سه شنبه, 19 آذر 1398 ساعت 12:38 ق ظ - 12(Dec) 10 2019

انتخاب زبان

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

tabligh

شعار سال 98: رونق تولید

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

دریاچه ارومیه


تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب
چاپ ایمیل دسته: اقتصادی، گردشگری - - شناسه: 616

مدیرکل محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ارائه خدمات به باغ‌هایی که در حاشیه دریاچه ارومیه از آب غیرمجاز استفاده کنند ممنوع است.

 

دلاور حیدر‌پور در جریان بازدید از یک شرکت خدمات مشاوره فنی و مهندسی کشاورزی در شهرستان مراغه با اشاره به وضعیت پیش آمده در حاشیه دریاچه ارومیه ناشی از کاهش آب، بر تغییر الگو و نوع کشت محصولات کشاورزی در مزارع این منطقه تاکید کرد.

وی با تاکید بر کشت محصولاتی که در مناطق کم آب و شوره زار سازگاری بیشتری دارد، افزود: این کار می‌تواند برای دیگر محصولات زراعی و باغی این منطقه جایگزین مناسبی باشد.

حیدرپور بر استفاده بهینه از آبهای موجود کشاورزی و پیشگیری از تبخیر آب در مزارع زراعی حاشیه دریاچه ارومیه تاکید کرد

وی گفت: کنترل و جلوگیری از افزایش باغات و کاهش کشت محصولات بیشتر زراعی در زمین‌های شوره زار حاشیه دریاچه ارومیه خواست کارگروه نجات دریاچه ارومیه بوده و باید گفت توسعه هر نوع کشاورزی در این منطقه و استفاده بی رویه از آبهای موجود چاه‌ها در نهایت به ضرر باغداران و زارعان است.

حیدرپور خشک شدن دریاچه ارومیه و از بین رفتن زمین‌های کشاورزی و باغات اطراف آن را که تحت تاثیر آن قرار گرفته‌اند را یک موضوع ملی و دغدغه فکری همه مسئولان کشوری دانست و یادآور شد: شخص رییس جمهور، اعضای هیات دولت، نمایندگان مجلس و همه مسئولان ذی ربط مصمم هستند به طرق مختلف و از راه‌های ممکن برای این کار چاره اندیشی و اقدام کنند.

مدیرکل محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی ضرورت مدیریت منابع آب، کنترل مصرف و کاهش تقاضای آب در حاشیه دریاچه ارومیه را راهکار استفاده بهینه از آب موجود دانست و افزود: تلاش ما این است که زارعان در حاشیه دریاچه ارومیه با بهره‌گیری از شیوه‌های نوین و توصیه‌های فنی کارشناسان جهاد کشاورزی ضمن حفظ منابع آب، راندمان تولید را هم افزایش دهند.

وی با بیان اینکه در صورت تحقق این امر شاهد کاهش هزینه‌های تولید و در نهایت افزایش در‌آمد کشاورزان خواهیم بود، ادامه داد: در سال زراعی جاری به دلیل برنامه‌ریزی‌های مناسب، حمایت‌های دولت و بارندگی‌های نسبتا مناسب در روزهای گذشته سطح کشت گندم در کشور از وضعیت بسیار خوبی برخوردار است.

مدیرکل محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: تلاش این است که با بهینه کردن مصرف کود و سموم زراعی و استفاده از تکنیک‌های جدید محصولات پاک و سالم به دست مصرف‌کنندگان برسد.

حیدرپور با بیان اینکه وزارت جهادکشاورزی در تولید محصولات ارگانیک به توفیقات ونتایج خوبی دست یافته است، اذعان کرد: شرکت‌ها در این زمینه فعالیت می‌کنند و سالانه با گواهی این شرکت‌ها محصولات ارگانیک علاوه بر داخل کشور به برخی کشورهای خارجی نیز صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه کشاورزی به دلیل کارکردهای ویژه، همواره از محورهای توسعه کشورها به شمار می‌آید، گفت: یکی از تدابیر مناسب در این زمینه، به کارگیری دانش آموختگان کشاورزی در قالب شرکت های خدمات مشاوره ای فنی و مهندسی کشاورزی است و پایداری این طرح در درازمدت متاثر ازعوامل متعددی است مانند میزان پذیرش مهندسان مشاور از سوی کشاورزان و شناخت انتظارات آنهاست.

منبع: ایسنا

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کانال تلگرام آی نیوز


آی خبر © Aynews.ir 2007-2019
1398 - 1386
×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 45