پنج شنبه, 10 مهر 1399 ساعت 04:07 ق ظ - 10(Oct) 01 2020

انتخاب زبان

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

tabligh

شعار سال 98: رونق تولید

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

دریاچه ارومیه


تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب
نفس‌های دریاچه ارومیه را با تکنولوژی‌های سنتی تنگ‌تر نکنیم

وجود 12500 حلقه چاه در حاشیه دریاچه ارومیه
نفس‌های دریاچه ارومیه را با تکنولوژی‌های سنتی تنگ‌تر نکنیم
نماینده مردم شبستر در مجلس گفت: باید استراتژی توسعه کشاورزی را در حاشیه دریاچه اورمیه برای جلوگیری از مهاجرت ساکنان این حوزه در برنامه باشد، اما توسعه‌ای متناسب و نه با تکنولوژی‌های سنتی که نفس‌های این دریاچه را تنگ‌تر کند.

علی علیلو با بیان اینکه اگر مکانیزه کردن آبیاری در زمین‌های کشاورزی در حوزه دریاچه ارومیه اتفاق می‌افتاد حجم مصرف آب در این مزارع به یک ششم کاهش می‌یافت، اظهار داشت: با حساب سر انگشتی اگر این تحول در بخش کشاورزی 10 سال قبل اتفاق می‌افتاد می‌توانست از ‌بسیاری از اثراتی که امروز از خشک شدن دریاچه ارومیه نصیب ما می‌شود جلوگیری کرد.

وی تاکید کرد: جهاد کشاورزی برای مکانیزه کردن آبیاری بخش کشاورزی طرح ضربتی را اجرا کند تا از آبیاری سنتی کنونی که حجم بالایی از آب‌های منطقه به خصوص آب‌های زیرزمینی را در حال مکیدن است جلوگیری کند.

علیلو با اشاره به وجود بیش از 12 هزار و 500 حلقه چاه در بخش جنوبی دریاچه ارومیه گفت: برداشت‌های بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی در این منطقه باعث از بین رفتن آب‌های شیرین و شور شدن آب‌های حوزه به خصوص آب‌های زیرزمینی آذربایجان‌شرقی شده است.

این نماینده مجلس نهم با اشاره به اثرات ناشی از خشک شدن دریاچه ارومیه متذکر شد: باید استراتژی توسعه کشاورزی را در این منطقه برای جلوگیری از مهاجرت ساکنان این حوزه در برنامه باشد، اما توسعه‌ای متناسب با موقعیت منطقه نه با تکنولوژی‌های سنتی که نفس‌های این دریاچه را تنگ‌تر کند و منطقه را با خطرات بیشتری روبه‌رو کند.

این مسئول خواستار توجه به تکنولوژی‌های نو در مزارع کشاورزی حوزه دریاچه ارومیه شد و اذعان داشت: با استفاده از تکنولوژی‌های موجود می‌توان در بازگشت حیات به این زیستگاه گام‌های را اساسی را برداشت.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کانال تلگرام آی نیوز


خواندنی ها

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی گفت: دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی کشور در آینده نزدیک در تبریز راه اندازی می‌شود.

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

  مشاور عالی سازمان سنجش گفت: مهلت ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ و بیست و پنجمین المپیاد علمی دانشجویی کشور فردا پنجشنبه ۲۸ آذرماه ۹۸ پایان می...

آی خبر © Aynews.ir 2007-2020
1399 - 1386