دوشنبه, 30 دی 1398 ساعت 07:30 ب ظ - 01(Jan) 20 2020

انتخاب زبان

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

tabligh

شعار سال 98: رونق تولید

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

دریاچه ارومیه


تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب

نوه کلنل محمدتقی خان پسیان گفت: پیکر مرحوم پسیان بعد از مرگ پنج بار دفن شد که سه بار آن با تشییع پیکر از سوی مردم مشهد همراه بود.


فریده پسیان روز شنبه طی مراسم بزرگداشتی در محل مزارش در باغ نادری مشهد افزود: وی به دلیل آزادیخواهی مورد بغض حاکمان ستمشاهی وقت قرار گرفت و وی را به تجزیه تطلبی متهم می ساختند.
وی گفت: از آنجا که مادر پسیان خواسته بود پیکر پسرش به تبریز انتقال یابد وی را در تابوتی آهنین به صورت امانت در مشهد و در باغ نادری دفن نمودند.
نوه کلنل محمدتقی خان پسیان افزود: بار نخست قبر او را از باغ نادری به ایستگاه سراب تغییر دادند ولی در بازسازی میدان سراب با برخورد به صندوق آهنین به گمان کشف گنج، در آن را باز نمودند و متوجه شدند که تابوت کلنل است لذا برای بار دوم مردم مشهد وی را تشییع و در مکان کنونی دفن کردند.
وی گفت: برای بار دوم مزار وی را نبش قبر نموده و صندوق را در مکانی دفن کردند که در زمان نخست وزیری مصدق با حفاری آن مکان جهت ساخت حمام سناباد به صندوق برخوردند که دوباره مردم مشهد جنازه را در مراسمی پرشکوه تشییع نمودند و در مکان فعلی دفن شد.
او افزود: بار سوم به صورت شبانه صندوق حاوی جسد را در مکان نامعلومی دفن می کنند که این بار نیز سیل در مشهد آن را جابجا و نمایان کرد و مشخص شد که این تابوت کلنل پسیان است و این بار نیز با تشیع جنازه در مکان کنونی دفن می شود.
کلنل محمدتقی خان پسیان در سال 1270 در تبریز به دنیا آمد. وی در پایان جنگ جهانی اول به آلمان رفت و فرمانده بخشی از نیروهای آلمان شد که عملیات موفقی علیه جبهه متفقین انجام داد. در همانجا بود که وی با یادگیری خلبانی نام خود را به عنوان نخستین خلبان ایرانی ثبت نمود.
وی در سال 1298 به ایران بازگشت و به دستور سیدضیاء الدین طباطبایی، احمد قوام السلطنه استاندار خراسان را دستگیر کرد و به تهران فرستاد و خود به جای او نشست.
پسیان در طول دوره استانداری خود اقدامات عام المنفعه بسیاری از قبیل تاسیس بیمارستان، ساخت نخستین سیلوی گندم در ایران، لغو مالیاتهای ظالمانه و مبارزه با اعتیاد، احتکار و بیکاری انجام داد.
با نخست وزیری قوام، وی حاضر به اطاعت از وی نشد و به حکومت در خراسان ادامه داد و در نهایت دهم مهر ماه سال 1300 در سن 30 سالگی در نبردی نابرابر با سپاه قوام در نزدیکی آبادی جعفرآباد قوچان در راه مبارزه با ظلم و ستم جان خود را فدا کرد.
مرحوم پسیان در دیدار با رضاخان در کرمانشاه و قوام السلطنه در خراسان از آنها خواسته بود تا از مزدوری روسیه و انگلیس دست بردارند. /ايرنا

در حالی که در مشهد برای این فرزند غیور تبریز و آذربایجان مراسم بزرگداشت برگزار می کنند جای افسوس و سرافندگی است که در تبریز و متولیان شهر کسی از متولیان امور نامی هم از این شهید راه آزادی ایران از یوغ استبداد رضاخانی و فرزند رشید آذربایجان نمی برد. افسوس!

aynews
نویسنده: aynewsسایت: http://aynews.ir/
کد خبرنگار:
20
سایر خبرهای نویسنده:

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کانال تلگرام آی نیوز


آی خبر © Aynews.ir 2007-2020
1398 - 1386