شنبه, 02 مرداد 1400 ساعت 12:07 ب ظ - 07(Jul) 24 2021

انتخاب زبان

سال تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها سپهر ماشین سازی تبریز

شهریار نیوز دریاچه ارومیه

 

tabligh

یادداشت و گزارش

اسلحه‌های ایرانی که قاتل متجاوزان خارجی هستند

on شنبه, 25 ارديبهشت 1400 11:55

صنایع نظامی کشورمان چندین سال است که در حوزه طراحی و ساخت تسلیحات و تجهیزات به خودکفایی رسیده اند.

چاپ ایمیل - دسته: سیاسی - - شناسه: 3721

ظریف در گفتگو با نیویورکر گفت: به این علت دیدار روحانی و اوباما برای ما اولویت نداشت که در حال حاضر برنامه دولت ایران اجرای توافق است و اولویت نخست ما این است.


به گزارش خبرگزاری صداوسیما، آقای ظریف در پاسخ به سئوال خبرنگار نیویورکر که پرسید آیا می دانستید اوباما قصد دارد با شما دست بدهد: گفت: خیر، اصلا مرسوم نیست که رییس یک حکومت برای دست دادن با یک وزیر خارجه برنامه ریزی کند. اینکه یک رییس جمهور در این باره برنامه ریزی کند یک کسر شان برای خود وی محسوب می شود. اوباما دو ساعت پیش از آن در مجمع عمومی سخنرانی کرده بود و ما انتظار نداشتیم که به سالن مجمع عمومی باز گردد. در حالی که من در حال خروج از سالن بودم باراک اوباما به دلیلی که من نمی دانم در حال ورود به سالن بود و ما تنها با یکدیگر روبرو شدیم. به نظر من بیشتر این یک تصادف بود.


خبرنگار پرسید آیا این مسئله پیامدهایی برای شما در کشورتان خواهد داشت؟ ظریف پاسخ داد: همین حالا هزینه هایی در کشورم داشته است. با این حال هر کاری که می کنم در کشورم برایم هزینه ندارد بنابراین این یک رویداد خیلی غیرمعمول نیست.


خبرنگار نیویورکر پرسید، چرا آقای روحانی رییس جمهور ایران تمایلی به گفتگو با باراک اوباما رییس جمهور آمریکا نداشت؟ مسئولان کاخ سفید اعلام کرده بودند که علاقه مندند این بار روحانی با اوباما دیدار کند.


ظریف پاسخ داد: به این علت که ما معتقدیم در حال حاضر برنامه ما اجرای توافق است و اولویت نخست ما این است. نباید کاری صورت گیرد که شرایط پیچیده شود. آنچه برای ما مهم است محتوا است نه ظاهر، منظور من عکس گرفتن با یکدیگر است.

باید آشتی و وحدت ملی را بین سوریها تسریع کنیم


محمد جواد ظریف در گفتگو با نیویورکر گفت:‌ ما باید وحدت ملی ، آشتی ملی در بین سوری ها را تسریع سازیم و سپس باید نتیجه ای را تسریع کنیم که پایدار و دموکراتیک است و به سوری ها اجازه دهیم درباره این که چه کسی بر آنها حکومت کند و نحوه حکومت تصمیم گیرند.


خبرنگار در ادامه مصاحبه با آقای ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از وی پرسید، شما هجده ماه است که از طرح چهار ماده ای درباره سوریه حرف می زنید. این طرح به کجا رسیده است؟


ظریف گفت: این طرح وجود دارد اما چهار جزء دارد. اصل آن  تشکیل دولت وحدت ملی، آتش بس، مقابله با تروریسم، اصلاحات اساسی و ایجاد ساختار دولت پایدار براساس نهادهای جدید قانون اساسی است که ایجاد شده اند. ما معتقدیم که اینها باید اساس هر طرحی باشد که می خواهد برای سوریه کارساز باشد. البته هر طرحی باید اصولی داشته باشد و هر کسی باید احترام به حق حاکمیت، تمامیت ارضی، مقابله با تروریسم، فرقه گرایی و دخالت نکردن در امور داخلی سوریه، راه حل سیاسی، احترام به حقوق اقلیت و حقوق بشر را بپذیرد. ما فقط در حال مطرح کردن پیشنهاداتی هستیم. ما در حال ارائه پیشنهاد سختی نیستیم. ما در روند گفتگو، رایزنی با بازیگران مختلف منطقه ای و خارجی برای این موضوع قرار داریم.


سئوال: نظر ایران درباره بشار اسد رئیس جمهور سوریه چیست؟


ظریف گفت: ما همواره از همان ابتدا گفته ایم که این تصمیم مربوط به مردم سوریه است. ما مخالف این مسئله هستیم که مردم و دولت های خارج از سوریه پیش شرط هایی را برای راه حل سیاسی در سوریه گذارند. ما هیچ پیش شرطی نمی گذاریم و معتقدیم این وظیفه ما نیست. ما معتقدیم مردم سوریه باید در این زمینه تصمیم گیرند. ما باید وحدت ملی ، آشتی ملی در بین سوری ها را تسریع سازیم و سپس باید نتیجه ای را تسریع کنیم که پایدار و دموکراتیک است و به سوری ها اجازه دهیم درباره این که چه کسی بر آنها حکومت کند و نحوه حکومت تصمیم گیرند.


خبرنگار پرسید: آیا آمریکا از این طرح اطلاع دارد؟


محمد جواد ظریف گفت: متحدان اروپایی و سازمان ملل متحد به صورت مرتبط به آمریکا گزارش داده اند و همه آنها در این تفکر ما شریک بوده اند.


خبرنگار پرسید: آیا روس ها از عقیده شما حمایت می کنند؟


وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: من معتقدم تفکر ما در این زمینه بسیار شبیه یکدیگر است.


خبرنگار پرسید: آیا بمباران روسیه در سوریه شما را متعجب نکرد؟


دکتر ظریف گفت: لزوما خیر زیرا این نیاز در تلاش بین المللی وجود دارد و ما خواستار تلاش بین المللی برای مقابله با داعش و دیگر سازمان های تروریستی مشابه نظیر جبهه النصره و احرار الشام و گروهای مشابه که هر ساعت در سوریه به وجود می آیند، شدیم.


خبرنگار پرسید: روس ها در نهایت از این حملات چه می خواهند؟

آقای ظریف گفت: آمریکا از این حملات چه می خواهد و این برای آن است که داعش نابود شود.


خبرنگار پرسید: اما این حملات روسیه همچنین برای این است که بشار اسد باقی بماند یا برای تسریع یک روند است؟ من نمی دانم این حرکت جدید روسیه ما را به مذاکره نزدیک می کند یا این که در حال شکاف در بین کشورها، قدرتهای اصلی است.


وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: من فکر می کنم از زوایای مختلف ما را به مذاکره نزدیک می کند. این وضع فرصت ها و همچنین چالش هایی را فراهم می کند. اگر ما از فرصت ها استفاده کنیم، می توانیم به نتیجه برسیم  اما اگر از فرصت ها استفاده نکنیم فقط چالش هایی برای ما باقی می گذارد.


خبرنگار گفت: هدف نخست روسیه داعش یا جبهه النصره نبود؟


ظریف گفت: بود. نخستین هدف گروه جدیدی بود که از ترکیب النصره و احرار الشام به نام جیش الفتح به وجود آمدند. این گروه ها هر روز نام های جدیدی پیدا می کنند.


خبرنگار گفت: درباره حضور ایران گزارش هایی در هفته گذشته درباره نیروهای ایرانی در سوریه منتشر شد نه فقط مشاوران نظامی.


وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: این نادرست است. ما ماهیت حضور خود در سوریه را تغییر نداده ایم و همچنان مشاوران نظامی وجود خواهند داشت نه چیز دیگر. من دقیقا این مسئله را بررسی و اطمینان یافتم که به این صورت بوده است.


خبرنگار گفت: اما ایران از دخالت روسیه در سوریه حمایت می کند.


آقای ظریف گفت: ما از دخالت هر کسی علیه داعش به شرط این که جدی باشد، حمایت می کنیم. مشکل ائتلاف بین المللی این بود که هرگز جدی نبودند، زیرا با موانع سیاسی در هدف قرار دادن داعش مواجه بودند، ‌زیرا آنها معتقدند هدف قرار دادن داعش قبل از آن که راه حلی برای بشار الاسد پیدا کنند به بشار کمک خواهد کرد. بنابراین فقط نمایش ادامه دارد و به همین علت توانایی داعش در سال گذشته کاهش نیافته است.


خبرنگار پرسید: این چه نمایشی است؟ تعداد بی سابقه از کشورها اکنون در سوریه دخالت نظامی دارند. ما چگونه می توانیم در این شرایط  مذاکره کنیم؟


وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: به محض این که بدون پیش شرط  آماده برای گفتگو درباره سوریه باشیم، می توانیم گفتگوها را شروع کنیم. شروع این گفتگوها مستلزم این است که غرب واقعا بدنبال آن باشد. پیش بینی های آنها اشتباه بودند. آنها انتظار داشتند رمضان چهار سال قبل اسد را برکنار کنند. به جای سه هفته ، چهار سال طول کشیده است و صدها هزار تلفات برجا ماند و میلیون ها نفر از خانه های خود آواره شدند.  


خبرنگار پرسید: باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در سازمان ملل متحد از یک گذار مدیریت شده صحبت کرد که نخستین بار از این واژه استفاده کرد. آیا شما شاهد انعطاف هستید که درآن آمریکا فعالانه تر به دنبال نتیجه از راه مذاکره باشد؟


ظریف گفت: تفاوت جدیدی نیست و شما شاهد همان لفاظی قدیمی هستید. من معتقدم  آمریکا همچنان ملاحظاتی در منطقه دارد که اجازه نداده است این کشور خود را از سیاست های قدیمی دور کند و موجب شد که به این مناقشه ادامه دهد.


خبرنگار پرسید: منظورتان اتحاد با عربستان سعودی و کشورهای حوزه خلیج (فارس) است؟


محمد جواد ظریف گفت: بله توجه آمریکا به نگرانی های آنها است.


خبرنگار پرسید: آیا توافق هسته ای راه جدیدی را برای گفتگوهای بیشتر درباره سوریه ، یمن ، عراق و دیگر کشورهای منطقه ای به شیوه غیر از گذشته باز می کند ؟


وزیرامور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: هنوز نمی توانم چنین بگویم. ما امیدواریم اجرای برنامه جامع اقدام مشترک منجر به کاهش برخی از بی اعتمادی ها در ایران درباره اهداف و جهت های سیاست کلی آمریکا در منطقه گردد. مسلما اظهاراتی که در دو ماه گذشته شنیدیم و بیشتر آنها در در داخل آمریکا گفته شده است به کاهش بی اعتمادی کمکی نمی کند.


خبرنگار پرسید: آیا شما واقعا با توجه به موانع کنگره فکر می کنید به این که مانع واقعی برای اجرای آن وجود داشته باشد؟


وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: دو راه برای اجرای یک توافق وجود دارد. یک راه این است که با رویکرد حداقل گرایانه آن را اجرا کنید. دقیقا کاری را که اجتناب ناپذیر است، انجام دهید و این در ایجاد اعتماد سازنده نیست. راه دیگر این است که به پایان دادن تحریم ها به عنوان سیاست اطمینان نگاه  و تعامل متفاوت با ایران ایجاد کنیم. آمریکا نباید به آن به عنوان امتیاز نگاه کند بلکه باید آن را راهی برای پایداری یک توافق بسیار خوب ببیند و اگر این کار را انجام دهند،ما علاوه بر این که توافق پایدار خواهیم داشت بلکه اعتماد سازی ایجاد خواهیم کرد.

خبرنگار پرسید: اما آمریکا و ایران با همین رسیدن به توافق نیز صفحه دیگر را رقم زدند؟


ظریف گفت: هنوز زود است قضاوت کنیم. من خود نیز واقعا امیدوارم دو سال عمر خود را برای هیچ چیز از دست نداده باشم و من مطمئن هستم که جان کری وزیر امور خارجه آمریکا نیز چنین احساسی دارد.

خبرنگار پرسید: دستور کار بعدی ایران و آمریکا چه خواهد بود؟

 وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: من در هر زمان یک گام برخواهم داشت اما این گام ها قاطع خواهند بود و شما آثار آن را دیدید. ما گام قاطع برمی داریم. ما مسئله هسته ای را با موضوعات دیگر قاطی نکردیم. برخی می گویند ما باید این موضوع را با مسائل دیگر ترکیب می کردیم. ما همانطور که گفتید بر وعده خود بودیم و توانستیم این مسئله بسیار سخت را حل کنیم. اگر ما در یک جهت باشیم و به اجرای با حسن نیت برنامه جامع اقدام مشترک ادامه دهیم در آن صورت این امکان را خواهیم داشت مقداری اعتماد ایجاد کنیم که ما را قادر می سازد مسائل دیگر را نیزحل کنیم.

خبرنگار پرسید: چه گام های قاطع دیگری وجود خواهد داشت؟

دکتر ظریف گفت: یک گام در هر زمان خواهد بود.

کانال تلگرام آی نیوز


خواندنی ها

تولید آب آشامیدنی از نور خورشید با مواد پایدار و ارزان

تولید آب آشامیدنی از نور خورشید با مواد پایدار و ارزان

محققان دانشگاه "ساوث استرالیا" موفق شدند با استفاده از مواد پایدار و مقرون به صرفه از نور خورشید برای تولید آب آشامیدنی پاک و ایمن بهره ببرند که می‌تواند زندگی...

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی گفت: دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی کشور در آینده نزدیک در تبریز راه اندازی می‌شود.

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

________________________

 

آی خبر © Aynews.ir 2007-2021
1400 - 1386