برای حمل و نقل ریلی نوع جدید را مدنظر داریم و در حمل و نقل ریلی به سمت برقی شدن پیش می رویم و قطارهای سریع السیر به میدان می آید.
** دولت در زمینه حمل نقل جاده ای، ریلی و هوایی سرمایه گذاری می کند و به این مهم توجه لازم را دارد ودر حمل نقل هوایی هم به دلیل سفر مردم به عتبات یا حج و حتی سفرهای زیارتی و سیاحتی نیازمند ارتقای کیفیت هستیم که دولت اهتمام لازم را دارد.
** اشتغال با رونق اقتصادی ایجاد می شود و راه دیگر و دومی وجود ندارد. برای رونق اقتصادی هم باید از توان داخلی و هم از منابع خارجی استفاده کنیم.
** ایجاد اشتغال راه های مختلف و متنوعی دارد، فعال کردن بخش خدمات توریسم از آن جمله است. ایران از نظر تاریخی جاذبه های بیشتری نسبت به فرانسه دارد. کشوری چهارفصل هستیم و با این همه امتیازات و جاذبه نمی توانیم صحیح از آن استفاده کنیم، پس باید صنعت توریسم را درست کرد.
** آن تعامل سازنده که من از روز اول به عنوان شعار قرار دادم دقیقا تعامل جهان برای ساختن ایران است.البته اینگونه نیست که بخش اقتصاد ما فقط با تعامل با خارج درست شود، این حداکثر 40 درصد است و 60 درصد به داخل مربوط می شود.
** برای ما مساله اشتغال بسیار مهم است و از اهداف بزرگ ما است. اگر در سال یک میلیون شغل ایجاد کنیم؛ باز هم با این وضعیت که آمار بیکاری ما 10 و خرده ای درصد است، خیلی معلوم نیست پایین بیاید و هدف ما این است که مساله بیکاری را تک رقمی کنیم.
**ما باید کسب و کار را تسهیل کرده و بهبود ببخشیم؛ شرایط بازار، بیمه، گمرک را اصلاح کرد و باید با فساد به صورت گسترده مقابله کنیم. بنابراین همه باید دست به دست هم دهیم تا ایران ساخته شود.
** مبنا بر این است که سرمایه دار خارجی وارد شود و با سرمایه گذار داخلی ما و صنعت ما مشارکت کنند و عمدتا بخش خصوص باید به میدان وارد شود. البته دولت نیز تسهیلات را فراهم کند و از صادرات آن کالا به خارج و بخشی از آن کالا در داخل اقساط پرداخت شود و ما در این صورت مالک می شویم.
** در بخش نفت،گاز،پتروشیمی،فولاد و خودرو مبنای ما این نیست که پول نفت را خرج کنیم بلکه مبنا این است که سرمایه خارجی ورود پیدا کند و با هم مشارکت انجام دهیم و مبنای اصلی ما کارآفرینان داخلی هستند که این بار را بر عهده بگیرند.
** در برنامه پنج ساله آن طوری که در سیاست های کلی آمده است، دنبال رشد 8 درصدی باید برویم. اگر می خوایم اشتغال را حل کنیم رشد ما باید 8 درصدی باشد تا بیکاری را رفع کنیم و امیدواریم روزی بیکاری و تورم تک رقمی شود و رشد اقتصادی ما هم به عدد 8 برسد.
** در 10 سال گذشته حدود 1000 میلیارد دلار درآمد ارزی داشتیم و اشتغال خالص، رشد سرمایه گذاری هم نزدیک به صفر بوده است و وضع خوبی نداشتیم. باید رشد سرمایه گذاری و اقتصادی داشته باشیم که در کنار آن اشتغال ایجاد شود.
** در برخی از زمینه های دانش پیشرفته و های تک، هوافضا، نانو، بیوتکنولوژیک وضع نسبتا خوبی داریم.
** در بعضی از زمینه ها جزو 10 کشور اول دنیا هستیم. در شرایط فعلی فناوری داخلی زمینه بسیار خوبی برای جذب فناوری خارجی دارد یعنی نسل جوان، تحصیلکردگان، شرکت های دانش بنیان و صنعت این آمادگی را دارد و می تواند فناوری را به خوبی جذب کند تا رشد بیشتری پیدا کند.
**حتما ایده های جوانان نه تنها در زمینه فناوری بلکه در همه زمینه ها، اقتصاد، آسیب های اجتماعی که باید کاهش پیدا کند، رشد فرهنگی جامعه، اعتماد به نفس ملی که هرچه داریم در سایه این اعتماد به نفس ملی است، مورد نظر ما است؛ ما باید از ایده جوانان ، دانشمندان ، اساتید دانشگاه ها و مراکز پژوهشی استفاده کنیم.
** منطقه آسیا اهمیت خاصی دارد چرا که کشور ما نیز در این منطقه قرار داریم. البته در دوران تحریم برخی از کشورها روابط خوبی با ما داشتند و اگر چه ایده آل نبود ولی همکاری برای ما مهم بود و ما نباید گذشته را فراموش کنیم و نمی خواهیم با هیچ کشوری تسویه حساب کنیم .
** نگاه ما بیشتر به آینده و فرصت های پیش رو است و اگر چه برخی خوب رفتار نکردند ولی امروز اگر آماده همکاری باشند و گذشته را جبران کنند، همکاری خواهیم داشت .
** ما با همسایگان خود البته خصوصا کشورهای اسلامی که در کنار ما هستند، تنش را دوست نداریم. البته رفتارهای بسیار بدی با ما کردند ، رفتارهایی که در آن نه منطق یا حسن همجواری و همسایگی ، نه برادری و مسلمان بودن و نه سوابق تاریخی بین دو کشور مورد توجه قرار نگرفت و ناپختگی هایی توسط برخی کشورها مشاهده کردیم.
**به دنبال منطقه سرفراز هستم. البته قدرت منطقه ای هستیم ولی هدف منطقه قدرتمند و صلح وثبات در همه کشورها است. باید تلاش کنیم کشورها توسعه پیدا کنند بویژه کشورهای مسلمانان منطقه؛ اما می بینیم وضع مردم عراق، سوریه و یمن چگونه است .
** در هر کشوری از کشورهای منطقه، عراق یا سوریه، هدف ما این است که به مردم کمک کنیم بتوانند از این مشکلاتی که در برابر تروریست ها دارند خارج شوند، مبارزه با تروریسم را یکی از ضرورت های ثبات منطقه می دانیم.
** هیچ علاقه ای به تنش بین کشورهای منطقه نداریم، مخصوصا همسایگانی که با ما رابطه بسیار خوبی دارند.
** ما هم با روسیه و هم با ترکیه روابط خوب و نزدیکی داریم، هر دو از همسایگان ما هستند و تنش بین این دو کشور خطرناک است.
** ما هر توانی داشته باشیم برای کاهش این تنش استفاده می کنیم و می دانیم ادامه تنش به نفع منطقه و آن کشورها نخواهد بود، البته کشورهایی هستند که دنبال ادامه تنش بین کشورهای دیگر هستند.
** یکی از هدف هایی که دولت از روز اول دنبال کرده مساله محیط زیست بوده است، اولین مصوبه هیات وزیران در اولین روز درباره دریاچه ارومیه بود، ما راجع به محیط زیست اهتمام ویژه داریم.

ایرنا

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کانال تلگرام آی نیوز


خواندنی ها

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی گفت: دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی کشور در آینده نزدیک در تبریز راه اندازی می‌شود.

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

  مشاور عالی سازمان سنجش گفت: مهلت ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ و بیست و پنجمین المپیاد علمی دانشجویی کشور فردا پنجشنبه ۲۸ آذرماه ۹۸ پایان می...

آی خبر © Aynews.ir 2007-2021
1399 - 1386