سه شنبه, 08 بهمن 1398 ساعت 02:42 ق ظ - 01(Jan) 28 2020

انتخاب زبان

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

tabligh

شعار سال 98: رونق تولید

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

دریاچه ارومیه


تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب

فرانسیسکو بلنچ رئیس مرکز پژوهش کالا در بانک آمریکایی برلینج در مصاحبه‌ای اعلام کرده است: تحریم‌های غرب حتی زمانی که قیمت نفت بالا بود باعث شد، ایران از بسیاری تولیدات خود عقب بماند. ایران اکنون واقعاً به دنبال کاهش تولید نفت نیست و با توافق اخیر اوپکی‌ها قیمت بالای نفت را دنبال می‌کند. ایرانی‌ها فکر می‌کنند که با تحریم‌ها به خواسته‌های خود نرسیده‌اند.

به گزارش «تابناک اقتصادی» به نقل از بلومبرگ، انتخابات ریاست جمهوری ایران، اردیبهشت سال آینده برگزار می‌شود، اما طی دو سال گذشته کاهش بیش از 70 درصدی قیمت نفت مانع بزرگی برای رشد اقتصادی و بهبود معیشت مردم بوده است. دولت روحانی با توافق هسته‌ای به دنبال تغییر شرایط اقتصادی بوده اما اجرایی نشدن کامل تعهدات توافق از سوی غربی‌ها باعث شده اهداف از پیش تعیین شده عملی نشود.
 
در این میان توافق‌ اوپکی‌ها که کارشناسان را امیدوار کرده است قیمت نفت را از 45 دلار کنونی به 60 دلار در هر بشکه افزایش دهد می‌تواند روحانی را برای بهره گرفتن از این شرایط در انتخابات آتی کمک کند.

اینکه حسن روحانی رئیس جمهور به بحث تصمیم‌گیری‌های نفتی وارد شد بسیار تعجب‌برانگیز بود. در حالی که این تصمیم‌گیری‌ها معمولا در سطح وزرا انجام می‌شود.

روحانی در یک سخنرانی داخلی اعلام کرده بود که تولیدکنندگان نفت اوپک باید در نشست الجزیره به طرح فریز نفتی برسند و ایران هم از هر کاری برای رسیدن به این توافق دریغ نخواهد کرد.

منابع آگاه همچنین می‌گویند روحانی در گفت‌وگوی تلفنی با رئیس جمهور ونزوئلا گفته است باید همه تلاش کنند تا کمیته کارشناسی تصمیماتی اتخاذ کند که اجلاس نوامبر بر افزایش بهای نفت در عرصه جهانی اثرگذار باشد.

قرار است کمیته کارشناسی در این باره که سهم کاهش تولید هر اعضا چقدر باشد تصمیم بگیرند و در نشست نوامبر اجلاس اوپک این تصمیمات تصویب و اجرایی شود.

‌چشم‌انداز قیمت بالای نفت که اکنون به بیش از 50 دلار در هر بشکه رسیده است و در کنار آن افزایش سرمایه‌گذاری در بخش انرژی عاملی برای تقویت موقعیت روحانی رئیس جمهور ایران خواهد شد که سال آینده با مبارزات رقابتی برای کسب ریاست جمهوری مواجه خواهد بود و مجبور است رأی‌دهندگان خود را به نوعی متقاعد کند که نزدیکی با غرب از نظر اقتصادی برای آنها سودآور بوده است.

در کنار افزایش صادرات نفت، قرارداد میدان‌های نفتی که روز سه‌شنبه امضا شد شواهدی از پیشرفت در حوزه نفت ایران است. شرکت‌های داخلی که هنوز اسامی آنها به صورت عمومی منتشر نشده است قرار است میدان نفتی یاران جنوبی در مرز جنوب‌شرقی ایران و عراق را توسعه دهند. در کنار این صندوق بین‌المللی پول هم وضعیت اقتصادی ایران را پایدار عنوان کرده و پیش‌بینی رشد اقتصادی 4.5 درصدی را در سال 2016 و 2017 داده است.

ایران به دنبال این است تا صادرات خود را به 2.35 میلیون بشکه در روز طی ماه‌های‌ آینده برساند که این رقم پیشتر 2.2 میلیون بشکه در روز بود. این کشور ظرفیت صادرات خود را به 4 میلیون بشکه در روز رسانده است.

ایران به کشورهای صادرکننده نفت اوپک (اوپک) گفته است که ایران 3.62 بشکه در روز در ماه آگوست تولید نفت داشت.

پیش از این تلاش برای فریز نفتی در ماه آوریل به شکست انجامیده بود زمانی که عربستان اصرار داشت که ایران باید در طرح فریز نفتی شرکت کند حتی اگر سقف تولیدش به زمان قبل از تحریم نرسد اما این بار عربستان در الجزیره موضعی بسیار نرم داشت به طوری که خالد الفلیح وزیر نفت عربستان اعلام کرد ایران به همراه لیبی و نیجریه باید اجازه تولید بیشترین میزان را داشته باشند.

aynews
نویسنده: aynewsسایت: http://aynews.ir/
کد خبرنگار:
20
سایر خبرهای نویسنده:

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کانال تلگرام آی نیوز


آی خبر © Aynews.ir 2007-2020
1398 - 1386