شنبه, 05 مهر 1399 ساعت 04:19 ق ظ - 09(Sep) 26 2020

انتخاب زبان

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

tabligh

شعار سال 98: رونق تولید

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

دریاچه ارومیه


تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب

مدیر امور زراعت سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان‌شرقی از مشاهده بیماری زنگ زرد در مزارع گندم استان خبر داد.


مشاهده بیماری زنگ زرد در مزارع گندم  آذربایجان‌شرقی

سمپاشی مورد توجه کشاورزان باشد

جلال رحیم‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگاران از مشاهده بیماری زنگ زرد در مزارع گندم در برخی از شهرستان‌های  استان آذربایجان‌شرقی همچون هوراند  و کلیبر خبر داد و  اظهار داشت: کشاورزان عزیز در صورت مشاهده علائم زنگ زرد و سایر عوامل خسارت‌زا باید نسبت به سمپاشی مزارع خود اقدام نمایند و در صورتی که امکان تشخیص برای کشاورزان ممکن نبود به کارشناسان جهادکشاورزی مراجعه تا ضمن بازدید از مزرعه، توصیه‌های لازم را به آنان انجام بدهند.
وی، نسبت به شیوع زنگ گندم هشدار داد و گفت: با توجه به رطوبت نسبی هوا در بسیاری از مناطق مزارع گندم احتمال شیوع زنگ زرد در مناطق شمال‌غرب استان بالا بوده به همین خاطر به کشاورزان توصیه می‌شود که مزارع گندم و جو خود را پایش کنند و در صورت مشاهده زنگ زرد و سایر عوامل خسارت‌زا برای مبارزه با کارشناسان پهنه مشورت کنند.
مدیر امور زراعت سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه در صورت مشاهده بیماری خطرناک زنگ زرد گندم (سرخه) با توجه به شیوع بیماری در برخی نقاط و مساعد بودن شرایط آب و هوایی و بارندگی‌های اخیر هر چه سریع‌تر با سموم توصیه شده اقدام به سمپاشی کنند، متذکر شد: کشاورزان استان در صورت مشاهده این بیماری با سموم تیلت (پروپیکونازول) نیم لیتر در هکتار، فولیکور (تبوکونازول) یک لیتر در هکتار، آلتو (سایپروکونازول) نیم لیتر در هکتار و ایمپکت (فلوتریافول) یک لیتر در هکتار اقدام به سمپاشی کنند.
وی بیان داشت: کشاورزان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به مراکز جهادکشاورزی در شهرستان‌ها و یا کلینیک‌های گیاه‌پزشکی مراجعه کنند.
رحیم‌زاده با بیان اینکه طبق ابلاغ وزارت جهادکشاورزی باید 50 درصد از مزارع آبی گندم سمپاشی گردد، خاطرنشان کرد: 66 هزار هکتار مزارع گندم آبی در استان وجود دارد، از این رو جهت محافظت اندام‌های رشدی مزارع گندم از عوامل خسارت‌زا قارچی باید 50 درصد این مزارع با قارچ‌کش سمپاشی شود تا خللی در تولید محصولی اساسی گندم کشور به‌وجود نیامده و شاهد افزایش 10 تا 20 درصدی تولید گندم باشیم.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کانال تلگرام آی نیوز


خواندنی ها

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی گفت: دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی کشور در آینده نزدیک در تبریز راه اندازی می‌شود.

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

  مشاور عالی سازمان سنجش گفت: مهلت ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ و بیست و پنجمین المپیاد علمی دانشجویی کشور فردا پنجشنبه ۲۸ آذرماه ۹۸ پایان می...

آی خبر © Aynews.ir 2007-2020
1399 - 1386