جمعه, 27 دی 1398 ساعت 05:26 ب ظ - 01(Jan) 17 2020

انتخاب زبان

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

tabligh

شعار سال 98: رونق تولید

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

دریاچه ارومیه


تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه از شروع حفاری‌ها برای انتقال 650 میلیون متر مکعب آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه خبر داد.مسعود تجریشی در گفت‌وگو با خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در مورد طرح انتقال آب دریای خزر به دریاچه ارومیه، نیز گفت: انتقال از خزر در جلسات کارگروه به لحاظ زیست محیطی مورد توجه قرار نگرفت ولی به منظور اطمینان، رئیس‌جمهور از وزارت نیرو خواستند به کمک مشاورین خارجی این مسئله را عمیق‌تر بررسی کنند. درحال حاضر نیز وزارت نیرو با کمک مشاورین خارجی در حال بررسی ابعاد زیست محیطی مسئله است.

پروژه انتقال خزر به دریاچه ارومیه در برنامه اجرایی ستاد احیا قرار ندارد

وی با بیان اینکه مطالعات پروژه‌ انتقال آب دریای خزر حدود دو تا سه سال و اجرای آن نیز حداقل هشت سال طول می‌کشد، افزود: اگرچه حدود یک سال و نیم از شروع مطالعات این طرح گذشته، اما از آنجا که ستاد احیای دریاچه ارومیه مکلف به احیای این دریاچه تا سال 1402 شده است، نمی‌تواند هشت سال منتظر اجرای این طرح بماند. بنابراین انتقال آب خزر در برنامه عملیات اجرایی ستاد برای احیاء دریاچه ارومیه قرار نداشته ولی وزارت نیرو مطالعات خود را به جد در این زمینه ادامه می‌دهد.

به گفته تجریشی وزارت نیرو می‌خواهد اطمینان کامل داشته باشد که اگر یک درصد هم به لحاظ زیست محیطی امکان انتقال آب خزر وجود دارد، این طرح را مورد بررسی قرار دهد. علت اینکه این پروژه در مصوبات ستاد نیست این است که ستاد تا 1402 مصوبه دارد که تراز دریاچه را به حد مشخصی برساند.

انتقال ارس به دریاچه ارومیه هزینه‌بردار است

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه همچنین درباره طرح‌ انتقال آب بین‌حوزه‌ای ارس به دریاچه ارومیه اظهار کرد: چون این پروژه هزینه بسیاری را طلب می‌کرد و امکان جایگزین کردن آب‌های داخلی وجود داشت، ارس از طرح‌های انتقال بین‌حوزه‌ای حذف شد.

وی با اشاره به اینکه طرح انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه در جریان است، گفت: برای انتقال حدود 650 میلیون متر مکعب آب از پشت مخزن سد کانی سیب به دریاچه ارومیه یک تونل با قطر نهایی 5.5 متر طراحی شده که مجموعا 35.3 کیلومتر طول تونل است که خود به دو بخش 21 کیلومتری خروجی و بخش ورودی 14 کیلومتری تقسیم شده است. دو دستگاه TBM خریداری شده که اولین دستگاه این هفته شروع به حفاری کرده و دومین دستگاه در آخر سال به کشور می‌رسد و احتمالا اوایل سال آینده شروع به حفاری می‌کند تا طبق برنامه در 1398 آب به دریاچه ارومیه برسد.

تجریشی در پایان با بیان اینکه این سد در حدود 15 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان پیرانشهر قراردارد که 50 متر ارتفاع و 330 میلیون متر مکعب حجم مخزن دارد، اظهار کرد: در مصوبه‌ای در زمینه احیای دریاچه ارومیه گفتیم آب این سد به جای اینکه در کشاورزی استفاده شود، بهتر است به دریاچه ارومیه انتقال یابد.

aynews
نویسنده: aynewsسایت: http://aynews.ir/
کد خبرنگار:
20
سایر خبرهای نویسنده:

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کانال تلگرام آی نیوز


آی خبر © Aynews.ir 2007-2020
1398 - 1386