سه شنبه, 01 بهمن 1398 ساعت 02:25 ب ظ - 01(Jan) 21 2020

انتخاب زبان

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

tabligh

شعار سال 98: رونق تولید

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

دریاچه ارومیه


تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب

 

حجت الاسلام حکمت‌علی مظفری در اولین جلسه «شورای پیشگیری از وقوع جرم استان آذربایجان شرقی در سال 97» با اشاره به اینکه می‌توان با اصلاح برخی قوانین، میزان مراجعات مردم به دستگاه قضایی را کاهش داد، افزود: با اصلاح برخی از قوانین موجود می‌توان رسیدگی به مشکلات مردم را به ارگان‌های دیگر از جمله نیروی انتظامی و ادارات ثبت اسناد هدایت کرد تا امور مردم تسهیل شود.

وی اضافه کرد: مردم برای استیفای حقوق خود در حوزه «چک» و «مهریه» تنها به ادارات استان مراجعه کنند و نیازی به مراجعه به دادگستری ها ندارند.

معاون قضایی و سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان نیز در این جلسه با ارائه گزارش سیمای جرایم، آسیب‌های اجتماعی و دعاوی استان در سال گذشته گفت: 56 درصد از کل اتهامات در استان شامل "توهین به اشخاص عادی، ضرب و جرح عمدی، تهدید، ایراد صدمه بدنی غیر عمدی بر اثر تصادف رانندگی، تخریب، سرقت مستوجب تعزیر، کلاهبرداری، خیانت در امانت، تصرف عدوانی، ممانعت از حق" است.

بابک محبوب علیلو از افزایش هفت درصدی ورودی پرونده های کیفری دادگستری استان در سال 96 در مقایسه با سال 95 خبر داد و گفت: از لحاظ آماری "سرقت تعزیری" در کشور اولین جرم است اما در استان آذربایجان شرقی ششمین جرم بوده و از نظر آمار وقوع سرقت در کشور، آذربایجان شرقی آخرین استان است.

وی همچنین از افزایش هشت درصدی ورودی پرونده‌های حقوقی دادگستری کل استان در سال 96 در مقایسه با سال 95 خبر داد و افزود: 57 درصد از کل دعاوی استان را ده دعاوی "مطالبه وجه، مطالبه وجه چك، اعسار از پرداخت هزينه دادرسی، مطالبه خسارات دادرسی، تأمين خواسته، طلاق توافقی، اعسار از پرداخت محكوم به، مطالبه خسارت تاخير تأديه، مطالبه خسارت، الزام به تمکین" تشکیل داده و دعاوی طلاق توافقی، مطالبه مهریه و الزام به تمکین در مجموع 25درصد از کل 10 خواسته اول استان است.

علیلو با اشاره به ضرورت مدیریت، کاهش و کنترل جرایم و آسیب‌های اجتماعی بر لزوم همکاری جدی، کارا و اثربخش دستگاه ها تاکید کرد و افزود: امید است در سایه همگرایی و اهتمام فرابخشی، شاهد کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی و جرایم باشیم.

وی با اشاره به وضعیت دستگیرشدگان در استان طی سال گذشته بیان کرد: 63 درصد از دستگیرشدگان بیکار بوده و شغلی نداشته‌اند، 64 درصد از دستگیرشدگان در رده سنی 25 تا 39 سالگی بوده، 55 درصد از دستگیر شدگان متاهل اند و 78 درصد از دستگیر شدگان نیز دارای تحصیلات دیپلم و کمتر بوده‌اند.

در این جلسه برنامه های ابلاغی سال 1397 معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل  استان ارایه و تبیین شد و تقسیم کار اعضاء شورای پیشگیری از وقوع جرم استان آذربایجان شرقی در راستای اجرای برنامه های پیشگیرانه سالجاری انجام شد.

اولین جلسه «شورای پیشگیری از وقوع جرم استان آذربایجان شرقی در سال 97» با حضور رییس کل دادگستری استان در راستای تحقق اهداف پیش‌بینی شده در اصل 156 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در خصوص پیشگیری از وقوع جرم و به منظور ایجاد هماهنگی و تعامل بین دستگاه ها و استفاده از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های موجود در دستگاه‌های مسئول و مدیریت امر پیشگیری، برگزار شد و طی آن راه‌های کاهش پرونده‌های قضایی و مراجعات به دادگستری‌ها مورد بررسی قرار گرفت.

انتهای پیام

کاربر
نویسنده: کاربر سایت: http://aynews.ir/
کد خبرنگار:
18
سایر خبرهای نویسنده:

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کانال تلگرام آی نیوز


آی خبر © Aynews.ir 2007-2020
1398 - 1386