جمعه, 06 ارديبهشت 1398 ساعت 10:35 ق ظ - 04(Apr) 26 2019

انتخاب زبان

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

tabligh

شعار سال 97: حمایت از کالای ایرانی

تبریز 2018

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

دریاچه ارومیه


تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب

یادداشت- اکبر پورخردمند*؛ وقتی صحبت از مدیریت شهری می شود قبل از هر چیز و در مرحله اول برای این کالبد شکافی باید به فرآیند شهرنشینی در کشور نگاهی کنیم.

 

وقتی صحبت از مدیریت شهری می شود یعنی چگونگی برنامه ریزی و تعریف مدل مدیریتی برای پاسخگویی به نیازهای روز افزون و مطالبه گرایانه شهروندان از همه جهات و نیازها و الزامات توسعه شهری در قالب برنامه های فرادستی مصوب و برنامه های محلی مصوب باید شکافته شود، در مرحله اول برای این کالبد شکافی باید به فرآیند شهرنشینی در کشور نگاهی کنیم.

 

 نرخ روستا نشینی در سال 1335 معادل 3/68% بود در آن سال نرخ شهرنشینی 7/31% و نسبت جمعیت شهری به روستایی 49% بوده، نرخ شهرنشینی در سال 1345 به 38% و در سال 1355 به 47% در سال 1365 به 3/54% و در سال 1370به 57% رسیده و همینطور با شیب تند در سال 1375 به 3/61% و در سال 1385 به 68% و در سر شماری سال 1390 به 71% و نهایتا در سال 1395 به 1/74% رسیده است.

 

در حال حاضر از جمعیت 79میلیون و نهصد و بیست و شش هزار نفر تعداد بیست و دو میلیون و پانصد هزار نفر در 7 کلانشهر کشور زندگی می کنند.

 

سرعت و شتاب سریع شهرنشینی در ایران فارغ از علت و معلول آن مدیریت شهری را عملا در مخمصه بزرگی قرار داده است، بحث مطالبات روز افزون شهروندان، بحث شکاف فرهنگی گروه های جمعیتی مهاجر، توسعه حاشیه نشینی، افزایش مشاغل غیر رسمی و همه و همه مدیریت شهری را با کلاف پیچ در پیچی مواجه ساخته است و باید به صورت علمی به مقوله نوع مدیریت شهری و اقتصاد شهری پرداخت و مشخص نمود که با این تفاسیر در کجا قرار داریم؟ فرصت های ما چیست؟ تهدیدهای ما از چه نوع است؟ نقاط ضعف و قوت فعلی مدیریت شهری چه چیزهایی هستند؟

 

در مقوله اقتصاد شهری در حال حاضر شهرداری ها با توجه به شرح وظایف قانونی، بودجه و درآمد و هزینه به عنوان موتور محرکه اقتصاد همان شهر عمل می کنند، شما مقایسه کنید بودجه و اعتبارات عمرانی کل استان آذربایجان شرقی را با بودجه عمرانی شهرداری تبریز و بقیه شهرها هم وضعیت مشابهی را دارند، یعنی عملا سنگینی و نقش اقتصاد شهری بر دوش شهرداری هاست و سایر دستگاههای اجرایی تاثیرگذاری به مراتب کمتر از شهردای ها دارند.

 

 اما وضعیت بودجه بندی منابع درآمدی شهرداری ها به شدت آسیب پذیر است، از یک طرف 80% درآمدها شهرداری ها به مقوله مسکن و درآمد ناشی از پروانه های ساختمانی و سایر خدمات مربوط به ابنیه و ساختمان متکی است از طرف دیگر شهرداری ها از سال 1363 خود گردان شده اند به جهت مشکلات و مسائل مبتلا به زمان دفاع مقدس از طرفی مقررات و قوانین مصوب محلی ( شورای اسلامی شهر) به صورت متواتر ابطال می گردند و اختیارات شوراها محدود می شود، از مشکلات دیگر سیستمی که از شهرداری ها و منافع آنها دفاع کنند در شاکله ساختاری کشور وجود ندارد، همه اینها و سایر مشکلات و دلایل دست به دست هم داده اند تا عملا مدیریت شهری و اقتصاد شهری پویا را تحت تاثیر قرار داده است، اضافه کنید بر ای مطالب، عدم تضمین قانونی وصول مطالبات شهرداریها از شهروندان و دستگاهها و شراکت های دولتی و خصوصی.

 

یکی از بهترین راه حل ها برای توسعه شهر و پویا سازی آن از جهت تامین زیر ساخت ها، رونق مالی و اقتصادی پایدار سازی بافت قدیمی و حاشیه و حل کوتاه مدت و بلند مدت برخی از مشکلات موضوع " سرمایه گذاری مشارکت" در پروژه های کلان و فرامنطقه ای است.

 

هر چند در وضعیت اقتصادی کشور این امر نیز تحت تاثیر مسائل پیرامون تحریم قرار گرفته است اما حتی برای سرمایه گذاران داخلی هم باید منشور سرمایه گذاری بسیار روشن و شفاف داشته باشیم که مورد قبولهمه سیستم های اجرایی و نظارتی باشد تا مدیران در این خصوص براحتی و با صلابت تصمیم بگیرند.

 

*اکبر پورخردمند/ معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری تبریز

aynews
نویسنده: aynewsسایت: http://aynews.ir/
کد خبرنگار:
20
سایر خبرهای نویسنده:

نوشتن دیدگاه

کانال تلگرام آی نیوز


آی خبر © Aynews.ir 2007-2019
1398 - 1386